Budujemy Dom
Przed budową / Finansowanie / Artykuły

Jakie muszę spełniać warunki, by otrzymać kredyt?

Najważniejszym warunkiem otrzymania kredytu, który sprawdzi bank jest nasza zdolność kredytowa. Jest ona zazwyczaj liczona jako dochody gospodarstwa domowego po odliczeniu wszystkich kosztów utrzymania. Pozostający dochód powinien wystarczyć nie tylko na spłatę raty kredytu.

Na osobą powinno pozostać przynajmniej 200-300 złotych dochodu, którym możemy swobodnie rozporządzać. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą wymogi te są niestety zaostrzone z uwagi na wyższe ryzyko kredytowe.

Z punktu widzenia banku lepiej postrzegane są np. umowy o pracę w administracji na czas nieokreślony niż prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Najbardziej pożądane przez banki są stałe źródła dochodów dające stały dopływ środków finansowych.

Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, posiadający stałą rentę lub emeryturę, ale również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą starać się o kredyt. W przypadku posiadania dochodów okresowych z tytułu umów na czas określony wymagane będzie udokumentowanie okresu pracy powyżej 3-6 miesięcy.

Do obliczenia zdolności kredytowej mogą być wykorzystane renty, emerytury przyznane na czas określony dłuższy niż okres kredytowania oraz inne regularne dochody, ale odpowiednio udokumentowane. Mogą być to dochody z umów zlecenia, umów o dzieło, wynajmu, umowy agencyjnej, ale będzie brana pod uwagę średnia dochodów z pewnego okresu (w zależności od banku przynajmniej 6 m-cy).

Do obliczania zdolności kredytowej nie będą wliczane zasiłki rodzinne, macierzyńskie, dla bezrobotnych, dobrowolne renty, alimenty lub dochody z lokat i inwestycji kapitałowych. Jak dokumentować dochody przedstawiamy w dalszej części tekstu. Zdarzają się jednak oferty, gdzie wystarczy zadeklarować swoje dochody, np. "Kredyt na gębę", trzeba jednak się liczyć z większymi kosztami takiej oferty.

Bank zapyta nas też jakie jest przeznaczenie kredytu, okres w jakim chcielibyśmy spłacić kredyt – bankowcy sprawdzą również, jak układała się współpraca z nami w przeszłości. Analitycy, badający nasze możliwości spłaty kredytu, zwrócą uwagę na nasz wiek – w niektórych bankach osoby w wieku do 35 lat mogą zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego, sytuację rodzinną – posiadanie dzieci mobilizuje do większej odpowiedzialności, ale z drugiej strony obniża zdolność kredytową, miejsce pracy i stanowisko, majątek, a przede wszystkim jak już zaznaczyliśmy wcześniej na poziom i udokumentowanie źródła dochodów.

Bogusław Półtorak
(artykuł pochodzi z serwisu )

aktualizacja: 2008-12-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników


Bo lenie z Was i tyle. Gdybyście pochodzili po bankach to byście znaleźli dobra ofertę. Należało iść do doradcy a potem sprawdzić indywidualnie w baku wytypowanym przez doradcę czy faktycznie pokrywa się to z prawdą, doradcy prawdą.
Doradcy finansowi są wynagradzani przez bank za udzielony kredyt więc jakie masz gwarancję, że faktycznie wybrał dla Ciebie najbardziej przyjazną ofertę jeżeli dany bank daje więcej prowizja za udzielony kredyt od innego w którym kredyt mógłby być jeszcze bardziej korzystny dla Ciebie.
Piszesz, że doradca załatwił wnioski i inne tam, a czy był po dane u Was w domu? na pewno nie, musieliście wszelakie papierki dostarczyć mu do biura, więc jaka to dogodność czy ja dostarczę potrzebne papierki do bezpośrednio do banku czy do doradcy.

mhtyl

19 Paź 2014, 18:02

Bez pomocy doradcy raczej nie znaleźlibyśmy z mężem przyjaznego kredytu. Doradca również okazał się pomocny w przygotowaniu wniosków i innej dokumentacji . Poszło gładko

Gość: marjola

19 Paź 2014, 16:12

na cenę kredytu na też niebagatelny wpływ wkład własny. Ale to co mnie zaszokowało to jak się zmieniają raty wraz z długością kredytu.


Kredyt 400000zł

30lat - rata ok 2900zł
20lat - rata ok 3300zł.

To jest różnica 400zł a czas spłaty spada nam o 10 lat.

autorushd

05 Sty 2011, 06:46

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Okres rękojmi gwarantowanej przez dewelopera wydłuża się z 3 do 5 lat
Okres rękojmi gwarantowanej przez dewelopera wydłuża się z 3 do 5 lat Już 25 grudnia 2014 r. wchodzi w życie znowelizowana Ustawa o prawach konsumenta, która m.in. wydłuża okres rękojmi gwarantowanej przez ...
Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie
Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie Od 15 grudnia 2014 r. obowiązuje Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, która pozwoli osobom posiadającym nieruchomości uzyskiwać dodatkowe ...
7 banków w programie Mieszkanie dla Młodych
7 banków w programie Mieszkanie dla Młodych Już siedem banków podpisało z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę o współpracy przy udzielaniu kredytów hipotecznych w ramach programu ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe