Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Aktualności

Znamy zwycięzców konkursu Baumit Fasada Roku 2013!

Znamy zwycięzców konkursu Baumit Fasada Roku 2013!

Konkurs Fasada Roku cieszy się niesłabnącą popularnością. Od kilku lat architekci, wykonawcy oraz inwestorzy zgłaszają swoje realizacje i walczą o tytuł najlepszej fasady. W tym roku do rywalizacji stanęło 211 budynków, z których Jury wybrało 4 zwycięzców i przyznało 9 wyróżnień. Nagrodzone obiekty zachwycają nowoczesną koncepcją architektoniczną, umiejętnym współgraniem kolorów i struktur, jak również dbałością o detale. Zwieńczeniem VII edycji konkursu Fasada Roku była uroczysta gala w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków.


VII edycja konkursu Fasada Roku pod wieloma względami była wyjątkowa. Przede wszystkim po raz kolejny padł rekord ilości zgłoszonych obiektów. W pierwszej kategorii "Nowy budynek" – znalazło się 89 obiektów, w drugiej – "Budynek po rekonstrukcji i adaptacji" – 44, w trzeciej – "Budynek z wielkiej płyty" – 46, a w czwartej – "Budynek po renowacji" – 32.

W sumie o główną nagrodę rywalizowało aż 211 budynków. Jury złożone z wybitnych architektów, osób zawodowo związanych z branżą budowlaną, a także przedstawicieli mediów branżowych nie miało łatwego zadania. Jurorzy zwracali szczególną uwagę na zastosowane kolory i struktury na elewacji oraz ich kreatywne łączenie. Nagrodzono realizacje, które podkreślają charakter budynku i uwypuklają ich oryginalną urodę. Najwyżej ocenione zostały projekty, które w naturalny sposób wpisują się w otoczenie i nie burzą harmonii przestrzeni, w jakiej się znajdują.

W pierwszej kategorii "Nowy budynek" bezapelacyjne zwycięstwo odniósł budynek mieszkalny z Poznania przy ul. Inflanckiej 20. Obiekt do konkursu zgłosiło Przedsiębiorstwo ARI Sp. z o.o. Autorem projektu jest dr inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak wraz z zespołem: arch. Krzysztof Sikorski, arch. Maciej Armanowski, arch. Jacek Gilewicz i arch. Tomasz Kusznierów. Anna Gregorczyk dbała o fotograficzną dokumentację realizowanej inwestycji. Inwestorem jest firma UWI Inwestycje S.A. Inflancka Spółka Komandytowa. Natomiast wykonaniem zajęła się firma Pil Building Sp. z o.o.

Wyróżnienie w tej kategorii zostało przyznane, za Inwestycję "Zatorska 59" z Wrocławia, dla spółki Triada Dom Wachowiak Śliwiak sp. j., będącej jednocześnie inwestorem jak i wykonawcą obiektu. Autorem projektu jest Piotr Zybura z Chili House. Jury postanowiło także wyróżnić Zespół Budynków Mieszkalnych zlokalizowany w Warszawie przy ul. Przasnyskiej 10. Realizację do konkursu zgłosiło DIP Biuro Projektów Krzysztof Pasternak. Osobą odpowiedzialną za projekt jest Krzysztof Pasternak. Inwestorem jest firma Zielono Sp. z o.o., a wykonawcą Unibep S.A.

Wyróżnienie zostało również przyznane Zespołowi Budynków Mieszkalno-Usługowych Apartamenty Novum z Krakowa. Realizacja zlokalizowana przy ul. Rakowickiej została zgłoszona do konkursu przez biuro architektoniczne IMB Asymetria Sp. z o.o. i Wspólnicy sp. k. Autorem projektu jest Marek Borkowski. Wykonawcą jest firma Erbud S.A, inwestorem – firma Durham Sp. z o.o.

Nagrodę główną w drugiej kategorii "Budynek po rekonstrukcji i adaptacji" zdobył Budynek Rektoratu Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obiekt do konkursu zgłosił Dyrektor Inwestycji z ramienia UMCS Cezary Witek. Projekt realizacji opracowało Biuro Inżynieryjno-Wdrożeniowe Intelligent Systems pod kierownictwem mgr. inż. Stanisława Fijałkowskiego. Wykonawstwem zajęło się Przedsiębiorstwo Budowlano- Handlowe Remar Rafał Makowski. Wyróżnienie otrzymał budynek wielorodzinny zlokalizowany we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 143. Obiekt do konkursu zgłosiła autorka projektu architektonicznego arch. Katarzyna Kubsik oraz firma wykonawcza Nowoczesne Technologie Budownictwa Paweł Sojka. Inwestorem obiektu jest Wspólnota mieszkaniowa.

Drugą realizacją wyróżnioną w tej kategorii jest jednorodzinny budynek mieszkalny zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Ciechocińskiej 46. Autorkami projektu są Dorota Sobusiak-Fajer i Anna Sasiak-Patkowska z Pracowni Projektowej Sasiak-Sobusiak, która zgłosiła obiekt do konkursu. Prace wykonawcze przeprowadził Zakład Produkcyjno-Usługowo–Handlowy Marek Tomaszewski.

Zwycięzcą trzeciej kategorii "Budynek z wielkiej płyty" został wielorodzinny budynek zlokalizowany w Warszawie przy ul. Platynowej 10. Autorem projektu jest mgr inż. arch. Dariusz Filak, który zgłosił realizację do konkursu. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlane Krystosiak i Syn Sp. z o.o., a inwestorem obiektu jest Wspólnota Mieszkaniowa.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał wielorodzinny budynek mieszkalny ze Szczecina z ul. Wielkopolskiej 43 a, b, c. Obiekt do konkursu zgłosiła firma Proeko Consulting - Marek Śliwa, autorem projektu jest Sławomir Kiersnowski, a wykonawcą – Jarosław Łukawski. Uwagę Jury zwrócił także wielorodzinny budynek mieszkalny zlokalizowany w Częstochowie przy ul. Orkana 29/37. Wyróżniony budynek do konkursu zgłosiło Studio Architektury EGO Nalewajka Krzysztof, autorem koncepcji architektonicznej jest Krzysztof Nalewajka. Prace wykonawcze przeprowadziło Przedsiębiorstwo Budowlane Częstobud Świącik Damian.

W czwartej kategorii "Budynek po renowacji" zwycięstwo zdobyła kamienica mieszkalna zlokalizowana w Poznaniu przy ul. Kościuszki 80. Obiekt do konkursu zgłosił autor projektu architektonicznego arch. Piotr Bukowy. Inwestorem obiektu jest Zarząd Zasobów Lokalowych Poznań. Renowację kamienicy przeprowadziło Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane Agad Sp. z o.o.

Wyróżnienie otrzymał dwór barokowy z połowy XVII w. z Jezior Wielkich. Autorem projektu renowacji jest Zbigniew Antczak z Pracowni Projektowej Zbigniew Antczak, która zgłosiła obiekt do konkursu. Wykonawcą jest Mariusz Tomkiewicz, natomiast inwestorem – Piotr Olejniczak. Jury doceniło także renowację Willi Miejskiej – siedziby Radia Merkury z Poznania. Budynek do konkursu zgłosił Zakład Sztukatorski Renowacja Obiektów Zabytkowych Witold Damian Domaniecki. Autorem projektu renowacji jest Tomasz Kaczmarek z firmy Innovi Jóźwiak Kaczmarek sp. j.

VII edycja konkursu Fasada Roku przeszła do historii. Po raz kolejny nie zawiedli nas architekci, projektanci, wykonawcy i inwestorzy, którzy zgłosili swoje projekty do konkursu i podzielili się z nami efektami swojej pracy. Konkursowe Jury zgodnie przyznało, że z każdym rokiem przybywa doskonałych realizacji i ciężko je ocenić, a tym bardziej wybrać najlepsze. Wśród nagrodzonych oraz wyróżnionych budynków znalazły się te, które zasługują na szczególną uwagę. Precyzja w doborze kolorów, odwaga w łączeniu struktur i materiałów, a wszystko przy zachowaniu oryginalnej koncepcji architektonicznej to walory, które zachwyciły Jurorów. Warto podkreślić, że po raz pierwszy zwycięskie realizacje z Polski wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu Life Challenge 66. Wśród 237 nominowanych obiektów z całej Europy znalazło się 20 budynków z Polski. Do ścisłego finału tzw. TOP 30 weszły 2 realizacje - zwycięzca kategorii "Nowy Budynek" – wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa z Poznania z ul. Inflanckiej 20, jak również jednorodzinny budynek mieszkalny z Jastrzębia - obiekt wyróżniony w kategorii "Nowy Budynek" w poprzedniej edycji konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu Life Challenge 66 nastąpi 12 czerwca w Wiedniu. Mamy nadzieję, że nasz reprezentant otrzyma tytuł europejskiej Fasady Roku. Oryginalne projekty, jak również estetyka oraz kunszt wykonania tych elewacji pozwalają przypuszczać, że również na arenie międzynarodowej realizacje te zdobędą uznanie.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji konkursu Fasada Roku była uroczysta gala w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, podczas której autorzy najlepszych projektów otrzymali pamiątkowe statuetki. – wyjaśnia Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.

Firma powiązana: Baumit
aktualizacja: 2014-06-18

Dodaj komentarz

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze farby elewacyjnej?

Odpowiedź eksperta: Estetyczny wygląd elewacji nabiera coraz większego znaczenia dla współczesnych konsumentów. W niepamięć odeszły już bowiem czasy, gdy o wyborze koloru fasady decydował przypadek. Dziś zwiększająca się dostępność modnych odcieni oraz rosnąca świadomość konsumentów sprawiają, że wybranie "tego jedynego koloru" staje się niezwykle kłopotliwe.

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...
Wystartowała 10. edycja konkursu Fasada Roku!
Wystartowała 10. edycja konkursu Fasada Roku! Już po raz dziesiąty polscy architekci, inwestorzy, wykonawcy, właściciele i zarządcy nieruchomości mają szansę zmierzyć się w walce ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x