Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / ABC

Czy cokół wymaga ocieplenia?

W praktyce budowlanej cokoły najczęściej są ocieplane.
 W praktyce budowlanej cokoły najczęściej są ocieplane.

Jeśli pod podłogą na gruncie ma być ułożona odpowiednia warstwa ciepłochronna, przepisy nie wymagają, żeby w domach niepodpiwniczonych umieszczać na cokołach izolację cieplną. Oczywiście, gdy cokół sięga powyżej poziomu podłogi, to jego ciepłochronność powinna być taka sama jak ścian nadziemia.

W domach podpiwniczonych, gdy część wysokości piwnicy znajduje się ponad powierzchnią gruntu, to na tym odcinku musi mieć taką ciepłochronność, jaka jest wymagana dla ścian nadziemia. Zatem w piwnicach ogrzewanych, gdy temperatura nie przekracza 16°C, przenikalność cieplna powinna wynosić nie więcej niż 0,8 W/m2K, dla piwnic nieogrzewanych nie ma określonych wymagań.

Jednak niezależnie od wymagań formalnych, cokoły są w praktyce najczęściej docieplane, bo to zmniejsza straty ciepła, które przenika w pionie przez ściany spoczywające na warstwie cokołowej. Standardowe ocieplenie układane jest na zewnątrz cokołu albo jako wkładka izolacyjna w cokole trójwarstwowym.

Skuteczniejsze ograniczenie strat ciepła przez cokół można osiągnąć budując warstwę cokołową z materiałów o dobrej izolacyjności cieplnej i jednocześnie o dużej wytrzymałości na ściskanie, oraz mrozoodpornych. Do takich materiałów należą pustaki betonowe z wkładką styropianową lub bloczki keramzytobetonowe.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-11-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...

Czy elewacja z cegły klinkierowej powinna umożliwiać wentylację ocieplenia z wełny mineralnej?

Odpowiedź eksperta: Ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną – niezależnie od technologii budowy i użytych materiałów – wymaga pozostawienia pustej przestrzeni między izolacją cieplną a warstwą elewacyjną. Dzięki temu nie dochodzi do zawilgocenia ocieplenia wodą wykraplającą się pod elewacją przy gwałtownych zmianach temperatury zewnętrznej.

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x