Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Elewacje na ruszcie - oblicówka winylowa i drewniana

Elewacje na ruszcie – oblicówkę winylową i drewnianą – stosuje się głównie do wykańczania docieplanych budynków. W razie uszkodzenia jednego elementu wystarczy wymienić tylko ten uszkodzony – bez demontowania całej elewacji.

Elewacja z sidingu
Elewacja z sidingu. Producenci oferują ten materiał w kilkunastu kolorach, ale wciąż najpopularniejszy jest biały. Panele, z których montowana jest elewacja, oprócz koloru mogą mieć różny kształt: mogą być płaskie lub łamane, gładkie lub z fakturą imitującą drewno (fot. DTC)

Oblicówka winylowa,

Oblicówka winylowa zwana sidingiem, to najpopularniejszy materiał do mocowania na ruszcie. Są to panele barwione na różne kolory, najczęściej pastelowe. Długość paneli to od 3 do 6 m, szerokość od 23 do 29 cm, a grubość od 1 do 1,2 mm; 1 m² oblicówki waży około 2 kg.

Panele można układać poziomo lub pionowo. Montaż najlepiej rozpocząć od dużych płaszczyzn, wtedy elementy pozostałe po przycinaniu długich paneli można wykorzystać na małych płaszczyznach, na przykład wnękach czy loggiach.

Sidingu nie mocuje się na sztywno, ponieważ znacznie się rozszerza i kurczy pod wpływem zmian temperatury. Z tego powodu podczas montażu należy pamiętać o zachowaniu luzu pomiędzy poszczególnymi elementami.

Nie wolno także przybijać paneli zbyt mocno (trzeba pozostawić luz między łebkami gwoździ a panelami). Do prac nie używa się także żadnych klejów.

Oblicówka drewniana

Oblicówka drewniana – zwana też szalówką – to okładzina z desek. Można nią od góry do dołu zabudować wszystkie ściany, by dom wyglądał jak prawdziwy wiejski dom z drewna, lub wykończyć w ten sposób tylko fragmenty elewacji.

Pod elewacją na ruszcie można ukryć zwykłe mury lub ściany zbudowane w technologii szkieletowej. Jest to również jeden z wariantów elewacji w systemie ocieplenia ścian metodą lekką suchą. Do wykańczania elewacji drewnem można zatrudnić cieśli lub stolarzy. Często usługę taką proponują firmy zajmujące się produkcją szalówki.

Oblicówka musi być przewietrzana. Między nią a ścianą lub warstwą ocieplającą mogą się bowiem zbierać skropliny pary wodnej, a wilgoć jest wrogiem i drewna, i murów, i materiału termoizolacyjnego (zwłaszcza wełny mineralnej). Przestrzeń wentylacyjna oddzielająca deski od termoizolacji lub ściany sprawi, że wilgoć będzie wywiewana. Trzeba więc dopilnować, aby wykonawcy nie zapomnieli o niej podczas wykańczania ścian.

Co 4-5 lat należy odnawiać drewnianą elewację - usunąć stara warstwę zabezpieczającego lakieru i pomalować deski od nowa

Pod oblicówką drewnianą (gdy dom ocieplony jest ) układa się folię wiatroizolacyjną, która nie przepuszcza wody, a umożliwia swobodne przenikanie pary; pełni ona też funkcje ochrony wełny przed wydmuchiwaniem. Osłania się nią ściany i sprawia, że ewentualne skropliny spływają po niej w dół i wydostają się szczeliną.

Elewacja z drewna
Elewacja z drewna. Okap dachu domu z tak wykończonymi ścianami powinien być na tyle szeroki, aby chronić drewno przed działaniem wody deszczowej (fot. DLH Poland)
Na elewacje drewniane używa się desek z drewna świerkowego, sosnowego, modrzewiowego lub któregoś z gatunków egzotycznych. Mają grubość do 20 mm, szerokość od 94 do 150 mm, a długość od 3 do 5 m.

Większość z nich jest fabrycznie wyprofilowana, dzięki czemu mają ładny kształt i można je łączyć na wpust i wypust lub zakład (przylgę). Mocuje się je pionowo lub poziomo. Uważa się, że oblicówka pionowa jest trwalsza, gdyż woda deszczowa łatwiej po niej spływa.

Oblicówkę mocuje się wkrętami do drewna do rusztu nośnego z łat drewnianych. Do wykończenia elewacji drewnianej stosuje się lakierobejcę, odpowiedni lakier, farbę lub impregnat dekoracyjny.

Łaty szerokości 3–5 cm do wykonania rusztu nośnego pod oblicówkę powinny być zaimpregnowane ciśnieniowo. Zazwyczaj ruszt zbija się z dwóch wzajemnie prostopadłych warstw. Jeśli budynek tego wymaga, między elementami rusztu umieszcza się ocieplenie. Rozstaw łat przystosowuje się wtedy do szerokości płyt termoizolacyjnych – tak, by płyty te ściśle wypełniały pola rusztu. Jeżeli ściana nie będzie ocieplana, listwy rozmieszcza się co 40–60 cm.

Układ warstw łat zależy od zaplanowanego układu oblicówki: jeśli będzie mocowana poziomo, spodnią warstwę łat mocuje się poziomo, a wierzchnią – pionowo.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2009-04-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Płytki elewacyjne

Wykończenie płytkami elewacyjnymi może nadać ścianom taki wygląd, jakby były wymurowane z cegieł klinkierowych lub kamienia, choć płytki są znacznie łatwiejsze w układaniu, bo cieńsze i lżejsze.

Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016
Elewacje walczą o tytuł Fasada Roku 2016 Wraz z chwilą, gdy niebo nad Polską rozbłysło tysiącem kolorowych fajerwerków zwiastujących nadejście 2017 r., upłynął termin nadsyłania ...
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna
Wienerberger: nowa cegła Silesja Bruna Wienerberger, producent materiałów ceramicznych wprowadził do oferty nową cegłę klinkierową Terca. Silesja Bruna to gładka, jednolita ...
Wystartowała 10. edycja konkursu Fasada Roku!
Wystartowała 10. edycja konkursu Fasada Roku! Już po raz dziesiąty polscy architekci, inwestorzy, wykonawcy, właściciele i zarządcy nieruchomości mają szansę zmierzyć się w walce ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x