Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Elewacja imitująca granit i bale za 32 000 zł

Za ocieplenie budynku i wykończenie elewacji zabraliśmy się w maju, po przymrozkach a przed upałami. Firma wykonawcza wiedziała, jak postępować z okładziną z betonu i z tynkiem silikatowym, ale nie potrafiła zrobić imitacji bali z innego rodzaju tynku - mówią Maria i Jurek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy elewację układali w 2015 r.

Elewacja imitująca granit i bale za 32 000 zł

Dom: dwukondygnacyjny, o pow. 166 m2. Ściany – dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm; termoizolacja: ze styropianu (z grafitem) o gr. 20 cm.

Elewacje:

 • Tynk silikatowy w kolorze białym oraz tynk imitujący drewno. 
 • Oblicówka – z okładziny betonowej z posypką mineralną imitującą granit. 
 • Cokół – wykończony identyczną okładziną z betonu. 
 • Parapety – stalowe. 
 • Podbitka – z PVC. 
 • Oświetlenie – lampy LED.
Okładzinę z betonu w kolorze grafitowym zaimpregnowano specjalnym preparatem
Okładzinę z betonu w kolorze grafitowym zaimpregnowano specjalnym preparatem

Decyzja: w gotowym projekcie nie podobała nam się klasyczna biało-czerwona wersja wykończenia elewacji. Nieco bliższa była nam druga, nowocześniejsza wersja, z zastosowaniem okładziny z drewna i szarego kamienia. Jednak nadal nie przekonywała nas w stu procentach. Obawialiśmy się, że drewno wypłowieje i zwichruje się, a my staraliśmy się uniknąć jakiejkolwiek konserwacji. Po doświadczeniach z poprzednich domów mieliśmy już własne wskazania, potrzebowaliśmy je tylko zawrzeć w nowym projekcie elewacji. Zrobił go dla nas, za dodatkowe 500 zł, architekt adaptujący wyjściowy projekt.

Nasz obecny dom jest stale wystawiony na kurz i słońce, więc wykluczyliśmy tynki mineralne – w poprzednim domu bardzo się brudziły i zarastały glonami. Tynk silikatowy ma za zadanie przetrwać długie lata i nadawać się do mycia. Imitację desek wokół okien i na fragmentach ścian wykonaliśmy natomiast ze specjalnej masy tynkarskiej, na której przy pomocy szablonu murarz odcisnął wzór starych bali. Jesteśmy zadowoleni z uzyskanego efektu.

Zamiast drogiej okładziny z naturalnego kamienia zastosowaliśmy okładzinę z betonu, świetnie imitującą granit. Elewacje, po naszych zmianach, z każdej strony wyglądają tak, jak sobie wymarzyliśmy.

Elementy imitujące bale wykonano ze specjalnej zaprawy tynkarskiej, szablonu i bejcy (jej barwę dobrano do ram okien).
Elementy imitujące bale wykonano ze specjalnej zaprawy tynkarskiej, szablonu i bejcy (jej barwę dobrano do ram okien)

Elewacja imitująca granit i bale - rady i przestrogi:

Za ocieplenie budynku i wykończenie elewacji zabraliśmy się w maju, po przymrozkach a przed upałami. Firma wykonawcza wiedziała, jak postępować z okładziną z betonu i z tynkiem silikatowym, ale nie potrafiła zrobić imitacji bali z innego rodzaju tynku. Wykonał ją dopiero zaprzyjaźniony murarz, który znał tę zaprawę. Naniósł ją w wyznaczonych miejscach i jeszcze na mokro, przy pomocy szablonu, odcisnął wzór bali. Po wyschnięciu tynku pomalował go specjalną bejcą na wybrany kolor.

Nie ukrywamy, zaskoczyły nas wysokie koszty tej robocizny. Plusy są takie, że takiego tynku nie trzeba konserwować i tylko z bardzo bliskiej odległości widać, że to imitacja drewna. Podczas wnoszenia do domu mebli dostawcy uszkodzili "bale" mechanicznie, ale po pomalowaniu bejcą, ślad zniknął.

Elewacja imitująca granit i bale - koszty:

 • 32 240 zł, w tym tynk imitujący bale ok. 8000 zł.
Przy oknach i wejściach do budynku zastosowano materiały, na których nie widać brudu i uszkodzeń mechanicznych
Przy oknach i wejściach do budynku zastosowano materiały, na których nie widać brudu i uszkodzeń mechanicznych

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-03-24

Zdaniem naszych Czytelników

szukam po necie i nigdzie nie znajduję takich płytek betonowych z posypką... ktoś, coś?

Gość beyter

29 Mar 2017, 17:41

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA
Nowa kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA Kolekcja płytek KLINKIER PRZYSUCHA powiększyła się o 4 nowe, wyraziste kolory spowite subtelnymi, miękkimi szarościami, jak i klasycznymi czerwieniami.
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...

Elewacja wykonana z tynku silikonowego i desek z modrzewia syberyjskiego

Kiedy zobaczyliśmy jak ekipa tynkuje ściany, opadły nam ręce. Tynki wyglądały tak, jakby wykonali je uczniowie, a nie doświadczeni tynkarze. Krzywizny widoczne były szczególnie przy oknach i drzwiach. Od razu zareklamowaliśmy to u majstra - mówi Ula, Członkini Klubu Budujących Dom, która elewację układała w 2009 r.

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze