Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Elewacja wykonana z tynku, płytek klinkierowych i drewna za 75 tys. zł.

Elewacje wykończyłem zgodnie ze wskazaniami gotowego projektu, za wyjątkiem fragmentu ściany przy tarasie. Zamiast okładziny z drewna zastosowałem tam tynk, bo chciałem rozjaśnić zadaszoną głęboką wnękę. Ze względu na sąsiedztwo drzew wybrałem tynk silikonowo-silikatowy, który jest odporny na wilgoć i zabrudzenia - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który elewacje układał w 2013 r.

Elewacja wykonana z tynku, płytek klinkierowych i drewna za 75 tys. zł.

Dom: dwukondygnacyjny, o powierzchni 250 m2. Ściany dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 15 cm.

Elewacje: tynk silikatowo-silikonowy; oblicówki z płytek klinkierowych i z drewna modrzewia syberyjskiego; cokół obłożono płytkami z klinkieru.

Decyzja: elewacje wykończyłem zgodnie ze wskazaniami gotowego projektu, za wyjątkiem fragmentu ściany przy tarasie. Zamiast okładziny z drewna zastosowałem tam tynk, bo chciałem rozjaśnić zadaszoną głęboką wnękę. Ze względu na sąsiedztwo drzew wybrałem tynk silikonowo-silikatowy, który jest odporny na wilgoć i zabrudzenia. Można go wielokrotnie myć.

Powierzchnia okładziny drewnianej nadal jest duża, wynosi 50 m2, dlatego kupiłem deski z trwałego modrzewia syberyjskiego, fabrycznie zaimpregnowanego ciśnieniowo i przygotowanego do ułożenia na wpust i pióro. W porównaniu z elementami z drewna egzotycznego albo kompozytu, wyroby elewacyjne z modrzewia syberyjskiego mają dobrą cenę!

Podmurówkę wykończyłem identyczną okładziną z płytek klinkierowych, jaką dobrałem na mur przy jadalni. Trzy różne materiały elewacyjne pasują do siebie i są trwałe, a przy okazji sprawiają, że każda elewacja jest ciekawa i inna.

We wnęce tarasu zmniejszono powierzchnię okładziny z drewna i położono tynk. Wykończono nim też sufit (zamiast podbitki z PVC).
We wnęce tarasu zmniejszono powierzchnię okładziny z drewna i położono tynk. Wykończono nim też sufit (zamiast podbitki z PVC).

Elewacja wykonana z tynku, płytek klinkierowych i drewna - rady i przestrogi:

Elewację przy tarasie i jadalni wykończono okładziną z płytek klinkierowych
Elewację przy tarasie i jadalni wykończono okładziną z płytek klinkierowych
 • W trakcie ocieplania ścian styropianem polecono mi zaprawę, po użyciu której nie trzeba kołkować płyt. Trochę się obawiałem tej technologii, ale fachowcy zapewniali, że powszechnie wykorzystuje się je w Niemczech, i że ani termoizolacja, ani tynk i oblicówki nie odpadną od warstwy nośnej. Rzeczywiście, wszystkie warstwy ścian są na trwałe połączone.

  Trzech robotników układało elewacje przez tydzień. Tynk i okładzinę z klinkieru mocowali na przeznaczone specjalnie do nich, zaprawy klejowe. Okładzinę z drewna nabijali na łaty z drewna modrzewia syberyjskiego, zaczynając od dołu. Metoda na wpust i pióro zapewniała im szybki postęp prac. Kiedy wcześniej przykręcali pionowe słupki do muru z pustaków ceramicznych – poprosiłem, żeby starannie położyli warstwę izolacji ze styropianu. Układali ją warstwami pod i na słupkach oraz między słupkami i łatami, dzięki temu pod okładziną z drewna nie tworzą się mostki cieplne.

  Po ułożeniu na ścianach, starannie polakierowałem deski barwiącym lakierem pasującym do ram okien z drewna meranti. Po dwóch latach znowu polakierowałem deski, bo zdążyły wypłowieć od słońca, i zamierzam to robić cyklicznie. Zajmuje mi to kilka godzin.

 • Jestem zadowolony z każdego z zastosowanych materiałów. Odporny na czynniki zewnętrzne tynk wygląda jak nowy, podczas gdy tynk mineralny na domu mojej siostry, który również stoi w lesie, jest już cały zielony od nalotu. Okładzina z płytek klinkierowych dobrze się sprawdza na ścianie i na podmurówce. Zaobserwowałem, że okap o dł. 80 cm skutecznie chroni elewacje przed zacinającym deszczem lub śniegiem.

Elewacja wykonana z tynku, płytek klinkierowych i drewna - koszty:

 • 75 000 zł, w tym okładzina z drewna (z ułożeniem) 6500 zł, 
 • konserwacja drewna co 2 lata 200 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe odcienie czerwieni w ofercie cegieł klinkierowych Wienerberger
Nowe odcienie czerwieni w ofercie cegieł klinkierowych Wienerberger Firma Wienerberger wprowadza do swojego portfolio cegieł klinkierowych dwie nowości – wielobarwną Kujawię, produkowaną w zakładzie w ...
VOX: panele elewacyjne TREND inspirowane kamieniem i minerałami
VOX: panele elewacyjne TREND inspirowane kamieniem i minerałami Do tej pory okładziny elewacyjne KERRAFRONT marki VOX reprezentowane były przez kolekcje WOOD DESIGN, CLASSIC i T-REX, które wiernie oddają ...
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze