Budujemy Dom
Przed budową / Finansowanie / Artykuły

Jakie muszę spełniać warunki, by otrzymać kredyt?

Najważniejszym warunkiem otrzymania kredytu, który sprawdzi bank jest nasza zdolność kredytowa. Jest ona zazwyczaj liczona jako dochody gospodarstwa domowego po odliczeniu wszystkich kosztów utrzymania. Pozostający dochód powinien wystarczyć nie tylko na spłatę raty kredytu.

Na osobą powinno pozostać przynajmniej 200-300 złotych dochodu, którym możemy swobodnie rozporządzać. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą wymogi te są niestety zaostrzone z uwagi na wyższe ryzyko kredytowe.

Z punktu widzenia banku lepiej postrzegane są np. umowy o pracę w administracji na czas nieokreślony niż prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Najbardziej pożądane przez banki są stałe źródła dochodów dające stały dopływ środków finansowych.

Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, posiadający stałą rentę lub emeryturę, ale również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą starać się o kredyt. W przypadku posiadania dochodów okresowych z tytułu umów na czas określony wymagane będzie udokumentowanie okresu pracy powyżej 3-6 miesięcy.

Do obliczenia zdolności kredytowej mogą być wykorzystane renty, emerytury przyznane na czas określony dłuższy niż okres kredytowania oraz inne regularne dochody, ale odpowiednio udokumentowane. Mogą być to dochody z umów zlecenia, umów o dzieło, wynajmu, umowy agencyjnej, ale będzie brana pod uwagę średnia dochodów z pewnego okresu (w zależności od banku przynajmniej 6 m-cy).

Do obliczania zdolności kredytowej nie będą wliczane zasiłki rodzinne, macierzyńskie, dla bezrobotnych, dobrowolne renty, alimenty lub dochody z lokat i inwestycji kapitałowych. Jak dokumentować dochody przedstawiamy w dalszej części tekstu. Zdarzają się jednak oferty, gdzie wystarczy zadeklarować swoje dochody, np. "Kredyt na gębę", trzeba jednak się liczyć z większymi kosztami takiej oferty.

Bank zapyta nas też jakie jest przeznaczenie kredytu, okres w jakim chcielibyśmy spłacić kredyt – bankowcy sprawdzą również, jak układała się współpraca z nami w przeszłości. Analitycy, badający nasze możliwości spłaty kredytu, zwrócą uwagę na nasz wiek – w niektórych bankach osoby w wieku do 35 lat mogą zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego, sytuację rodzinną – posiadanie dzieci mobilizuje do większej odpowiedzialności, ale z drugiej strony obniża zdolność kredytową, miejsce pracy i stanowisko, majątek, a przede wszystkim jak już zaznaczyliśmy wcześniej na poziom i udokumentowanie źródła dochodów.

Bogusław Półtorak
(artykuł pochodzi z serwisu )

aktualizacja: 2008-12-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

na cenę kredytu na też niebagatelny wpływ wkład własny. Ale to co mnie zaszokowało to jak się zmieniają raty wraz z długością kredytu.


Kredyt 400000zł

30lat - rata ok 2900zł
20lat - rata ok 3300zł.

To jest różnica 400zł a czas spłaty spada nam o 10 lat.

autorushd

05 Sty 2011, 06:46

Dodatkowy koszt kredytu to wymagane ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości

Gość: tiki

04 Sty 2011, 23:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
7 banków w programie Mieszkanie dla Młodych
7 banków w programie Mieszkanie dla Młodych Już siedem banków podpisało z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę o współpracy przy udzielaniu kredytów hipotecznych w ramach programu ...
Kosztorysowanie na komputerze, iPadzie i smartfonie
Kosztorysowanie na komputerze, iPadzie i smartfonie Firma Datacomp udostępniła możliwość testowania w chmurze jednego z najbardziej cenionych przez specjalistów programów do kosztorysowania ...
Nowości w OXY24 - więcej aplikacji i abonament za pół ceny
Nowości w OXY24 - więcej aplikacji i abonament za pół ceny OXYCOM poinformował o znaczącym rozszerzeniu listy aplikacji dostępnych w ramach usługi OXY24 - w ofercie pojawiło się m.in. specjalistyczne ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe