Co Polacy wiedzą o oszczędzaniu energii?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2009-09-15 10:16:27
Co Polacy wiedzą o oszczędzaniu energii?
Na podstawie wyników badań przeprowadzonych latem 2008 roku na zlecenie firm Bosh, Junkers i OSRAM, polskie społeczeństwo można określić jako „idące w dobrym kierunku”. Ogólnie podsumowując: wiemy, że trzeba oszczędzać, ale nie do końca potrafimy to zrobić.

Co Polacy wiedzą o oszczędzaniu energii? Co Polacy wiedzą o oszczędzaniu energii? Gubimy się w natłoku domysłów na temat produktów energooszczędnych, ich właściwości i możliwości zastosowania w naszych domach. A to najwyższy czas na eko-edukację, bo niedługo już nie tylko zmusi nas do tego powinność wobec środowiska, ale regulacje prawne.        
 
Na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku, firmy Bosh, Junkers i OSRAM, w ramach kampanii społecznej „Dom Dobrej Energii” zleciły pracowni 4P Research Mix badanie Polaków pod kątem ich wiedzy na temat życia „eko” i sposobów oszczędzania zasobów środowiska naturalnego*. Inicjatywa ta miała na celu ustalenie poziomu świadomości polskiego społeczeństwa na temat sposobów i zalet oszczędzania energii elektrycznej.

Jak wynika z wypowiedzi respondentów, nasz ogólny stan wiedzy na temat energooszczędności powoli rośnie. Fakt, że aż 94% badanych postrzega oszczędzanie energii jako coś istotnego, napawa optymizmem. Wciąż jednak świadomość statystycznego Polaka na temat wszystkich dostępnych na rynku energooszczędnych produktów, możliwości ich wykorzystania, a przede wszystkim proekologicznych korzyści płynących z ich użytkowania, zdecydowanie wymaga ukształtowania.

Czy korzyści z oszczędzania energii są dla nas jasne?

93% badanych stosuje w swoich domach produkty energooszczędne, lecz robi to przede wszystkim z pobudek finansowych. Jedynie 36% dostrzega istnienie potrzeby ochrony środowiska, a 21% posiada świadomość zagrożenia spowodowanego zmniejszającymi się zasobami naturalnymi. Jak wynika z powyższych danych, Polacy (w porównaniu z innymi nacjami UE) nie przykładają jeszcze zbyt wielkiej wagi do proekologicznego trybu życia.

Co przyświeca polskim domom?

Choć w wielu polskich domach stosowane są produkty energooszczędne, to jednak komplementarna wiedza na temat sposobów ich zastosowania, pozostawia wiele do życzenia. Jak ustalono, aż 81% badanych używa energooszczędnych źródeł światła. Ale zaledwie połowa z nich ma świadomość, że do każdego rodzaju oprawy, niezależnie od jej konstrukcji są dostępne takie źródła. Z tego powodu aż 27% polskich gospodarstw domowych oprócz nowoczesnych świetlówek kompaktowych, wciąż wykorzystuje stare energochłonne żarówki. Inną przyczyną tego stanu rzeczy jest z gruntu fałszywe przekonanie, że tradycyjna żarówka o mniejszej mocy, także jest energooszczędna, gdyż pobiera mniej energii.

Eko-inwestycja w przyszłość

Jak wynika z przedstawionych danych, troska o środowisko naturalne wciąż stanowi drugorzędny czynnik decyzyjny przy zakupie produktów energooszczędnych. Warto zatem podkreślić jak wielki wpływ na kondycję naszej planety mają nowoczesne produkty oświetleniowe. Firma OSRAM jako prekursor branży oświetleniowej wprowadziła na rynek świetlówki kompaktowe o najmniejszej w stosunku do produktów konkurencyjnych zawartości rtęci (poniżej 3 mg). Ponadto 100% świetlówek OSRAM posiada klasę energetyczną A. Dzięki temu wybierając produkty z tej gamy mamy pewność, że sięgamy po asortyment spełniający najwyższe kryteria energooszczędności.

Zagrajmy „w zielone”

Energooszczędny tryb życia wymaga od nas nie tylko wprowadzenia na stałe pewnych nawyków, ale także odpowiedniego doboru sprzętów, które regulować będą gospodarkę energetyczną naszego domu.

 

Oto kilka wybranych zasad dotyczących oświetlenia, które warto zapamiętać, czyli „krok po kroku do eko”:
  • wszystkie tradycyjne żarówki należy w miarę możliwości jak najszybciej wymienić na świetlówki kompaktowe lub energooszczędne żarówki halogenowe (o jak najwyższej klasie energetycznej);
  • wybierając oświetlenie, należy odpowiednio dostosować jego rodzaj i rozmieszczenie do wielkości i charakteru pomieszczenia;  
  • jeśli nie korzystamy z danego źródła światła czy sprzętu, warto je wyłączyć;

Dla energooszczędnego trybu życia można zrobić o wiele więcej. Najważniejsze, by mieć ku temu odpowiednią motywację.

 

*Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie metodą CATI w dniach 28.05.-10.06.2008 r. Udział w badaniu wzięły polskie gospodarstwa o różnym statusie finansowym, zróżnicowanej liczbie członków rodziny i poziomie wykształcenia.

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!