Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / ABC

Jak się robi elewację "na gotowo" razem ze ścianami?

Ściankę elewacyjną buduje się jednocześnie z nośną
 Ściankę elewacyjną buduje się jednocześnie z nośną; trzeba pamiętać o ciągłości izolacji termicznej (fot. Xella)

Elewacje takie najczęściej są elementem ściany trójwarstwowej. Warunkiem prawidłowego wykonania takiej ściany jest zapewnienie ciągłości izolacji termicznej na całej jej powierzchni oraz odpowiednie powiązanie warstwy elewacyjnej z konstrukcją nośną. Warstwa elewacyjna musi być oparta na odpowiednio szerokim fundamencie lub - w przypadku niskich obiektów - na dobranej pod względem wytrzymałości konsoli.

Ścianę elewacyjną można murować równocześnie z wznoszeniem ścian nośnych lub też po wybudowaniu konstrukcji obiektu. Pierwszy sposób pozwala na zrezygnowanie z rusztowań stałych przy pracach wykończeniowych, a ewentualne spoinowanie, impregnowanie lub malowanie wykonuje się np. z podnośników lub rusztowań przestawnych.

Można też wcześniej przystąpić do uporządkowania i zagospodarowania otoczenia. Wadą tej technologii, przy nieostrożnym transporcie pionowym, jest niebezpieczeństwo zabrudzenia elewacji np. betonem, zaprawą lub lepikiem.

W praktyce, przy stawianiu takich ścian trójwarstwowych, najpierw robi się warstwę elewacyjną o wysokości ok. 0,5 m z umieszczonymi w niej kotwami, a następnie nakłada płyty izolacyjne i muruje ścianę nośną do tej samej wysokości.

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-04-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA Kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA powiększyła się o 4 nowe, wyraziste kolory spowite subtelnymi, miękkimi szarościami, jak i klasycznymi czerwieniami.
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...

Czy elewacja z cegły klinkierowej powinna umożliwiać wentylację ocieplenia z wełny mineralnej?

Odpowiedź eksperta: Ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną – niezależnie od technologii budowy i użytych materiałów – wymaga pozostawienia pustej przestrzeni między izolacją cieplną a warstwą elewacyjną. Dzięki temu nie dochodzi do zawilgocenia ocieplenia wodą wykraplającą się pod elewacją przy gwałtownych zmianach temperatury zewnętrznej.

topowe produkty

Elementy betonowe TeknoAmerBlok

TeknoAmerBlok to ponad 20 lat doświadczenia w produkcji różnorodnych elementów betonowych o szerokim zastosowaniu. W ofercie firmy są m.in. elementy elewacyjne i konstrukcyjne. Firma oferuje też montaż systemu ogrodzeniowego Amerfence.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze