Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Elewacja z kamienia i drewna - doświadczenia użytkowników

Zachodnią elewację już trzykrotnie odnawiałem. Z desek, wystawionych na słońce, sączyła się żywica i trzeba ją było zeskrobać. - mówi Jerzy, który wraz z Marią są Członkami Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: wymiary 24 × 15 m; ściany jednowarstwowe z bloczków Ytong.

Parametry elewacji: z drewna sosnowego – pod oblicówką warstwa tradycyjnego tynku; między elementami stelażu warstwa styropianu (2 cm); z piaskowca – ręcznie łupane płyty mocowane na zaprawę cementową, ułożone na betonowej ławie fundamentowej; cokół – obłożony płytkami klinkierowymi.

Decyzja: podobną elewację z kamienia widziałem w zajeździe pod Lublinem. Bardzo mi się spodobała. Ściągnąłem więc piaskowiec z Gór Świętokrzyskich, wprost z kamieniołomu. Ze względu na wysoki koszt, położyłem go tylko na elewacji frontowej, wstawiając pod oknami pasy z drewnianej szalówki. Praca z drewnem i efekt połączenia go z piaskowcem spowodował zmianę wykończenia pozostałych trzech elewacji. W całości przykryłem je szalówką z drewna sosnowego, choć według projektu miały być otynkowane tynkiem strukturalnym.

Elewacja frontowa z płyt piaskowca. Pod oknami szalówka z drewna sosnowego
Elewacja frontowa z płyt piaskowca. Pod oknami szalówka z drewna sosnowego

Porady i przestrogi:

 • Elewacja ma 10 lat i jestem z niej zadowolony. Parterowy niski dom położony na wsi zyskał, mając na elewacjach kamień i drewno. Te materiały bardziej pasują do okolicznego krajobrazu niż tynk. Dom nabrał charakteru i nie wydaje się zwykłym wiejskim domem z typowym tynkiem.

 • Piaskowiec, zaimpregnowany preparatem do kamienia podczas wykonywania elewacji, znajduje się od strony południowej. Od tamtej pory go nie impregnowałem. Mimo nasłonecznienia, nie zmienił koloru, ani nie kruszy się. Nie widać też na nim brudu. Ochroną przed słońcem i deszczem jest wysunięty okap o szerokości 1 m. Ze względów profilaktycznych, kamień ponownie zaimpregnuję za rok, dwa.

 • Celowo zamówiłem szalówki u stolarza, ponieważ zależało mi na deskach ułożonych w pionie i przyciętych pod wymiar konkretnych elewacji. Bez sztukowania! Boczne ściany w szczycie mają aż 5 m długości i tyle długości mają tam deski. Mocowałem je w pionie na wpust i pióro, by optycznie wydłużyć niski dom. Kupiłem surową szalówkę i samodzielnie zaimpregnowałem ją kilkoma warstwami preparatów Bondex (podkładem i finiszem). Szalówkę montowałem samodzielnie. Dom był wcześniej otynkowany, więc mogłem powoli ją układać.

 • Zachodnią elewację już trzykrotnie odnawiałem. Z desek, wystawionych na słońce, sączyła się żywica i trzeba ją było zeskrobać. Przez pierwsze 3 lata drewno mocno pracowało i zewnętrzna warstwa impregnatu trochę się łuszczyła. Ciemnobrązowy kolor szalówki (palisander) powoduje nagrzewanie się elewacji, ale latem nie odczuwamy tego, ponieważ taras znajduje się od północy, a w domu mamy wentylację mechaniczną. Farba nie płowieje! Warto zainwestować w dobry impregnat do drewna.

Koszty: piaskowiec 9000 zł; szalówka i impregnaty – 12 000 zł.

Wypoczynkowa elewacja północna w całości została wykończona drewnianą oblicówkąDeski na wschodniej gospodarczej elewacji również nie są sztukowane
"Wypoczynkowa" elewacja północna w całości została wykończona drewnianą oblicówkąDeski na wschodniej "gospodarczej" elewacji również nie są sztukowane

Boczna zachodnia elewacja z oblicówki sosnowej została dla dekoracji przecięta pasem tynku strukturalnego. Kolor tynku nawiązuje do koloru piaskowcaŁupane płyty piaskowca murowano na zaprawę cementową na płask
Boczna zachodnia elewacja z oblicówki sosnowej została dla dekoracji przecięta pasem tynku strukturalnego. Kolor tynku nawiązuje do koloru piaskowcaŁupane płyty piaskowca murowano na zaprawę cementową "na płask"

Zobacz reportaż z budowy domu Jerzego i Marii: Dom na emerycką kieszeń

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-07-16

Zdaniem naszych Czytelników

Witam, Do impregnacji piaskowca może być użyte kilka środków ( z naszej oferty), w zależności czy chcemy ją tylko zahydrofobizować czy dodatkowo wzbogacić o jakieś działanie: SARSIL H-14/R - jest to uniwersalny impregnat do hydrofobizacji SARSIL H-16S - impregnuje oraz ...

Eksperci Silikony Polskie

27 Sty 2017, 11:14

Piaskowiec jako materiał podatny na zabrudzenia trzeba impregnować substancją, która utworzy powłokę zabezpieczającą przed wpływem czynników  atmosferycznych i taką, która umożliwia zmywanie. Prawdopodobnie coś na silikonie. Kiedyś było głośno o antygrafiti bo wandale ...

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

27 Sty 2017, 08:49

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA Kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA powiększyła się o 4 nowe, wyraziste kolory spowite subtelnymi, miękkimi szarościami, jak i klasycznymi czerwieniami.
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...

Elewacje klinkierowe nie są tanie

Budując dom dla dwojga seniorów, patrzyliśmy na elementy wykończeniowe pod kątem praktyczności i łatwej obsługi. Unikaliśmy przyklejanych elementów, ponieważ w poprzednim domu nie sprawdziły się - mówią Danuta i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom
topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze