Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Koszty wykonania elewacji z cegieł

Cegły wykorzystuje się do wykonania zewnętrznej warstwy przegrody trójwarstwowej. Taka ściana osłania izolację termiczną, stanowiąc jednocześnie elewację budynku.

Koszty wykonania elewacji z cegieł

CEGŁY ELEWACYJNE - KOSZTY MATERIAŁÓW I ROBOCIZNY

Typowe cegły klinkierowe kosztują 100– 150 zł/m². Za produkty ręcznie formowane zapłacimy przynajmniej 200 zł/m². Do tego trzeba doliczyć koszt kotew mocujących i zaprawy, ale elementy te – podobnie jak w przypadku poprzednio omawianej metody – zawierają się zazwyczaj w kosztorysie wykonania całej ściany. Jeśli prace prowadzimy w dwóch etapach, to za ułożenie izolacji cieplnej i elewacji z cegieł klinkierowych zapłacimy ok. 45 zł/m².

MUROWANIE CEGIEŁ ELEWACYJNYCH

Cegły na elewacji znajdują zastosowanie jako wykończenie ścian trójwarstwowych
Cegły na elewacji znajdują zastosowanie jako wykończenie ścian trójwarstwowych. (fot. Röben)

Cegły elewacyjne można murować równocześnie ze wznoszeniem warstwy konstrukcyjnej – o ile dom ociepla się styropianem. W przypadku zastosowania wełny mineralnej, prace prowadzi się zazwyczaj w dwóch etapach. Najpierw stawia się ściany konstrukcyjne i mocuje do nich wełnę. Następnie wznosi się warstwę elewacyjną, którą należy połączyć kotwami z warstwą nośną.

Cegły klinkierowe wymagają zastosowania specjalnej zaprawy do klinkieru. Pozwoli to uniknąć powstawania wykwitów na elewacji.

Uwaga! Pomiędzy izolacją z wełny mineralnej a warstwą elewacyjną należy utworzyć pustkę wentylacyjną. Umożliwia ona odprowadzenie wilgoci, która może wnikać w ocieplenie w wyniku kondensacji pary wodnej przenikającej z wnętrza budynku lub na skutek przenikania wody przez ścianę elewacyjną.

RODZAJE CEGIEŁ ELEWACYJNYCH

Najczęściej stosuje się dwa rodzaje cegieł:

  • zwykłe
  • klinkierowe.

Dużą popularnością cieszą się szczególnie te drugie. Są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Charakteryzują się bardzo niską nasiąkliwością, dlatego nie wchłaniają trwale wilgoci ani brudu. Nie można też nie wspomnieć o ich walorach estetycznych – klinkier wygląda bardzo elegancko, zatem tego typu elewacja stanowi niewątpliwą ozdobę budynku.

Cegła na elewacji
Cegły na elewacji (fot. Vandersanden)

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Elewacja wykończona płytkami imitującymi starą cegłę. (fot. Elkamino Dom)

aktualizacja: 2017-04-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...

Koszty wykonania elewacji z płytek klinkierowych i imitujących kamień

Aby uzyskać elewację o wyglądzie cegły, można zastosować specjalne płytki elewacyjne, imitujące ten materiał. Przedstawiamy orientacyjne koszty takiego rozwiązania.

topowe produkty

Elementy betonowe TeknoAmerBlok

TeknoAmerBlok to ponad 20 lat doświadczenia w produkcji różnorodnych elementów betonowych o szerokim zastosowaniu. W ofercie firmy są m.in. elementy elewacyjne i konstrukcyjne. Firma oferuje też montaż systemu ogrodzeniowego Amerfence.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x