Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / ABC

Adaptacja pomieszczeń piwnicznych - z pozwoleniem czy bez?

Jeżeli adaptacja piwnicy polegać będzie tylko na niewielkim remoncie i nie będzie tam pomieszczeń mieszkalnych, remont jest naszą indywidualną sprawą.

Inaczej ma się już sprawa w przypadku adaptacji piwnicy na pomieszczenia mieszkalne i to niezależnie od tego, czy oznaczać to będzie drobne prace wykończeniowe czy poważną przebudowę domu (np. powiększanie okien, nowe nadproża, podciągi i słupy, które konieczne będą z powodu wyburzania fragmentów ścian nośnych lub stropów) – w obu sytuacjach niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń.

Z kolei zakres planowanych prac wpłynie na to, czy wystarczy tylko oficjalne zgłoszenie zamiaru prowadzenia prac remontowych (i jeżeli po dwóch tygodniach nie zostanie ono zakwestionowane można ruszać), czy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Bez pozwolenia na budowę nie obejdzie się na pewno w przypadku zmiany lub wymiany elementów konstrukcyjnych budynku, modernizacji instalacji gazowej oraz remontu obiektów zabytkowych.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa - Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów ...
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.

W nowym domu zaczęły pojawiać się pęknięcia na ścianach nośnych. Co robić?

Odpowiedź eksperta: Pęknięcia ścian nośnych zdarzają się w nowych domach na skutek osiadania gruntu pod fundamentami. Jeśli przed przeprowadzeniem robót ziemnych nie zostały wykonane badania gruntu i nie dobrano odpowiednio sposobu fundamentowania do konkretnych warunków, mogą zdarzyć się takie uszkodzenia fundamentu.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze