Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Tynk, kamień i deski kompozytowe na elewacji za 50 000 zł

Postanowiłem obłożyć kamieniem elewacyjnym duże fragmenty elewacji frontowej i obu bocznych. Żeby przez ciemnoszarą okładzinę bryła domu nie stała się zbyt masywna, dla rozjaśnienia dodałem tam tynk silikonowy w kolorze ecru. Tylną elewację wykończyłem deskami z kompozytu oraz tynkiem. Na elewacji wypoczynkowej odrzuciłem drewno... - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który elewację układał w 2014 r.

Tynk, kamień i deski kompozytowe na elewacji za 50 000 zł

Dom: dwukondygnacyjny, o powierzchni 320 m2. Ściany dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 15 cm.

Elewacje:

 • tynk silikonowy; 
 • oblicówki z kamienia i desek kompozytowych; 
 • cokół wykończony kamieniem; 
 • parapety i schody z włoskiego trawertynu.

Decyzja: wybierając materiały na elewacje wykluczyłem materiały wymagające konserwacji. Brałem pod uwagę tylko wyroby o wysokiej jakości. Wiele moich wyjściowych parametrów spełniała okładzina z kamienia elewacyjnego – ta, którą dobrałem, ma wszelkie atuty naturalnego kamienia, a jednocześnie producent oferuje ją w nowoczesnym kształcie i kolorze, na dodatek fabrycznie impregnuje preparatami, chroniącymi przed czynnikami zewnętrznymi. Postanowiłem obłożyć nią duże fragmenty elewacji frontowej i obu bocznych.

Żeby przez ciemnoszarą okładzinę bryła domu nie stała się zbyt masywna, dla rozjaśnienia dodałem tam tynk silikonowy w kolorze ecru. Tylną elewację wykończyłem deskami z kompozytu oraz tynkiem. Na elewacji wypoczynkowej odrzuciłem drewno, bo wymaga ono regularnej pielęgnacji i konserwacji, a zastosowałem jego imitację w postaci kompozytu. Ten materiał przekonał mnie nie tylko ładnym wyglądem i wytrzymałością, ale również systemowymi elementami do montażu.

Ściana z kamieniem elewacyjnym i schody z płytami włoskiego trawertynu, w głębi – podtynkowe rynny
Ściana z kamieniem elewacyjnym i schody z płytami włoskiego trawertynu, w głębi – podtynkowe rynny

Elewacja z tynku, kamienia i desek kompozytowych - rady i przestrogi:

 • Deski kompozytowe kupiłem od producenta wraz z usługą montażu. Fachowcy przykryli nimi taras za domem i obłożyli fragmenty ścian. Uwinęli się w 2 dni. Zrobili to bezbłędnie, przy pomocy złączek, wkrętów, itp. Kompozyt nie nasiąka wodą, nie płowieje i nie wichruje się. Można go umyć. Podobne zalety ma kamień elewacyjny – pod warunkiem, że zostanie starannie ułożony na specjalną zaprawę klejową.

  Radzę jednak od razu dobrze obliczyć niezbędną ilość okładziny – musi bowiem pochodzić z jednej partii. Kiedy u mnie zabrakło płytek, dokupiłem potencjalnie ten sam materiał, lecz różni się kolorem (na szczęście, pas ten znajduje się na najmniej widocznej, bocznej ścianie). Lepiej zadbać o mały zapas okładziny do ewentualnych napraw. Na wykończenie schodów i parapetów wybrałem włoski trawertyn. Dom, stojący na otwartej przestrzeni, zakurzył się pyłem z uprawnych pól. Po roku elewacje, dach, taras i schody umyłem myjką ciśnieniową.

 • Projektując elewacje, duże znaczenie przykładałem do ich oświetlenia. Poza oczywistymi funkcjami użytkowymi, czyli oświetleniem traktów komunikacyjnych wokół budynku, zależało mi na uwidocznieniu piękna ścian również w nocy. Zastosowałem reflektory rzucające pionowe smugi światła w górę i w dół oraz lampy LED. Z oświetlenia elewacji jestem szczególnie dumny!
Część frontową i dwie boczne wykończono kamieniem elewacyjnym i tynkiem silikonowym
Część frontową i dwie boczne wykończono kamieniem elewacyjnym i tynkiem silikonowym

Elewacja z tynku, kamienia i desek kompozytowych - koszty:

 • elewacje łącznie ok. 50 000 zł, w tym taras i okładzina elewacyjna z kompozytu wraz z robocizną 25 000 zł, kamień elewacyjny 12 000 zł + ułożenie 3000 zł, tynk 8000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Elewacje w nocnym oświetleniu

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Źle wyliczyłem ilość potrzebnego materiału na elewację!

Popełniłem błąd podczas obliczeń i musiałem dokupić kilka paczek okładziny – szczęśliwie, pochodziły z tej samej partii i dostawy, nie różnią się od dostarczonych wcześniej! W fabryce popakowano płytki w spieki po 4 sztuki i trzeba je było rozłamywać na miejscu - mówi Piotr, Czytelnik Budujemy Dom, który elewację układał w 2007 r. i po rozbudowie domu w 2014 r.

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x