Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Koszty wykonania elewacji z płytek klinkierowych i imitujących kamień

Aby uzyskać elewację o wyglądzie cegły, można zastosować specjalne płytki elewacyjne, imitujące ten materiał. Przedstawiamy orientacyjne koszty takiego rozwiązania.

Koszty wykonania elewacji z płytek klinkierowych i imitujących kamień

PŁYTKI ELEWACYJNE - KOSZTY MATERIAŁÓW I ROBOCIZNY

Ceny płytek elewacyjnych są bardzo zróżnicowane. Najtańsze wyroby z klinkieru kosztują ok. 20 zł/m², a płytki przypominające kamień – ok. 30 zł/m². Za betonowe elementy imitujące starą cegłę zapłacimy 70–80 zł/m².

Podobnie kosztują "ceglane" płytki elastyczne. W sprzedaży dostępne są też płytki ręcznie formowane, powstające przez odcięcie lica od oryginalnej cegły. Kosztują ok. 200 zł/m². Do tego trzeba doliczyć koszt zakupu kleju elastycznego i zaprawy do spoinowania (10–25 zł/m²). Za ułożenie płytek elewacyjnych zapłacimy 40–50 zł/m².

Cena kompletnego systemu z zastosowaniem płytek klinkierowych waha się od 130 do 220 zł/m², w zależności od grubości docieplenia oraz koloru klinkieru.

Elastyczne płytki elewacyjne
W sprzedaży dostępne są elastyczne płytki elewacyjne, która można ciąć i zaginać, co bardzo ułatwia ich układanie. (fot. Inesta (Izoflex))

RODZAJE PŁYTEK ELEWACYJNYCH

Płytki elewacyjne wykonane są z różnych materiałów, np. z betonu, klinkieru a nawet z tworzywa sztucznego. Produkty te dostępne są w wielu odcieniach kolorystycznych. Mają różną grubość – od 1,5 do 3,5 cm i zazwyczaj są lekkie, nadają się więc do mocowania na ociepleniu ścian dwuwarstwowych. Są bardzo łatwe w układaniu – przytwierdza się je do zagruntowanej wcześniej ściany, stosując mrozoodporną, elastyczną zaprawę klejową. Zaprawę należy aplikować zarówno na płytki, jak i na podłoże. Po ułożeniu okładziny, spoiny wypełnia się zaprawą do spoinowania.

W sprzedaży dostępne są też płytki elewacyjne imitujące kamień. Układa się je zazwyczaj bezfugowo. Można nimi dekorować zarówno całe ściany, jak i ich fragmenty.

Niektóre firmy oferują również kompletne systemy elewacyjne z wykorzystaniem płytek elewacyjnych. W ich skład wchodzą płyty ociepleniowe, elementy montażowe, chemia i zewnętrzna okładzina.

Nabywając płytki elewacyjne, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich walory estetyczne, ale także inne parametry. W przypadku ścian dwuwarstwowych elementy te nie mogą być zbyt ciężkie. Ważne jest też, by płytki były mało nasiąkliwe, mrozoodporne i nie blakły pod wpływem słońca.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Klinkier Przysucha

aktualizacja: 2017-04-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...

Jakie są rodzaje tynków elewacyjnych? Charakterystyka i koszty

Tynkowanie to najczęściej stosowana metoda wykańczania ścian zewnętrznych. Do wyboru mamy tynki cienko- i grubowarstwowe.

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x