Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Tynk, kamień i deski kompozytowe na elewacji za 50 000 zł

Postanowiłem obłożyć kamieniem elewacyjnym duże fragmenty elewacji frontowej i obu bocznych. Żeby przez ciemnoszarą okładzinę bryła domu nie stała się zbyt masywna, dla rozjaśnienia dodałem tam tynk silikonowy w kolorze ecru. Tylną elewację wykończyłem deskami z kompozytu oraz tynkiem. Na elewacji wypoczynkowej odrzuciłem drewno... - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który elewację układał w 2014 r.

Tynk, kamień i deski kompozytowe na elewacji za 50 000 zł

Dom: dwukondygnacyjny, o powierzchni 320 m2. Ściany dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 15 cm.

Elewacje:

 • tynk silikonowy; 
 • oblicówki z kamienia i desek kompozytowych; 
 • cokół wykończony kamieniem; 
 • parapety i schody z włoskiego trawertynu.

Decyzja: wybierając materiały na elewacje wykluczyłem materiały wymagające konserwacji. Brałem pod uwagę tylko wyroby o wysokiej jakości. Wiele moich wyjściowych parametrów spełniała okładzina z kamienia elewacyjnego – ta, którą dobrałem, ma wszelkie atuty naturalnego kamienia, a jednocześnie producent oferuje ją w nowoczesnym kształcie i kolorze, na dodatek fabrycznie impregnuje preparatami, chroniącymi przed czynnikami zewnętrznymi. Postanowiłem obłożyć nią duże fragmenty elewacji frontowej i obu bocznych.

Żeby przez ciemnoszarą okładzinę bryła domu nie stała się zbyt masywna, dla rozjaśnienia dodałem tam tynk silikonowy w kolorze ecru. Tylną elewację wykończyłem deskami z kompozytu oraz tynkiem. Na elewacji wypoczynkowej odrzuciłem drewno, bo wymaga ono regularnej pielęgnacji i konserwacji, a zastosowałem jego imitację w postaci kompozytu. Ten materiał przekonał mnie nie tylko ładnym wyglądem i wytrzymałością, ale również systemowymi elementami do montażu.

Ściana z kamieniem elewacyjnym i schody z płytami włoskiego trawertynu, w głębi – podtynkowe rynny
Ściana z kamieniem elewacyjnym i schody z płytami włoskiego trawertynu, w głębi – podtynkowe rynny

Elewacja z tynku, kamienia i desek kompozytowych - rady i przestrogi:

 • Deski kompozytowe kupiłem od producenta wraz z usługą montażu. Fachowcy przykryli nimi taras za domem i obłożyli fragmenty ścian. Uwinęli się w 2 dni. Zrobili to bezbłędnie, przy pomocy złączek, wkrętów, itp. Kompozyt nie nasiąka wodą, nie płowieje i nie wichruje się. Można go umyć. Podobne zalety ma kamień elewacyjny – pod warunkiem, że zostanie starannie ułożony na specjalną zaprawę klejową.

  Radzę jednak od razu dobrze obliczyć niezbędną ilość okładziny – musi bowiem pochodzić z jednej partii. Kiedy u mnie zabrakło płytek, dokupiłem potencjalnie ten sam materiał, lecz różni się kolorem (na szczęście, pas ten znajduje się na najmniej widocznej, bocznej ścianie). Lepiej zadbać o mały zapas okładziny do ewentualnych napraw. Na wykończenie schodów i parapetów wybrałem włoski trawertyn. Dom, stojący na otwartej przestrzeni, zakurzył się pyłem z uprawnych pól. Po roku elewacje, dach, taras i schody umyłem myjką ciśnieniową.

 • Projektując elewacje, duże znaczenie przykładałem do ich oświetlenia. Poza oczywistymi funkcjami użytkowymi, czyli oświetleniem traktów komunikacyjnych wokół budynku, zależało mi na uwidocznieniu piękna ścian również w nocy. Zastosowałem reflektory rzucające pionowe smugi światła w górę i w dół oraz lampy LED. Z oświetlenia elewacji jestem szczególnie dumny!
Część frontową i dwie boczne wykończono kamieniem elewacyjnym i tynkiem silikonowym
Część frontową i dwie boczne wykończono kamieniem elewacyjnym i tynkiem silikonowym

Elewacja z tynku, kamienia i desek kompozytowych - koszty:

 • elewacje łącznie ok. 50 000 zł, w tym taras i okładzina elewacyjna z kompozytu wraz z robocizną 25 000 zł, kamień elewacyjny 12 000 zł + ułożenie 3000 zł, tynk 8000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Elewacje w nocnym oświetleniu

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Źle wyliczyłem ilość potrzebnego materiału na elewację!

Popełniłem błąd podczas obliczeń i musiałem dokupić kilka paczek okładziny – szczęśliwie, pochodziły z tej samej partii i dostawy, nie różnią się od dostarczonych wcześniej! W fabryce popakowano płytki w spieki po 4 sztuki i trzeba je było rozłamywać na miejscu - mówi Piotr, Czytelnik Budujemy Dom, który elewację układał w 2007 r. i po rozbudowie domu w 2014 r.

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...
Wystartowała 10. edycja konkursu Fasada Roku!
Wystartowała 10. edycja konkursu Fasada Roku! Już po raz dziesiąty polscy architekci, inwestorzy, wykonawcy, właściciele i zarządcy nieruchomości mają szansę zmierzyć się w walce ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x