Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Elewacja urozmaicona drewnem, kamieniem i tynkiem silikonowym

Wszyscy wykonawcy wiedzą, ile liczyć za układanie kamienia, ale nie wszyscy potrafią to dobrze robić! - mówią Basia i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: wymiary 22,34 × 9,84 m, garaż 5,2 × 7,0 m; ściany dwuwarstwowe z pustaków ceramicznych i styropianu (15 cm).

Parametry elewacji: tynk silikonowy; oblicówka z kostek granitu i z drewna meranti; cokół z kostek granitu i otynkowany Marmolitem.

Decyzja: wykończenie elewacji zaproponował architekt domu. Od razu zaakceptowaliśmy materiały (kamień, drewno i tynk), ponieważ są naturalne i w szlachetny sposób dekorują ściany. Zwiększyliśmy jednak ilość drewna. Samodzielnie wybraliśmy rodzaj i kolor drewna oraz tynku. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze wszystkich czterech elewacji. Są urozmaicone, ale nie nazbyt przesadnie.

Oblicówkę z drewna meranti ułożono w poziomie, metodą na wpust i pióro Tynk silikonowy ma jasny, neutralny kolor
Oblicówkę z drewna meranti ułożono w poziomie, metodą na wpust i pióro Tynk silikonowy ma jasny, neutralny kolor
Tylna elewacja jest urozmaicona drewnem, kamieniem i tynkiem silikonowym. Brązowy pas na cokole to marmolit Z drewna meranti wykonano też okiennice i podbitkę dachu
Tylna elewacja jest urozmaicona drewnem, kamieniem i tynkiem silikonowym. Brązowy pas na cokole to marmolit Z drewna meranti wykonano też okiennice i podbitkę dachu

Porady i przestrogi:

 • Uczulamy na trudności w znalezieniu fachowych i pracujących za rozsądne wynagrodzenie kamieniarzy. Pierwsza ekipa nie poradziła sobie z układaniem nieregularnych kostek z granitu. Trudność sprawiało jej ich dopasowywanie. Na szczęście, chcąc sprawdzić umiejętności, skierowaliśmy ją najpierw do budowy ogrodzenia. Szybko się pożegnaliśmy! Wszyscy wykonawcy wiedzą, ile liczyć za układanie kamienia, ale nie wszyscy potrafią to dobrze robić! Sprawdziła się dopiero ekipa z polecenia.

 • Granit (40 t) sprowadziliśmy wprost z kamieniołomu ze Strzegomia. Było taniej, mimo odległości 400 km. Architekt zarekomendował granit szary albo szary ze złotymi przebarwieniami. Wybraliśmy ten drugi. Układaliśmy go na zaprawę cementową. Niestety, wieniec nad oblicówką z granitu fachowcy wykonali z zaprawy z dodatkiem wapna i powstały zacieki (nieduże). Trzeba pilnować wszelkich szczegółów!

 • Wybraliśmy drewno egzotyczne, ponieważ jest trwalsze niż krajowe. Kupiliśmy je w znanej firmie, łącznie z listwami na rusztowanie, ale nie skorzystaliśmy z wykonawców przez nią rekomendowanych. Byli dwa razy drożsi niż pozostali. Drewno zabejcowaliśmy przed i po położeniu. Zależy nam na utrzymaniu wrażenia nowych i zadbanych elewacji. W tym roku, po dwóch latach użytkowania, zaimpregnujemy je ponownie, bo wypłowiało.

 • Zastosowaliśmy wysokiej jakości tynki silikonowe, by elewacja w jasnym kolorze była trwała i odporna na zabrudzenia, a jeśli się zakurzy – myła się samoczynnie podczas deszczu. I jak dotąd się sprawdza. Na fragmencie cokołu, nie wymurowanym z granitu, zastosowaliśmy trwalszy grunt i marmolit w jasnobrązowym kolorze. To też był dobry krok, chroniący przed wilgocią.
Elewację frontową dekorują: oblicówka z granitu, drewna egzotycznego, katedralne okno oraz pas tynku silikonowego
Elewację frontową dekorują: oblicówka z granitu, drewna egzotycznego, katedralne okno oraz pas tynku silikonowego

Koszty: granit 15 000 zł, robocizna 120 zł/m2; oblicówka z drewna 120 zł/m2, położenie 50% ceny drewna; okiennice meranti na zamówienie – 2500 zł/okno; tynk silikonowy i grunt 6000 zł; ułożenie styropianu, siatki, zaprawy klejowej i tynku – 40 zł/m2; marmolit na cokole 1000 zł.

Polecamy reportaż z budowy domu Basi i Pawła: Dom na skarpie z sutereną

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-07-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA Kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA powiększyła się o 4 nowe, wyraziste kolory spowite subtelnymi, miękkimi szarościami, jak i klasycznymi czerwieniami.
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...

Elewacja wykonana z przekory

Mieliśmy kłopot z dobraniem materiałów elewacyjnych w hipermarketach i składach budowlanych. Na przykład kupiliśmy farbę elewacyjną w beżowym kolorze, ale na ścianie kolor okazał się śliwkowy - mówią Edyta i Jarosław, Czytelnicy Budujemy Dom.
topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze