Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Koszty wykonania elewacji z cegieł

Cegły wykorzystuje się do wykonania zewnętrznej warstwy przegrody trójwarstwowej. Taka ściana osłania izolację termiczną, stanowiąc jednocześnie elewację budynku.

Koszty wykonania elewacji z cegieł

CEGŁY ELEWACYJNE - KOSZTY MATERIAŁÓW I ROBOCIZNY

Typowe cegły klinkierowe kosztują 100– 150 zł/m². Za produkty ręcznie formowane zapłacimy przynajmniej 200 zł/m². Do tego trzeba doliczyć koszt kotew mocujących i zaprawy, ale elementy te – podobnie jak w przypadku poprzednio omawianej metody – zawierają się zazwyczaj w kosztorysie wykonania całej ściany. Jeśli prace prowadzimy w dwóch etapach, to za ułożenie izolacji cieplnej i elewacji z cegieł klinkierowych zapłacimy ok. 45 zł/m².

MUROWANIE CEGIEŁ ELEWACYJNYCH

Cegły na elewacji znajdują zastosowanie jako wykończenie ścian trójwarstwowych
Cegły na elewacji znajdują zastosowanie jako wykończenie ścian trójwarstwowych. (fot. Röben)

Cegły elewacyjne można murować równocześnie ze wznoszeniem warstwy konstrukcyjnej – o ile dom ociepla się styropianem. W przypadku zastosowania wełny mineralnej, prace prowadzi się zazwyczaj w dwóch etapach. Najpierw stawia się ściany konstrukcyjne i mocuje do nich wełnę. Następnie wznosi się warstwę elewacyjną, którą należy połączyć kotwami z warstwą nośną.

Cegły klinkierowe wymagają zastosowania specjalnej zaprawy do klinkieru. Pozwoli to uniknąć powstawania wykwitów na elewacji.

Uwaga! Pomiędzy izolacją z wełny mineralnej a warstwą elewacyjną należy utworzyć pustkę wentylacyjną. Umożliwia ona odprowadzenie wilgoci, która może wnikać w ocieplenie w wyniku kondensacji pary wodnej przenikającej z wnętrza budynku lub na skutek przenikania wody przez ścianę elewacyjną.

RODZAJE CEGIEŁ ELEWACYJNYCH

Najczęściej stosuje się dwa rodzaje cegieł:

 • zwykłe
 • klinkierowe.

Dużą popularnością cieszą się szczególnie te drugie. Są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Charakteryzują się bardzo niską nasiąkliwością, dlatego nie wchłaniają trwale wilgoci ani brudu. Nie można też nie wspomnieć o ich walorach estetycznych – klinkier wygląda bardzo elegancko, zatem tego typu elewacja stanowi niewątpliwą ozdobę budynku.

Cegła na elewacji
Cegły na elewacji (fot. Vandersanden)

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Elewacja wykończona płytkami imitującymi starą cegłę. (fot. Elkamino Dom)

aktualizacja: 2017-04-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

5 minut temu, Gość Murarz napisał: Co za bzdury. Typowy zapychacz pisany chyba przez studentkę "medycyny". Gdzie te bzdury widzisz? Bo ja jak na razie widzę tylko twój zapychacz strony, żadnych konkretów.

mhtyl

08 Cze 2017, 07:16

Co za bzdury. Typowy zapychacz pisany chyba przez studentkę "medycyny".

Gość Murarz

08 Cze 2017, 07:09

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Biurowiec Consultronix z fasadami od Effectora
Biurowiec Consultronix z fasadami od Effectora Firma Effector S.A. współrealizowała siedzibę firmy Consultronix w Balicach, była odpowiedzialna za wykonanie elewacji budynku, który ma ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze