Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Elewacja z płyt z naturalnego piaskowca - rady i przestrogi

Kamieniarz i jego pomocnik zawiesili płyty z piaskowca na stalowym ruszcie i specjalnych uchwytach. Doradzili, żebym kupiła dobry impregnat. Mimo, że na niemiecki preparat wydałam jakieś potworne pieniądze, jestem wdzięczna za tę radę. Żadnej pionowej płyty nie trzeba teraz wymieniać. Wymiany wymagają jednak 3 parapety, bo są kompletnie zielone i wyglądają tragicznie - mówi Joanna – Czytelniczka Budujemy Dom, elewację układała w 2002 r.

Elewacja z płyt z naturalnego piaskowca - rady i przestrogi

Dom: dwukondygnacyjny. Ściany – jednowarstwowe, z pustaków keramzytobetonowych.

Elewacje:

 • Płyty z naturalnego piaskowca, ułożone do 2/3 wysokości parteru i powyżej tynk silikonowo-silikatowy, barwiony w masie na kolor złamanej bieli. 
 • Cokół – wykończony płytami granitu. 
 • Parapety – z granitu i piaskowca. 
 • Oświetlenie – lampy LED.

Decyzja: zawsze podobały mi się elewacje z piaskowca, więc ten kamień koniecznie musiał się pojawić w docelowym domu. Nie chciałam jednak obkładać nim całych ścian, tylko fragmenty, a resztę wykończyć białym tynkiem. O rozmieszczenie kamienia i tynku poprosiłam architektów, którzy projektowali dom dla naszej rodziny. Celem było uzyskanie ciekawych elewacji, na których coś się dzieje.

Kiedy rysunki były już gotowe, odwiedziłam kilka kamieniołomów, bo zależało mi na kamieniu o żywej barwie i z wyrazistym żyłowaniem. Odpowiedni materiał znalazłam w zagłębiu piaskowca pod Kielcami. Tam pocięto go na płyty i dostarczono na budowę. Do zamocowania okładziny wynajęłam poleconego kamieniarza. Pracę wykonał genialnie!

Płyty o żywej barwie i z wyrazistym żyłowaniem zaimpregnowano natryskowo i zawieszono na stalowym ruszcie
Płyty o żywej barwie i z wyrazistym żyłowaniem zaimpregnowano natryskowo i zawieszono na stalowym ruszcie

Elewacja z płyt z naturalnego piaskowca - rady i przestrogi:

 • Architekci celowo zaprojektowali ściany z pustaków keramzytowych, które nie wymagają dodatkowego ocieplenia, bo trudno przecież mocować ciężkie płyty z piaskowca do styropianu, czy wełny mineralnej! Kamieniarz i jego pomocnik zawiesili je na stalowym ruszcie i specjalnych uchwytach. Doradzili, żebym kupiła dobry impregnat. Potem nanosili go na płyty natryskowo. Mimo, że na niemiecki preparat wydałam jakieś potworne pieniądze, jestem wdzięczna za tę radę. Żadnej pionowej płyty nie trzeba teraz wymieniać – nadal są czyste i nie chłoną wilgoci.

  Wymiany wymagają jednak 3 parapety, bo są kompletnie zielone i wyglądają tragicznie. Tylko te 3 parapety fachowcy wycięli z piaskowca, a nie granitu, bo znajdują się wyżej niż reszta. A ten materiał absolutnie nie sprawdza się, jeśli położy się go w poziomie, nawet po impregnacji. Gdy wisi pionowo, jest świetny.

  Rady – piaskowiec koniecznie trzeba zaimpregnować i jeszcze warto unikać mycia go myjką ciśnieniową. Mąż myjąc taras, zahaczył o elewację i woda wyżłobiła w kamieniu rowki. Na szczęście są mało widoczne. Prace kamieniarskie trwały miesiąc.

 • Ponieważ ruszt i płyty zwiększyły grubość ściany, powyżej też wymagała pogrubienia. Tynkarze umocowali tam warstwę wełny mineralnej o gr. 10 cm i siatkę, a potem otynkowali. Dookoła domu rosną drzewa, dlatego wybrałam tynk silikonowo-silikatowy. Kilka lat później umyłam go miejscowo myjką (ludzie z okolicy palą w piecach czym popadnie). W 2015 r. zleciłam pomalowanie całej północnej ściany farbą fasadową, bo zabrudziła ją dodatkowo zażelaziona woda ze zraszaczy podczas podlewania ogrodu oraz glony.

Elewacja z płyt z naturalnego piaskowca - koszty:

 • piaskowiec 240 zł/m2; 
 • remont północnej ściany – 3000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-03-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA Kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA powiększyła się o 4 nowe, wyraziste kolory spowite subtelnymi, miękkimi szarościami, jak i klasycznymi czerwieniami.
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...

Mieliśmy problemy z ekipą budowlaną przy wykonywaniu elewacji

Do ocieplenia i otynkowania domu zatrudniliśmy lokalną ekipę. Mimo, że nakazywaliśmy tynkarzom wkładać resztki styropianu do worków na śmieci, z zamiarem ich wywiezienia, ci codziennie palili je w ognisku. Sąsiedzi narzekali na czarny duszący dym. Do robotników nie trafiały żadne argumenty. - mówią Monika i Łukasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy elewację układali w 2010 r.

topowe produkty

Elementy betonowe TeknoAmerBlok

TeknoAmerBlok to ponad 20 lat doświadczenia w produkcji różnorodnych elementów betonowych o szerokim zastosowaniu. W ofercie firmy są m.in. elementy elewacyjne i konstrukcyjne. Firma oferuje też montaż systemu ogrodzeniowego Amerfence.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze