Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Porady ekspertów

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze farby elewacyjnej?

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze farby elewacyjnej?

Odpowiedź eksperta: Estetyczny wygląd elewacji nabiera coraz większego znaczenia dla współczesnych konsumentów. W niepamięć odeszły już bowiem czasy, gdy o wyborze koloru fasady decydował przypadek. Dziś zwiększająca się dostępność modnych odcieni oraz rosnąca świadomość konsumentów sprawiają, że wybranie "tego jedynego koloru" staje się niezwykle kłopotliwe.

Oczywiście, najwygodniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie koloru elewacji już na poziomie projektu domu. Wtedy o wyborze właściwej barwy decyduje architekt, który wskazuje odcień zgodny z całą kompozycją budynku. Problem pojawia się, gdy sami musimy zadbać o wygląd fasady. W takim wypadku, należy kierować się kilkoma prostymi wskazówkami, które znacznie ułatwią nam wybór.

Po pierwsze nie zapominajmy, że fasada naszego domu powinna współgrać i komponować się z otaczającym krajobrazem m.in. z kostką brukową, z ogrodzeniem czy małą architekturą w ogrodzie.

Po drugie, zwróćmy szczególną uwagę na elementy architektoniczne samej bryły np. kolor dachówki, stolarki okiennej oraz drzwiowej. Pamiętajmy, że głównym zadaniem koloru jest dopełnienie formy budynku i stworzenie harmonijnej całości. Badania pokazują, że Polacy są niezwykle przywiązani do białego koloru elewacji i to właśnie białą farbę kupujemy najchętniej.

Białe elewacje są uniwersalne i sprawdzają się zarówno w nowoczesnym, jak i na klasycznym budownictwie. Co więcej, biel stwarza wrażenie czystości i nowości. Drugim, najczęściej wybieranym kolorem elewacji są wszystkie odcienie żółtego. Wykorzystanie żółtego nadaje elewacji ciepły, rozświetlony charakter i wywołuje pozytywne emocje. Żółte elewacje znakomicie sprawdzają się w przypadku domów parterowych, gdyż ciepłe, słoneczne odcienie doskonale komponują się z wszelkimi brązami, charakterystycznymi dla dachówek oraz stolarki okiennej czy drzwiowej.

Wraz z pojawiającymi się nowymi trendami kolorystycznymi, w palecie barw elewacyjnych coraz częściej pojawiają się nowe, nieco awangardowe propozycje. Niewątpliwym przykładem, jest kolor czarny, który przy umiejętnym zastosowaniu, może okazać się znakomitym akcentem dodającym fasadzie prestiżu i nietuzinkowej elegancji. Dotychczas, kolor czarny był wyborem zupełnie niepopularnym, ze względu na fakt, że ciemne farby absorbowały znacznie większe ilości promieni słonecznych. Prowadziło to do nieodwracalnych zmian powłoce, a w efekcie końcowym do uszkodzeń elewacji. Dziś jednak, farby nowej generacji, wykorzystują nowoczesne spoiwa, dzięki czemu ich trwałość – nawet w przypadku ciemnych barw – jest znacznie większa. Mimo wszystko, eksperci odradzają użycia ciemnych barw na dużych powierzchniach i polecają fragmentaryczne zastosowanie.

Grzegorz Federowicz
Dyrektor ds. Rynku Klienta Indywidualnego Caparol Polska
fot. Caparol

aktualizacja: 2014-03-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...

Który rodzaj elewacji jest najtrwalszy?

Niekorzystne czynniki działają na ściany domu głównie od strony zewnętrznej. To deszcz, śnieg, mróz, wiatr, upał. Materiały użyte do wykończenia elewacji muszą być więc nienasiąkliwe, mrozoodporne i odporne na płowienie koloru spowodowane działaniem słońca. Który materiał na elewację jest najtrwalszy?

topowe produkty

Elementy betonowe TeknoAmerBlok

TeknoAmerBlok to ponad 20 lat doświadczenia w produkcji różnorodnych elementów betonowych o szerokim zastosowaniu. W ofercie firmy są m.in. elementy elewacyjne i konstrukcyjne. Firma oferuje też montaż systemu ogrodzeniowego Amerfence.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x