Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Płytki elewacyjne

Wykończenie płytkami elewacyjnymi może nadać ścianom taki wygląd, jakby były wymurowane z cegieł klinkierowych lub kamienia, choć płytki są znacznie łatwiejsze w układaniu, bo cieńsze i lżejsze.

Na elewacje stosuje się płytki z klinkieru, gresu, silikatów i kamienia. Mają długość 21–29 cm, szerokość 5–7 cm i grubość od 8 do 20 mm.

Zaprawę klejową nakłada się i na płytki, i na podłoże, by w ten sposób nie dopuszczać do tworzenia się pod okładziną pustych przestrzeni, które mogłaby penetrować woda. Po dociśnięciu płytek do ściany zaprawa całkowicie wypełnia przestrzeń pod okładziną.

Cokół i fragment ściany powyżej z okładziny kamiennej Cokół i fragment ściany powyżej z okładziny kamiennej. Pełni rolę zarówno ochronną, jak i dekoracyjną
(fot. Kamieniarstwo Pawlik)


Uwaga! Stosując ten sposób podwójnego nakładania zaprawy, trzeba zachować grubość warstwy klejącej zalecaną przez producenta kleju.

Bardzo ważny jest też wybór zaprawy klejowej, która musi przenosić naprężenia wywołane odkształceniami termicznymi płytek, a także odkształcaniem się podłoża, czyli ścian zewnętrznych. Zalecane jest zatem stosowanie uelastycznionej zaprawy klejowej przeznaczonej do prac na zewnątrz budynku; musi ona też być mrozoodporna. Po ułożeniu płytek spoiny wypełnia się elastyczną zaprawą do spoinowania.

Płytki elewacyjne z kamienia Płytki elewacyjne z kamienia Płytki elewacyjne z kamienia
 (fot. Kimar Pro Art)
Elewacja z klinkieru Płytki elewacyjne z kamienia (na górze) oraz z klinkieru
(fot. Wienerberger)

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2013-08-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Cegły elewacyjne

Do elewacji murowanych zalicza się wszelkie cegły elewacyjne, które używane są jako wykończenie ścian trójwarstwowych.

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną, produkty do wykonywaniu ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika
264 odcieni szarości w nowym wzorniku Colors of Termo Organika Szarość od kilku sezonów jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów, dlatego Termo Organika wprowadziła nowe odcienie tej eleganckiej ...
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x