Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jak dobudować dom do istniejącego budynku?

Będę się „doklejał” do stojącego już domu, który jest częściowo podpiwniczony. Od strony gdzie chcę budować jest fundament schodkowy. Zanim wybiorę się do projektanta, chcę się zorientować jakie są możliwości rozbudowy, tak by nie naruszyć stateczności sąsiedniego budynku. Najchętniej zrobiłbym dom całkowicie podpiwniczony, ale czy to dopuszczalne? I jak powinna wyglądać dylatacja fundamentu, bo przecież każdy fundament będzie inaczej osiadał?

Odpowiedź eksperta: Dostawienie domu do istniejącego już budynku wymaga wykonania badań gruntowych oraz zbadania konstrukcji sąsiadujących fundamentów i przenoszonych na grunt obciążeń. Pozwoli to na zaprojektowanie odpowiednich fundamentów nowego domu, jak też na opracowanie sposobu ich wykonania.

W przypadku częściowego podpiwniczenia w sąsiednim domu i schodkowego fundamentowania, istotne jest zapewnienie w dostawianym budynku dostatecznej wytrzymałości ścian piwnicy na parcie boczne. Część niepodpiwniczona wywiera powiem nacisk poziomy spowodowany wypieraniem gruntu, który musi być zrównoważony odpowiednio stabilną ścianą piwnicy drugiego domu.

Podstawowym problemem będzie zapewnienie dostatecznego podparcia na czas prowadzenia robót fundamentowych, gdyż odkopanie fundamentów poniżej poziomu ich posadowienia grozi zawaleniem się budynku. W opisanej sytuacji najprostszym rozwiązaniem będzie odwzorowanie w lustrzanym odbiciu fundamentów schodkowych sąsiada i zrezygnowanie z pełnego podpiwniczenia, przy czym roboty powinny być prowadzone odcinkami i po stwardnieniu betonu natychmiast obsypane ubitym gruntem.

Jeśli nowy budynek ma być podpiwniczony, to najbezpieczniej będzie stworzyć lustrzane odbicie istniejącego fundamentu schodkowego
Jeśli nowy budynek ma być podpiwniczony, to najbezpieczniej będzie stworzyć lustrzane odbicie istniejącego fundamentu schodkowego

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2011-05-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...

W jaki sposób mogę się pozbyć wody z piwnicy?

Mam piwniczkę pod gankiem (5 m2), drenaż dookoła całego domu i niestety podchodzi mi woda. W zasadzie nie dużo, jakieś 3–4 cm (stały poziom). Niewiele, ale jednak nie powinno jej tam być. Mam wrażenie, że ekipa robiąca fundamenty nie dała pod piwniczką izolacji poziomej. Czy nałożenie folii płynnej na podłogę i część ścian ma sens? A może są jakieś inne sposoby?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze