Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Porady ekspertów

Czy elewacja z cegły klinkierowej powinna umożliwiać wentylację ocieplenia z wełny mineralnej?

Czy elewacja z cegły klinkierowej powinna umożliwiać wentylację ocieplenia z wełny mineralnej?

Odpowiedź eksperta: Ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną – niezależnie od technologii budowy i użytych materiałów – wymaga pozostawienia pustej przestrzeni między izolacją cieplną a warstwą elewacyjną. Dzięki temu nie dochodzi do zawilgocenia ocieplenia wodą wykraplającą się pod elewacją przy gwałtownych zmianach temperatury zewnętrznej.

Przy szczelnej elewacji, a taką jest oblicówka klinkierowa, konieczne są szczeliny wentylacyjne umieszczone u dołu i w górnej części elewacji. Najprostsze jest pozostawienie pustych spoin pionowych w co czwartym połączeniu cegieł. Szczeliny te powinny się znaleźć w pierwszym rzędzie cegieł, licząc od cokołu oraz w ostatnim, tuż pod okapem dachu.

W istniejącej ścianie szczeliny robi się przez wydłubanie bądź wycięcie zaprawy. Przy wznoszeniu elewacji stosuje się też specjalne kratki wentylacyjne umieszczane między cegłami. Zabezpieczają one przed przedostaniem się gryzoni, większych owadów oraz chronią przed zacinającym deszczem.

Redakcja BD
fot. Röben

aktualizacja: 2010-12-29

Zdaniem naszych Czytelników

Małe sprostowanie: puste pionowe spoiny w pierwszej warstwie cegieł licowych nie co 4-te, lecz co 2-gie a najlepiej wszystkie, gdyż powierzchnia łączna wlotu powietrza nie powinna być mniejsza niż 1/300 powierzchni wentylowanej. Ekspert nie podał, że wloty i wyloty mają też być ...

Gość JBZ

12 Sie 2010, 18:34

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe odcienie czerwieni w ofercie cegieł klinkierowych Wienerberger
Nowe odcienie czerwieni w ofercie cegieł klinkierowych Wienerberger Firma Wienerberger wprowadza do swojego portfolio cegieł klinkierowych dwie nowości – wielobarwną Kujawię, produkowaną w zakładzie w ...
VOX: panele elewacyjne TREND inspirowane kamieniem i minerałami
VOX: panele elewacyjne TREND inspirowane kamieniem i minerałami Do tej pory okładziny elewacyjne KERRAFRONT marki VOX reprezentowane były przez kolekcje WOOD DESIGN, CLASSIC i T-REX, które wiernie oddają ...
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze