Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Elewacje klinkierowe nie są tanie

Budując dom dla dwojga seniorów, patrzyliśmy na elementy wykończeniowe pod kątem praktyczności i łatwej obsługi. Unikaliśmy przyklejanych elementów, ponieważ w poprzednim domu nie sprawdziły się - mówią Danuta i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom

Parametry domu: wymiary 23 x 9 m; ściany dwuwarstwowe, nośna – z pustaków ceramicznych, termoizolacja – styropian o grubości 15 cm.

Parametry elewacji: tynk akrylowy; oblicówka z klinkieru i z drewna mahoniowego; cokół od strony frontu wymurowany z cegły klinkierowej, reszta wykończona tynkiem mozaikowym; podbitka z sidingu.

Decyzja: część elewacji wykończyliśmy oblicówką z klinkieru, mały fragmencik oblicówką z drewna, a największą część tynkiem. Chodziło nam o ładne, trwałe i urozmaicone elewacje. Budując dom dla dwojga seniorów, patrzyliśmy na elementy wykończeniowe pod kątem praktyczności i łatwej obsługi. Unikaliśmy przyklejanych elementów, ponieważ w poprzednim domu nie sprawdziły się. Już po kilku latach zaczęły odpadać, dlatego zastosowaliśmy nie płytki, a pełną cegłę klinkierową. To był świetny krok! Na stare lata, kiedy zabraknie nam sił i pieniędzy, nie trzeba będzie naprawiać elewacji.

Do cegły klinkierowej pasuje tynk akrylowy w kolorze ecruElewacja tylna i boczne nie mają elementów z klinkieru. Cokół wykończony tynkiem mozaikowym, ściany akrylowym
Do cegły klinkierowej pasuje tynk akrylowy w kolorze ecruElewacja tylna i boczne nie mają elementów z klinkieru. Cokół wykończony tynkiem mozaikowym, ściany akrylowym

Porady i przestrogi:

 • Cokół i wykusz wymurowano z cegły klinkierowej. Między oknami ułożono oblicówkę z drewna mahoniowego
  Cokół i wykusz wymurowano z cegły klinkierowej. Między oknami ułożono oblicówkę z drewna mahoniowego
  Z cegły klinkierowej wymurowaliśmy cokół wzdłuż całej frontowej elewacji, dekoracyjny wykusz przy jadalni, kolumny na ganku i tarasie oraz kominy i elementy ogrodzenia. W pierwotnym projekcie proponowano ścianę z klinkieru przy wejściu do budynku i przy tarasie, ale uznaliśmy, że dom nabierze zbyt ciężkiego wyglądu.

  Oblicówka klinkierowa na pewno jest trwała i łatwa do umycia, ale mieszkamy tylko we dwoje i bez małych dzieci, dlatego zdecydowaliśmy się w tych newralgicznych miejscach na akrylowy tynk. Jesteśmy bardzo zadowoleni z proporcji klinkieru do tynków. Również ze względów finansowych! Elewacje klinkierowe nie są tanie.

 • Elementy klinkierowe zastosowaliśmy tylko od frontu. Resztę ścian wykończyliśmy tynkiem akrylowym, a cokoły tynkiem mozaikowym. Wybraliśmy jasny i uniwersalny kolor ecru, by nie konkurował ze zdecydowanym czerwonym kolorem klinkieru.

  Tak jak w poprzednim domu, zastosowaliśmy gotowy barwiony tynk akrylowy, ponieważ łatwo się go układa i jest dostatecznie wytrzymały. Dom stoi w słońcu, a okolica jest czysta, więc nie było sensu inwestować w droższe tynki.

 • Przez cztery lata od przeprowadzki, elewacje nie wymagały naszej interwencji. Mimo że są "miękkie", z grubym ociepleniem styropianowym, nigdzie się nie uszkodziły po uderzeniu. Kinkiety zamontowaliśmy, używając długich kotew. Zabrudzenia po owadach usuwamy miękką szczotką. Tynkowanie przeprowadziliśmy wiosną, zgodnie z zaleceniami technologicznymi.

Koszty: cegła klinkierowa – 5000 zł; listwy mahoniowe 500 zł; tynki materiały 3200 zł; robocizna 7000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-07-12

Zdaniem naszych Czytelników

Ładna elewacja. Sam sie zastanawiam nad takim wykończeniem.Cokół z klinkieru a reszta tynk.Wtedy dom wygląda na lżejszy.

Gość Demer

15 Mar 2016, 18:31

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy elewacja wykonana z cegły silikatowej wymaga impregnacji?

Czy elewacja wykonana z cegły silikatowej w ścianie trójwarstwowej wymaga impregnacji lub innego sposobu zabezpieczenia? A jeśli tak, to czy jest to zabieg jednorazowy, czy trzeba go powtarzać co kilka lat?

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x