Budujemy Dom
Przed budową / Finansowanie / Artykuły

Jakie muszę spełniać warunki, by otrzymać kredyt?

Najważniejszym warunkiem otrzymania kredytu, który sprawdzi bank jest nasza zdolność kredytowa. Jest ona zazwyczaj liczona jako dochody gospodarstwa domowego po odliczeniu wszystkich kosztów utrzymania. Pozostający dochód powinien wystarczyć nie tylko na spłatę raty kredytu.

Na osobą powinno pozostać przynajmniej 200-300 złotych dochodu, którym możemy swobodnie rozporządzać. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą wymogi te są niestety zaostrzone z uwagi na wyższe ryzyko kredytowe.

Z punktu widzenia banku lepiej postrzegane są np. umowy o pracę w administracji na czas nieokreślony niż prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Najbardziej pożądane przez banki są stałe źródła dochodów dające stały dopływ środków finansowych.

Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, posiadający stałą rentę lub emeryturę, ale również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą starać się o kredyt. W przypadku posiadania dochodów okresowych z tytułu umów na czas określony wymagane będzie udokumentowanie okresu pracy powyżej 3-6 miesięcy.

Do obliczenia zdolności kredytowej mogą być wykorzystane renty, emerytury przyznane na czas określony dłuższy niż okres kredytowania oraz inne regularne dochody, ale odpowiednio udokumentowane. Mogą być to dochody z umów zlecenia, umów o dzieło, wynajmu, umowy agencyjnej, ale będzie brana pod uwagę średnia dochodów z pewnego okresu (w zależności od banku przynajmniej 6 m-cy).

Do obliczania zdolności kredytowej nie będą wliczane zasiłki rodzinne, macierzyńskie, dla bezrobotnych, dobrowolne renty, alimenty lub dochody z lokat i inwestycji kapitałowych. Jak dokumentować dochody przedstawiamy w dalszej części tekstu. Zdarzają się jednak oferty, gdzie wystarczy zadeklarować swoje dochody, np. "Kredyt na gębę", trzeba jednak się liczyć z większymi kosztami takiej oferty.

Bank zapyta nas też jakie jest przeznaczenie kredytu, okres w jakim chcielibyśmy spłacić kredyt – bankowcy sprawdzą również, jak układała się współpraca z nami w przeszłości. Analitycy, badający nasze możliwości spłaty kredytu, zwrócą uwagę na nasz wiek – w niektórych bankach osoby w wieku do 35 lat mogą zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego, sytuację rodzinną – posiadanie dzieci mobilizuje do większej odpowiedzialności, ale z drugiej strony obniża zdolność kredytową, miejsce pracy i stanowisko, majątek, a przede wszystkim jak już zaznaczyliśmy wcześniej na poziom i udokumentowanie źródła dochodów.

Bogusław Półtorak
(artykuł pochodzi z serwisu )

aktualizacja: 2008-12-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

niestety ale porównywarki finansowe nie mają przełożenia co do oferty. Banki zmieniają często warunki i większość firm porównujących nie jest w stanie zaktualizować danych. Co za tym idzie oferty nie są miarodajne. Dodatkowo nie da się ocenić oferty na podstawie tylko zarobków. Cześć banków o swoich warunkach przekazuje informację dopiero po wprowadzeniu wniosku ze względu na np scoring lub bik klienta.

Gość: po

01 Sty 2016, 16:53

Jeżeli komuś zależy na najlepszych warunkach kredytowych, z możliwie najmniejszym oprocentowaniem, to powinien skorzystać z porównywarki finansowej, które mogą nas poinformować, w którym banku dostaniemy najlepszy kredyt i gdzie będzie on najkorzystniejszy.

Gość: Bartłomiej

21 Paź 2015, 10:44

My złożyliśmy papiery w piątek tydzień temu. I czekamy. ..

Gość: Kinga

19 Paź 2015, 11:20

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Budowa domu bez dewelopera

Decydując się na budowę domu bez udziału dewelopera staniemy przed licznymi wyzwaniami związanymi z jednej strony ze strona finansową, a z drugiej strony administracyjno-prawną inwestycji.

400 mln zł na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych
400 mln zł na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych Narodowy Fundusz przeznacza 400 mln zł na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych. Właściciele będą mogli otrzymać nawet ...
Okres rękojmi gwarantowanej przez dewelopera wydłuża się z 3 do 5 lat
Okres rękojmi gwarantowanej przez dewelopera wydłuża się z 3 do 5 lat Już 25 grudnia 2014 r. wchodzi w życie znowelizowana Ustawa o prawach konsumenta, która m.in. wydłuża okres rękojmi gwarantowanej przez ...
Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie
Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie Od 15 grudnia 2014 r. obowiązuje Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, która pozwoli osobom posiadającym nieruchomości uzyskiwać dodatkowe ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe