Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Tynki elewacyjne

Dobry tynk elewacyjny powinien być łatwo zmywalny, nie przyciągać brudu i kurzu oraz dawać się łatwo odświeżać przez malowanie lub szpachlowanie cienką warstwą – taki tynk może służyć nawet 100 lat.

Jego rodzaj powinno się dobierać do rodzaju powierzchni, na jakiej będzie układany: inne tynki stosuje się bezpośrednio na murze, inne – na izolacji termicznej. W pierwszym wypadku będą to grube tynki trójwarstwowe, w drugim zaś – cienkowarstwowe.

Poniżej 5°C tynk przestaje wiązać, a powyżej 20°C zaczyna wysychać
Obecnie coraz częściej stosuje się nowoczesne gotowe mieszanki tynkarskie, których skład jest precyzyjnie dobierany i zawiera sprawdzone oraz pewne surowce. Zazwyczaj tynki przygotowywane na budowie – czyli tynki tradycyjne – składają się z trzech warstw:

  • obrzutki (3–5 mm),
  • narzutu (10–15 mm)
  • oraz tynku ozdobnego bądź gładzi.

Czasem zamiast obrzutki zagruntowuje się powierzchnię przez wykonanie tzw. warstwy kontaktowej.
Tynki tradycyjne, cementowo-wapienne można kłaść na większości ścian zewnętrznych, cementowe zaś tam, gdzie mur ma kontakt z wodą lub wilgocią (ściany piwnic, cokoły). Wymienione rodzaje to tynki grubowarstwowe.

Innym typem tynków są cienkowarstwowe – znacznie łatwiejsze w wykonaniu. Nakłada się je na warstwie zbrojonego podkładu przykrywającego ocieplenie, ale pokrywać można nimi także tradycyjne podłoża – beton, tynk cementowo-wapienny i cementowy.

Fakturowanie powierzchni za pomocą: kielni gładkiejFakturowanie powierzchni za pomocą: pacy zębatejFakturowanie powierzchni za pomocą: wałka
 (fot. Quick-Mix)
Fakturowanie powierzchni za pomocą: kielni gładkiej...pacy zębatejoraz wałka

Istnieje kilka rodzajów tynków cienkowarstwowych, które różnią się głównie stopniem paroprzepuszczalności. Mineralne i silikatowe dobrze przepuszczają parę wodną, dzięki czemu wilgoć nie gromadzi się w ścianie. Są też odporne na działanie wody, żywiczne zaś są szczelne – ich stopień paroprzepuszczalności jest mniejszy, są także odporne na deszcz.

Bardzo niekorzystny dla prac tynkarskich jest ciepły wiatr, bo wysusza zaprawę znacznie szybciej niż słońce
Paroprzepuszczalność to bardzo ważna cecha przegród budowlanych – zasadą konstruowania każdej przegrody zewnętrznej jest, by licząc od wewnątrz – stosować warstwy o coraz mniejszym oporze dyfuzyjnym (oporze stawianym parze wodnej przez materiał przegrody – te o małym oporze dyfuzyjnym określa się jako „oddychające” – inaczej ściana mogłaby być zagrożona zawilgoceniem).

Na cechę tę w przypadku elewacji warto zwrócić uwagę, głównie wtedy, gdy stary tynk chcemy przykryć nowym. Jeśli ten pierwszy jest paroprzepuszczalny, nie powinno się stosować mas żywicznych, aby nie utrudniać wydostawania się pary wodnej ze ścian na zewnątrz.

Uwaga! Powyższe zalecenie dotyczy jedynie ścian ocieplonych wełną lub ścian starych domów bez ocieplenia; przy budynkach ocieplonych styropianem nie ma takich wymogów.

Kiedy i jak nakładać tynki?

Temperatura najodpowiedniejsza do robót tynkarskich na zewnątrz to 15–20°C. Poniżej 5°C tynk przestaje wiązać, a powyżej 20°C zaczyna wysychać. Dlatego przy temperaturze powyżej 20°C tynkowane ściany trzeba osłaniać od słońca i zwilżać.

Nakładanie tynku za pomocą agregatuRęczne nakładanie tynku
Nakładanie tynku za pomocą agregatu i ręcznie (fot. Quick-Mix)

Bardzo niekorzystny dla prac tynkarskich jest ciepły wiatr, bo wysusza zaprawę znacznie szybciej niż słońce.

Tynki cienkowarstwowe. Prace tynkarskie powinna wykonywać ekipa co najmniej trzyosobowa, aby wszystkie etapy nakładania mogły przebiegać bez przerw: nadawanie świeżo ułożonym tynkom faktury powinno się odbywać przed ich wyschnięciem.

Tynki trójwarstwowe. Tych tynków dotyczy inna zasada. Po nałożeniu każdej warstwy trzeba zachować tzw. przerwę technologiczną – aby każda warstwa związała się z podłożem i całkowicie wyschła. Kolejne warstwy układa się najpóźniej w ciągu 2–3 dni.

 

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2009-04-06

Zdaniem naszych Czytelników

Dobrą elewację można zrobić tylko wtedy, gdy właściwy rodzaj tynku dostosujemy do potrzeb konkretnego budynku. Jego właściciel nie tylko powinien brać pod uwagę aspekt ekonomiczny i wizualny, czyli wybór nie powinien polegać jedynie na wyborze koloru, faktury (np. baranek, kornik) ...

Gość TomekM.

05 Paź 2015, 16:27

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Farby na elewację

Wybór farby na elewację budynku to decyzja, którą warto podejmować z rozwagą. Od rodzaju, jakości i odcienia powłoki malarskiej zależy nie tylko wygląd świeżo ukończonego domu; cechy te decydują również o trwałości elewacji, czyli o tym, jak nasza siedziba będzie się prezentowała za 10, 15, a nawet 20 lat.

Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...
Wystartowała 10. edycja konkursu Fasada Roku!
Wystartowała 10. edycja konkursu Fasada Roku! Już po raz dziesiąty polscy architekci, inwestorzy, wykonawcy, właściciele i zarządcy nieruchomości mają szansę zmierzyć się w walce ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x