Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / ABC

Jakie są zalety i wady różnych sposobów posadowienia budynku?

O ewentualnej zmianie posadowienia budynku musi zadecydować projektant. Jednak każdy inwestor powinien być przekonany o sensowności takiego działania. Z tego względu powinien znać korzyści wynikające z konkretnych rozwiązań.

Tradycyjne ławy fundamentowe – to przede wszystkim najbardziej uniwersalny sposób posadowienia budynku. Można je stosować w każdych nadających się do fundamentowania warunkach gruntowo–wodnych, w dowolnym regionie Polski, w gruntach o małej i dużej nośności, suchych lub nawodnionych, w terenie płaskim bądź na zboczu wzgórza (tzw. ławy schodkowe), w domach podpiwniczonych, parterowych itd. Poza tym są łatwe do wykonania nawet dla osób niewykwalifikowanych (technologia znana od stuleci), wykonuje się je z tanich i powszechnie dostępnych materiałów. Wreszcie są bardzo odporne na błędy, np. źle ułożony (niezawibrowany) lub zanieczyszczony gruntem beton czy nieprecyzyjnie zmontowane zbrojenie.

Podstawowe mankamenty tej metody posadowienia domu to konieczność przemieszczania stosunkowo dużych mas ziemi (wykopy i zasypki) oraz dość długi czas wykonywania robót stanu zero spowodowany koniecznością przestrzegania przerw technologicznych (wiązanie betonu, wysychanie zaprawy, układanie hydroizolacji itp.). Do tego często dochodzi jeszcze wykonanie drenażu opaskowego budynku. Koszty tylko pozornie nie są wysokie głównie dlatego, że rozłożone są w dość długim okresie (może to stanowić zaletę). Jednak po zsumowaniu wszystkich wydatków związanych z pracami ziemnymi, wykonaniem ław i ścian fundamentowych oraz podłogi na gruncie – zwykle okazują się najwyższe spośród porównywanych metod fundamentowania.

Oszczędnościowe ławy fundamentowe są niemal tak uniwersalne jak tradycyjne ławy fundamentowe. Jedynym ich ograniczeniem jest występowanie gruntów wysadzinowych (co wcale nie jest tak częste, jakby się mogło wydawać).

Z kolei ogromną zaletą jest możliwość bezproblemowego stosowania na terenach z wysokim poziomem wody gruntowej – występującej nawet 0,5 m poniżej terenu. Poza tym nie można zapominać o znaczącym ograniczeniu robót ziemnych czy praktycznym wyeliminowaniu zasypek. Ograniczenie wysokości ścian fundamentowych do około 50 cm (skrócenie o 30 do 90 cm) oznacza znaczne oszczędności materiałów konstrukcyjnych oraz izolacyjnych, mniejszy nakład pracy i krótszy czas wykonania stanu zero. Na dodatek nawet w gruntach spoistych nie jest potrzebny drenaż opaskowy.

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-07-23

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Nic o płytach fundamentowych a zalety są.. Sam mam na płycie, więc napiszcie coś ciekawego o zaletach tego niedrogiego systemu posadowienia niewielkiego domu.

wolfik36

28 Maj 2010, 06:50

Cytat Nic o płytach fundamentowych a zalety są.. Właśnie

jętka

28 Maj 2010, 05:45

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Z piwnicą czy bez?

Już na etapie wyboru projektu domu musimy zdecydować, czy będzie to dom podpiwniczony, czy też bez piwnicy. Większość domów katalogowych projektowana jest bez piwnic, ale wiele z nich łatwo można przeprojektować na podpiwniczone.
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x