Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Malowanie elewacji produktami Flügger

Pamiętaj, że farbę elewacyjną oraz metodę renowacji należy wybrać w oparciu o wiek i stan techniczny elewacji. W trakcie malowania temperatura powinna wynosić min. 10°C, także podczas wysychania/utwardzania, nie może padać deszcz, a wilgotność powietrza nie może być wysoka. Należy ponadto unikać bezpośredniego działania słońca na malowaną powierzchnię.

Pomalowanie współczesnymi farbami starych murowanych domów może okazać się niemożliwe. Stosowane dawniej materiały mogą nie utrzymać powłoki. Problemów mogą przysparzać również spoiny – połączenia materiałów budowlanych. Gromadząca się w tych miejscach woda, a dodatkowo mróz, może spowodować pęknięcia i łuszczenie się powłoki.

MALOWANIE NOWEJ ELEWACJI
Nowe mineralne elewacje, np. betonowe, otynkowane, są proste do malowania. Należy jedynie sprawdzić, czy podłoże jest nośne i nie kreduje. Przez pierwsze dwa lata nie mogą być malowane nowe cegły, ponieważ w tym czasie następuje wypłukiwanie nadmiaru soli – nałożona powłoka na nową cegłę będzie się łuszczyć.

MALOWANIE STAREJ ELEWACJI
Przed przystąpieniem do malowania starej lub uprzednio zabezpieczonej elewacji należy starannie wykonać prace przygotowawcze. Zwłaszcza elewacje pokryte wapnem wymagają dokładnego i gruntownego czyszczenia, jeśli chce się uzyskać dobry efekt. Jeżeli mamy do czynienia ze starymi budynkami, które kiedyś były murowane i tynkowane czystą zaprawą wapienną. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie malowanie farbami wapiennymi lub farbą silikatową. Na większość pozostałych elewacji można nakładać inne powłoki malarskie.

Usunąć stare wapno, łuszczącą się powłokę, do uzyskania twardego podłożaUmyć elewację wodą, używając szczotki
1) Wyczyścić
Usunąć stare wapno, łuszczącą się powłokę, do uzyskania twardego podłoża. Można również zastosować mycie wodą pod wysokim ciśnieniem. Jeśli trzeba całkowicie usunąć starą powłokę, z reguły wymaga to użycia ścierniwa
2) Zmyć
Umyć elewację wodą, używając szczotki. Dodatek płynu Fluren 37 ułatwia usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i brudu. Lecz jeśli na elewacji występują porosty, należy najpierw użyć środka Fluren 39
Pęknięcia i ubytki oskrobać szpachlą, nawilżyć wodą używając pędzla i zaszpachlować szpachlówką zewnętrzną3) Dokonać reperacji
Pęknięcia i ubytki oskrobać szpachlą, nawilżyć wodą używając pędzla i zaszpachlować szpachlówką zewnętrzną. Przed wyschnięciem szpachlówki należy wygładzić powierzchnię lub nadać jej strukturę wilgotną gąbką, packą – to łatwiejsze niż późniejsze szlifowanie
Po utwardzeniu szpachlówki elewację zagruntować Flügger Facade gruntCałą elewację pomalować dwukrotnie
4) Zagruntować
Po utwardzeniu szpachlówki elewację zagruntować Flügger Facade grunt. Przed malowaniem farbą silikatową stosować Flügger Facade grunt silikatowy
5) Pomalować
Całą elewację pomalować dwukrotnie
aktualizacja: 2009-08-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA Kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA powiększyła się o 4 nowe, wyraziste kolory spowite subtelnymi, miękkimi szarościami, jak i klasycznymi czerwieniami.
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...

Z jakiej cegły wykonać elewację?

Według projektu ściany zewnętrzne naszego domu będą trójwarstwowe. Elewacja ma być murowana z cegły kratówki grubości 12 cm, która jest droga. Czy można ją zastąpić innym materiałem nadającym się do otynkowania? Zastanawiam się nad wykonaniem elewacji na gotowo z cegły klinkierowej lub silikatowej – jak to powinno się robić?

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze