Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jaki styropian i jaki tynk nadają się do ocieplenia i wykończenia fundamentu (cokołu)?

Jaki styropian i jaki tynk nadają się do ocieplenia i wykończenia fundamentu (cokołu)?

Odpowiedź eksperta: Strefa przyziemna ścian zewnętrznych narażona jest na zawilgocenie, zatem ocieplenie oraz warstwa elewacyjna powinny być wykonane z materiałów o niewielkiej chłonności wody.

Zalecane jest więc użycie polistyrenu ekstrudowanego XPS, który w porównaniu ze styropianem charakteryzuje się znacznie niższą nasiąkliwością, a jednocześnie ma wyższą wytrzymałość na ściskanie. Natomiast jako warstwę elewacyjną można nałożyć tynk mozaikowy o dużej szczelności lub ułożyć płytki elewacyjne – klinkierowe bądź kamienne.

Sposób zamocowania ocieplenia i przygotowania powierzchni w przypadku użycia polistyrenu ekstrudowanego i tynku mozaikowego jest taki sam jak w przypadku standardowych ociepleń metodą BSO – mocowanie płyt do ściany za pomocą kleju i kołków, nałożenie warstwy zbrojącej z siatki z włókna szklanego, zagruntowanie i nałożenie tynku.

Natomiast jeśli planujemy zamocowanie okładzin, to po przyklejeniu płyt układa się warstwę zbrojącą i przez siatkę osadza kołki mocujące, a następnie nakłada drugą warstwę zbrojącą. Płytki mocuje się do podłoża za pomocą elastycznej zaprawy klejowej, która powinna pokrywać całą spodnią powierzchnię płytki.

Należy też pozostawić spoiny o szerokości co najmniej 2% większego wymiaru płytki i wypełnić je elastyczną fugą.

Redakcja BD
fot. Piotr G (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2010-11-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy koniecznie muszę zagłębiać ławę fundamentową na głębokość 1,2 m, tak jak jest w projekcie?

Przystępuję niedługo do wykonania fundamentów pod dom jednorodzinny i chciałbym wiedzieć, czy koniecznie muszę zagłębiać ławę fundamentową na głębokość 1,2 m, jak jest w projekcie. Działka jest nieco zagłębiona w stosunku do otaczającego terenu i zamierzam nawieźć ziemię, aby ją wyrównać. Czy można posadowić ławy płycej, a później obsypać je ziemią, tworząc łagodną skarpę wokół domu?

Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x