Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Elewacja wykonana z przekory

Mieliśmy kłopot z dobraniem materiałów elewacyjnych w hipermarketach i składach budowlanych. Na przykład kupiliśmy farbę elewacyjną w beżowym kolorze, ale na ścianie kolor okazał się śliwkowy - mówią Edyta i Jarosław, Czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: wymiary 23 × 11 m; ściany dwuwarstwowe – pustak ceramiczny i termoizolacja ze styropianu (15 cm).

Parametry elewacji: tynk mineralny pomalowany farbą fasadową; boniowanie na szczycie elewacji; okładzina z płyt łupka na fragmentach ścian; podbitka z drewna modrzewiowego; cokół wykończony tynkiem mozaikowym.

Decyzja: na początku planowaliśmy tynk mineralny na ścianach, a naturalny kamień na podmurówce. Jednak podczas profilowania terenu wokół domu, podmurówka została obsypana ziemią. Wtedy zaplanowaliśmy okładzinę z kamienia na fragmentach elewacji. Wyczytaliśmy, że tynki mineralne są mocne, szybkie w naprawie i najtańsze. Stąd taka decyzja. Większość domów w okolicy ma białe lub żółte tynki i czerwone dachy, a my, trochę z przekory, chcieliśmy uciec od takiego kanonu.

Fragmenty ścian wykończono okładziną z płyt łupkaFugi są ciemne, by nie odwracać uwagi od urody kamienia
Fragmenty ścian wykończono okładziną z płyt łupkaFugi są ciemne, by nie odwracać uwagi od urody kamienia

Porady i przestrogi:

  • Mieliśmy kłopot z dobraniem materiałów elewacyjnych w hipermarketach i składach budowlanych. Na przykład kupiliśmy farbę elewacyjną w beżowym kolorze, ale na ścianie kolor okazał się śliwkowy. Próbowaliśmy też kilka klejów do przyklejenia płyt z łupka, ale – niestety – płyty odpadały ze ściany. Za pośrednictwem sąsiada, dotarliśmy do niedużej firmy, wytwarzającej chemię budowlaną. Prywatny producent miał spore doświadczenie w tej dziedzinie, ponieważ przez lata pracował w dużej fabryce. Pomógł nam dobrać farbę elewacyjną oraz klej do okładziny z kamienia.

  • Na nasze zamówienie sporządził kilka próbek farb fasadowych w wybranym przez nas odcieniu "kawa z mlekiem", wlał je do małych słoiczków i testowaliśmy je na budynku. Sprawdzaliśmy, jak wyglądają na słońcu i w cieniu. Dopiero po kilku wizytach u producenta trafiliśmy w idealny kolor! Barwę ścian z szarego na kawowy zmieniliśmy po przeniesieniu elementów kamiennych z podmurówki na ściany. Kolorystyka łupka nie pasowała do szarości.

  • Od naszego "chemika" kupiliśmy też klej do płyt kamiennych. Od razu wiedział, jaki będzie odpowiedni, bo daliśmy mu do obejrzenia płytę łupka. Oprócz tego, chcieliśmy wiedzieć, czy kamień należy zaimpregnować. Po potraktowaniu płyty kilkoma specyfikami, okazało się, że niepotrzebne jest zabezpieczenie jej impregnatami. Zastosowaliśmy ciemne fugi, bo zależało nam na podkreśleniu urody kamienia. Liczył się efekt kamienia, a nie fugi.

  • Nie mieliśmy żadnego problemu z montażem oświetlenia i gniazd elektrycznych w "miękkiej" elewacji (grubość styropianu 15 cm). Świetnie sprawdzają się zewnętrze parapety z granitu. Polecamy!

Koszty: grunt oraz gotowa zaprawa tynkarska – 1400 zł, robocizna z ociepleniem 20 zł/m2; farba fasadowa 2000 zł; płyty kamienne (15 m2) – 4000 zł; robocizna 80 zł/m2; drewno modrzewiowe – 1000 zł.

Elewacje pokryto tynkiem mineralnym i pomalowano farbą fasadową w kolorze kawa z mlekiem
Elewacje pokryto tynkiem mineralnym i pomalowano farbą fasadową w kolorze kawa z mlekiem
Ściany ozdobiono boniami. Obramowania okien (z profili styropianowych) pomalowano na czekoladowy kolor
Ściany ozdobiono boniami. Obramowania okien (z profili styropianowych) pomalowano na czekoladowy kolor

Polecamy również artykuł o drewutni, jaką na swojej posesji mają Edyta i Jarosław: Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-07-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...

Elewacja z kamienia i drewna - doświadczenia użytkowników

Zachodnią elewację już trzykrotnie odnawiałem. Z desek, wystawionych na słońce, sączyła się żywica i trzeba ją było zeskrobać. - mówi Jerzy, który wraz z Marią są Członkami Klubu Budujących Dom.
topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x