Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Aktualności

Już w maju rozstrzygnięcie konkursu Wienerberger Brick Award

3 maja 2012 roku w Wiedniu firma Wienerberger AG już po raz piąty ogłosi zwycięzców prestiżowego międzynarodowego konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award.

Już w maju rozstrzygnięcie konkursu Wienerberger Brick AwardTen europejski producent cegieł ceramicznych i dachówek przyzna wyróżnienia najciekawszym projektom współczesnej architektury z całego świata. Główne kryteria oceny brane pod uwagę przez jury to m. in. innowacyjność projektu elewacji, umiejętne zastosowanie cegły jako materiału budowlanego, a także funkcjonalność oraz wydajność energetyczna budynku.

Obiekty prezentujące najwyższy światowy poziom architektoniczny, zbudowane przy użyciu materiałów z ceramiki zostały zgłoszone do konkursu przez specjalistów oraz dziennikarzy z branży. Taki tryb nominacji pozwala firmie Wienerberger dostrzec wyjątkowe budynki z ceramiki niezależnie od kraju ich pochodzenia. Zgłoszenia dotyczyły zarówno obiektów z klasycznymi elewacjami z cegły, ale także pojawiły się obiekty, gdzie w nietypowy sposób wykorzystano dachówki, klinkier czy bruk. Dużo uwagi przywiązywano do tego, jak budynek komponuje się z otoczeniem, jak również do jego geometrii, oświetlenia i ogólnego charakteru obiektu.

Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2004 roku i od tamtej pory odbywa się on regularnie co dwa lata. W tym roku spośród 50 nominacji z 28 krajów pięciu kontynentów wyłonionych zostanie pięć zwycięskich projektów. W skład tegorocznego jury wchodzą uznani architekci z całego świata: Plamen Bratkov (Bułgaria), Rudolf Finsterwalder (Niemcy), Hrvoje Hrabak (Chorwacja), John Foldbjerg Lassen (Dania) oraz Zhang Lei (Chiny). Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 3 maja 2012 w wiedeńskim Ratuszu Miejskim. Łączna suma nagród w tej edycji konkursu Brick Award to 27 000 EUR.

- Przyznając nagrodę Wienerberger Brick Award, chcemy zwrócić uwagę na to, jak uniwersalnym produktem we współczesnej architekturze może być cegła użyta jako materiał budowlany – mówi Heimo Scheuch, CEO firmy Wienerberger AG. – Zwłaszcza w nowoczesnej architekturze przyszłości wybór materiałów odgrywa coraz istotniejszą rolę. Cegła jest nie tylko ponadczasowa i innowacyjna. Jest także trwałym i przyjaznym dla środowiska surowcem budowlanym, ważnym w energooszczędnym budownictwie.

Wszystkie nominowane do konkursu projekty oraz ich autorzy zostali zaprezentowani w albumie „Brick’12”. Pierwsza cześć, przygotowana przez międzynarodowych specjalistów w dziedzinie architektury, zawiera szczegółowy opis obiektów konkursowych. Nowością natomiast jest druga część 240-stronicowego albumu – magazyn "Brick+", z którego czytelnicy dowiedzą się, gdzie światowej klasy architekt David Chipperfield udaje się na wakacje, czemu laureatka literackiej nagrody Nobla Elfriede Jelinek szaleje na punkcie artysty Kurt'a Ohnsorg, i jak nowa generacja architektów z całej Europy zaraziła się pasją do budowania z cegły.

"Brick’12" od początku maja będzie dostępny w księgarniach krajów europejskich oraz na stronie internetowego sklepu Wydawnictwa Callwey

 

aktualizacja: 2012-12-10

Dodaj komentarz

264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...

Czy elewacja wykonana z cegły silikatowej wymaga impregnacji?

Czy elewacja wykonana z cegły silikatowej w ścianie trójwarstwowej wymaga impregnacji lub innego sposobu zabezpieczenia? A jeśli tak, to czy jest to zabieg jednorazowy, czy trzeba go powtarzać co kilka lat?

topowe produkty

Elementy betonowe TeknoAmerBlok

TeknoAmerBlok to ponad 20 lat doświadczenia w produkcji różnorodnych elementów betonowych o szerokim zastosowaniu. W ofercie firmy są m.in. elementy elewacyjne i konstrukcyjne. Firma oferuje też montaż systemu ogrodzeniowego Amerfence.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x