Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / ABC

Z jakich materiałów wykonuje się ściany elewacyjne?

Do budowy gotowych ścian elewacyjnych, stanowiących warstwę zewnętrzną muru trójwarstwowego wykorzystuje się elementy ceramiczne, wapienno-piaskowe lub betonowe o gr. do 12 cm.

Wyroby ceramiczne to głównie cegły klinkierowe charakteryzujące się niską nasiąkliwością (z reguły poniżej 5%), wysoką mrozoodpornością i dużą wytrzymałością mechaniczną. Oprócz znormalizowanych cegieł o wymiarach 250x120x65 mm produkowane są również połówkowe kształtki elewacyjne o wymiarach 250x60x65 mm, co pozwala na istotne zmniejszenie kosztów materiałowych. Jako uzupełnienie podstawowego asortymentu cegieł elewacyjnych produkowane są różnorodne kształtki służące do ozdobnego wykańczania narożników, obramowania okien, budowy dekoracyjnych słupków.

Kolejny materiałem są wyroby silikatowe (wapienno-piaskowe). Są tanim materiałem zalecanym do stosowania na elewacje domów budowanych w rejonach o małym zanieczyszczeniu powietrza. Cegły wapienno-piaskowe w naturalnym białym kolorze lub barwione w masie, produkowane są z jedno- lub dwustronnie fakturowaną powierzchnią metodą łupania lub młotkowania.

Cegły łupane o wymiarach 250x110x65 mm lub 240x110x65 mm (z dwiema płaszczyznami łupanymi) powstają w wyniku przełamania na prasie standardowej cegły silikatowej. Uzyskana faktura jest dość przypadkowa, ale wymurowana z nich elewacja uzyskuje wygląd zbliżony do naturalnego kamienia. Cegły młotkowane mają natomiast bardziej uwypukloną, lekko zaokrągloną fakturę powierzchni, szczególnie ładnie wyglądającą w murze z zagłębionymi spoinami. Produkowane są także cegły połówkowe (250x60x65 mm) pozwalające na postawienie najtańszej elewacji. Wyroby silikatowe wykazują dość wysoką nasiąkliwość (ponad 15%) i szybko ulegają zabrudzeniu. Dlatego takie elewacje należy dodatkowo pokryć hydrofobizującymi impregnatami silikatowymi na bazie szkła wodnego.

Można je również malować farbami silikonowymi lub silikatowymi, co jest istotną zaletą, gdy zajdzie potrzeba odnowienia lub zmiany wyglądu domu. Ścianki elewacyjne można wykonać również z wyrobów betonowych – różnorodnych bloczków i pustaków produkowanych ze zwykłych lub barwionych w masie mieszanek betonowych z udziałem kruszyw o frakcjonowanej granulacji. Wyroby te mogą mieć gładką lub ukształtowaną w formie powierzchnię licową, albo powstającą w wyniku przełamania większego elementu.

Używany do ich produkcji beton klasy co najmniej B20 zapewnia wysoką wytrzymałość tych elementów, a dodatek środków uszczelniających zmniejsza nasiąkliwość elewacji. Elementy betonowe mogą być pełne lub w formie pustaków przystosowanych do zalewania betonem, a także układania w nich zbrojenia. Pustaki wykorzystuje się najczęściej do wykonywania dolnych partii elewacji narażonych na uszkodzenia mechaniczne.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2009-07-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA Kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA powiększyła się o 4 nowe, wyraziste kolory spowite subtelnymi, miękkimi szarościami, jak i klasycznymi czerwieniami.
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...

Z jakiej cegły wykonać elewację?

Według projektu ściany zewnętrzne naszego domu będą trójwarstwowe. Elewacja ma być murowana z cegły kratówki grubości 12 cm, która jest droga. Czy można ją zastąpić innym materiałem nadającym się do otynkowania? Zastanawiam się nad wykonaniem elewacji na gotowo z cegły klinkierowej lub silikatowej – jak to powinno się robić?

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze