Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Koszty wykonania elewacji z płytek klinkierowych i imitujących kamień

Aby uzyskać elewację o wyglądzie cegły, można zastosować specjalne płytki elewacyjne, imitujące ten materiał. Przedstawiamy orientacyjne koszty takiego rozwiązania.

Koszty wykonania elewacji z płytek klinkierowych i imitujących kamień

PŁYTKI ELEWACYJNE - KOSZTY MATERIAŁÓW I ROBOCIZNY

Ceny płytek elewacyjnych są bardzo zróżnicowane. Najtańsze wyroby z klinkieru kosztują ok. 20 zł/m², a płytki przypominające kamień – ok. 30 zł/m². Za betonowe elementy imitujące starą cegłę zapłacimy 70–80 zł/m².

Podobnie kosztują "ceglane" płytki elastyczne. W sprzedaży dostępne są też płytki ręcznie formowane, powstające przez odcięcie lica od oryginalnej cegły. Kosztują ok. 200 zł/m². Do tego trzeba doliczyć koszt zakupu kleju elastycznego i zaprawy do spoinowania (10–25 zł/m²). Za ułożenie płytek elewacyjnych zapłacimy 40–50 zł/m².

Cena kompletnego systemu z zastosowaniem płytek klinkierowych waha się od 130 do 220 zł/m², w zależności od grubości docieplenia oraz koloru klinkieru.

Elastyczne płytki elewacyjne
W sprzedaży dostępne są elastyczne płytki elewacyjne, która można ciąć i zaginać, co bardzo ułatwia ich układanie. (fot. Inesta (Izoflex))

RODZAJE PŁYTEK ELEWACYJNYCH

Płytki elewacyjne wykonane są z różnych materiałów, np. z betonu, klinkieru a nawet z tworzywa sztucznego. Produkty te dostępne są w wielu odcieniach kolorystycznych. Mają różną grubość – od 1,5 do 3,5 cm i zazwyczaj są lekkie, nadają się więc do mocowania na ociepleniu ścian dwuwarstwowych. Są bardzo łatwe w układaniu – przytwierdza się je do zagruntowanej wcześniej ściany, stosując mrozoodporną, elastyczną zaprawę klejową. Zaprawę należy aplikować zarówno na płytki, jak i na podłoże. Po ułożeniu okładziny, spoiny wypełnia się zaprawą do spoinowania.

W sprzedaży dostępne są też płytki elewacyjne imitujące kamień. Układa się je zazwyczaj bezfugowo. Można nimi dekorować zarówno całe ściany, jak i ich fragmenty.

Niektóre firmy oferują również kompletne systemy elewacyjne z wykorzystaniem płytek elewacyjnych. W ich skład wchodzą płyty ociepleniowe, elementy montażowe, chemia i zewnętrzna okładzina.

Nabywając płytki elewacyjne, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich walory estetyczne, ale także inne parametry. W przypadku ścian dwuwarstwowych elementy te nie mogą być zbyt ciężkie. Ważne jest też, by płytki były mało nasiąkliwe, mrozoodporne i nie blakły pod wpływem słońca.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Klinkier Przysucha

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Biurowiec Consultronix z fasadami od Effectora
Biurowiec Consultronix z fasadami od Effectora Firma Effector S.A. współrealizowała siedzibę firmy Consultronix w Balicach, była odpowiedzialna za wykonanie elewacji budynku, który ma ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze