Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Porady ekspertów

Czy elewacja z cegły klinkierowej powinna umożliwiać wentylację ocieplenia z wełny mineralnej?

Czy elewacja z cegły klinkierowej powinna umożliwiać wentylację ocieplenia z wełny mineralnej?

Odpowiedź eksperta: Ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną – niezależnie od technologii budowy i użytych materiałów – wymaga pozostawienia pustej przestrzeni między izolacją cieplną a warstwą elewacyjną. Dzięki temu nie dochodzi do zawilgocenia ocieplenia wodą wykraplającą się pod elewacją przy gwałtownych zmianach temperatury zewnętrznej.

Przy szczelnej elewacji, a taką jest oblicówka klinkierowa, konieczne są szczeliny wentylacyjne umieszczone u dołu i w górnej części elewacji. Najprostsze jest pozostawienie pustych spoin pionowych w co czwartym połączeniu cegieł. Szczeliny te powinny się znaleźć w pierwszym rzędzie cegieł, licząc od cokołu oraz w ostatnim, tuż pod okapem dachu.

W istniejącej ścianie szczeliny robi się przez wydłubanie bądź wycięcie zaprawy. Przy wznoszeniu elewacji stosuje się też specjalne kratki wentylacyjne umieszczane między cegłami. Zabezpieczają one przed przedostaniem się gryzoni, większych owadów oraz chronią przed zacinającym deszczem.

Redakcja BD
fot. Röben

aktualizacja: 2010-12-29

Zdaniem naszych Czytelników

Małe sprostowanie: puste pionowe spoiny w pierwszej warstwie cegieł licowych nie co 4-te, lecz co 2-gie a najlepiej wszystkie, gdyż powierzchnia łączna wlotu powietrza nie powinna być mniejsza niż 1/300 powierzchni wentylowanej. Ekspert nie podał, że wloty i wyloty mają też być ...

Gość JBZ

12 Sie 2010, 18:34

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...
topowe produkty

Elementy betonowe TeknoAmerBlok

TeknoAmerBlok to ponad 20 lat doświadczenia w produkcji różnorodnych elementów betonowych o szerokim zastosowaniu. W ofercie firmy są m.in. elementy elewacyjne i konstrukcyjne. Firma oferuje też montaż systemu ogrodzeniowego Amerfence.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x