Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / ABC

Czy cokół wymaga ocieplenia?

W praktyce budowlanej cokoły najczęściej są ocieplane.
 W praktyce budowlanej cokoły najczęściej są ocieplane.

Jeśli pod podłogą na gruncie ma być ułożona odpowiednia warstwa ciepłochronna, przepisy nie wymagają, żeby w domach niepodpiwniczonych umieszczać na cokołach izolację cieplną. Oczywiście, gdy cokół sięga powyżej poziomu podłogi, to jego ciepłochronność powinna być taka sama jak ścian nadziemia.

W domach podpiwniczonych, gdy część wysokości piwnicy znajduje się ponad powierzchnią gruntu, to na tym odcinku musi mieć taką ciepłochronność, jaka jest wymagana dla ścian nadziemia. Zatem w piwnicach ogrzewanych, gdy temperatura nie przekracza 16°C, przenikalność cieplna powinna wynosić nie więcej niż 0,8 W/m2K, dla piwnic nieogrzewanych nie ma określonych wymagań.

Jednak niezależnie od wymagań formalnych, cokoły są w praktyce najczęściej docieplane, bo to zmniejsza straty ciepła, które przenika w pionie przez ściany spoczywające na warstwie cokołowej. Standardowe ocieplenie układane jest na zewnątrz cokołu albo jako wkładka izolacyjna w cokole trójwarstwowym.

Skuteczniejsze ograniczenie strat ciepła przez cokół można osiągnąć budując warstwę cokołową z materiałów o dobrej izolacyjności cieplnej i jednocześnie o dużej wytrzymałości na ściskanie, oraz mrozoodpornych. Do takich materiałów należą pustaki betonowe z wkładką styropianową lub bloczki keramzytobetonowe.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-11-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe odcienie czerwieni w ofercie cegieł klinkierowych Wienerberger
Nowe odcienie czerwieni w ofercie cegieł klinkierowych Wienerberger Firma Wienerberger wprowadza do swojego portfolio cegieł klinkierowych dwie nowości – wielobarwną Kujawię, produkowaną w zakładzie w ...
VOX: panele elewacyjne TREND inspirowane kamieniem i minerałami
VOX: panele elewacyjne TREND inspirowane kamieniem i minerałami Do tej pory okładziny elewacyjne KERRAFRONT marki VOX reprezentowane były przez kolekcje WOOD DESIGN, CLASSIC i T-REX, które wiernie oddają ...
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła ręcznie formowana Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.

Czy elewacja z cegły klinkierowej powinna umożliwiać wentylację ocieplenia z wełny mineralnej?

Odpowiedź eksperta: Ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną – niezależnie od technologii budowy i użytych materiałów – wymaga pozostawienia pustej przestrzeni między izolacją cieplną a warstwą elewacyjną. Dzięki temu nie dochodzi do zawilgocenia ocieplenia wodą wykraplającą się pod elewacją przy gwałtownych zmianach temperatury zewnętrznej.

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze