Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Porady ekspertów

Jak dobrać tynk zewnętrzny w zależności od lokalizacji domu?

Odpowiedź eksperta: Przy zakupie tynku elewacyjnego powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie estetyczne i zasobność naszego portfela. Równie ważne jest to, w jakiej okolicy znajduje się nasz dom oraz jakimi płytami izolacyjnymi chcemy go ocieplić.

Jak dobrać tynk zewnętrzny w zależności od lokalizacji domu?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę aspekt ekonomiczny, najlepszym rozwiązaniem będzie tynk akrylowy. Akryl, będący głównym spoiwem tynku, sprawia że powłoka jest elastyczna, a więc odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz chroni przed szkodliwym działaniem wody, nie dopuszczając do penetrowania przez nią elementów termoizolacji.

Tynku akrylowego nie możemy jednak użyć na ocieplenie z wełny mineralnej. Co wtedy? W takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tynk siloksanowy. Charakteryzuje się on wysoką dyfuzyjnością pary wodnej (oddycha), dzięki czemu stanowi idealne połączenie z wełną.

Duże znaczenie ma również drugi aspekt, czyli lokalizacja domu. Budynki położone blisko skupisk zieleni oraz zbiorników wodnych narażone są na działanie wilgoci. Często skutkuje to porostami na elewacji. Aby zminimalizować takie ryzyko, należy zastosować tynk silikatowy. Charakteryzuje się on wysokim odczynem pH, który ogranicza możliwość występowania grzybów czy glonów na elewacji. Nadaje się zarówno na ocieplenie wykonane ze styropianu, jak i wełny mineralnej.

Z kolei tynk silikonowy to idealne rozwiązanie dla domów usytuowanych na obszarach o podwyższonym zanieczyszczeniu, głównie na terenach miejskich. Stworzona powłoka jest nie tylko wyjątkowo odporna na zanieczyszczenia – posiada również zdolność samooczyszczania się podczas opadów deszczu (jest to tzw. "efekt lotosu"). Nie wymaga więc częstych zabiegów konserwacyjnych. Tynk silikonowy jest również odporny na działanie wody i wilgoci, jednocześnie jest paroprzepuszczalny. Można go więc użyć zarówno na wełnie mineralnej, jak i na styropianie.

Marek Grzesiak
Product Manager Systemy Ociepleń KNAUF

aktualizacja: 2017-04-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Elewacja imitująca granit i bale za 32 000 zł

Za ocieplenie budynku i wykończenie elewacji zabraliśmy się w maju, po przymrozkach a przed upałami. Firma wykonawcza wiedziała, jak postępować z okładziną z betonu i z tynkiem silikatowym, ale nie potrafiła zrobić imitacji bali z innego rodzaju tynku - mówią Maria i Jurek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy elewację układali w 2015 r.

topowe produkty

Elementy betonowe TeknoAmerBlok

TeknoAmerBlok to ponad 20 lat doświadczenia w produkcji różnorodnych elementów betonowych o szerokim zastosowaniu. W ofercie firmy są m.in. elementy elewacyjne i konstrukcyjne. Firma oferuje też montaż systemu ogrodzeniowego Amerfence.
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x