Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Porady ekspertów

Z czego wykonać cokół fundamentowy?

Z czego wykonać cokół fundamentowy?

Jestem na etapie projektowania elewacji. Mam wiele wątpliwości, jak mają wyglądać. Akurat zastanawiam się – z czego wykonać cokół fundamentowy i jaki ma być?

Odpowiedź eksperta: Cokół jest to zewnętrzna górna część ściany fundamentowej budynku, wystająca ponad poziomem terenu. Jego położenie – pomiędzy podziemną i nadziemną częścią budynku – sprawia, że jest narażony na uszkodzenia mechaniczne, działanie roślinności, środków chemicznych, a przede wszystkim na silne zawilgocenia, wywołane wodą zarówno gruntową, jak i opadową, a także zalegającym śniegiem.

Generalnie, można je podzielić na wysunięte i cofnięte w stosunku do ściany nadziemia. W nowoczesnym budownictwie występują też jako zlicowane – zrównane z licem ściany, słabo widoczne.

Podstawowym zadaniem tego elementu jest ochrona ściany przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego powinien być wykończony starannie, z materiałów trwałych oraz łatwych w czyszczeniu. W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem jest cokół cofnięty.

Woda spływając po elewacji, natrafia na uskok (2–3 cm), z niewielkim podcięciem, które pełni rolę kapinosa, i dzięki temu – nie spływa dalej aż do styku z gruntem, lecz ścieka w miejscu podcięcia wprost na opaskę budynku albo chodnik. Cokół wysunięty należy tak wykonać, aby spływająca ze ścian woda nie zbierała się na nim i nie wnikała do wnętrza domu, powodując zawilgocenie i niszczenie ścian. Dlatego trzeba zabezpieczyć górną płaszczyznę, umieszczając na niej ze spadkiem obróbkę blacharską, bądź płytki ceramiczne, przeznaczone do wykańczania parapetów.

W zależności od konstrukcji ściany, cokół wykańcza się następująco:

  • tynkiem (najczęściej przy ścianach jednowarstwowych);
  • okładzinami (przy ścianach dwuwarstwowych);
  • cegłami lub kamieniami (przy ścianach trójwarstwowych).

Cokół zlicowany zwykle wykańcza się tak samo, jak elewację parteru.

Materiał użyty do wykonania cokołu musi być wytrzymały mechanicznie, nienasiąkliwy i trwały. Tradycyjnie elewację osłania się tynkiem. Inny wybór to cegła klinkierowa, kamień, płyty betonowe, albo okładzina z desek naturalnych bądź paneli imitujących drewno.

W przypadku tynku, musi on mieć właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że nie wchłania wody, jest odporny na warunki atmosferyczne i wielokrotne czyszczenie. Warunki te spełniają tynki silikonowe oraz silikatowe. Ściana nie może dochodzić do podłoża. Na dolnej krawędzi instaluje się listwę z kapinosem. Okładzinę z desek naturalnych (paneli imitujących drewno) montuje się na ruszcie mocowanym do ściany konstrukcyjnej, tak aby najniższy element był kilka centymetrów nad ziemią. Podobnie płyty kamienne, czy betonowe, mogą być osadzone na ruszcie lub przyklejane. Klej nakłada się i na podłoże, i na płytkę.

Redakcja BD
fot. Karolina Banaszak

aktualizacja: 2015-01-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...

Płytki klinkierowe - sposób na wykończenie elewacji

Jednym ze sposobów na wykończenie elewacji jest ułożenie płytek klinkierowych. Pokazujemy, krok po kroku, jak wykonać taką elewację.

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x