Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jak zabezpieczyć przed wilgocią izolację cieplną fundamentu i podłogi na gruncie?

Jak zabezpieczyć przed wilgocią izolację cieplną fundamentu i podłogi na gruncie?

Obecnie poziom wody gruntowej na mojej działce utrzymuje się od kilku tygodni na poziomie ok. 0,5 m od powierzchni gruntu, choć wcześniej był znacznie niższy. Jak skutecznie zabezpieczyć izolację cieplną przyszłego fundamentu i podłogi na gruncie przed wodą gruntową i wilgocią? Czy do fundamentu warto użyć droższego XPS, zamiast styropianu i jak go zabezpieczyć? Czy izolacja z dwóch warstw folii wystarczy jako zabezpieczenie styropianu w podłodze?

Odpowiedź eksperta: Dom niepodpiwniczony wyniesiony ponad poziom gruntu nie wymaga stosowania specjalnych zabezpieczeń przed zawilgoceniem w strefie fundamentowej. Niemniej w gruntach nawodnionych izolację cieplną fundamentów lepiej ułożyć z płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS, który charakteryzuje się znacznie mniejszą nasiąkliwością niż styropian, przez co ma lepsze właściwości ciepłochronne w środowisku wilgotnym.

Wprawdzie podstawowy surowiec służący do wytworzenia styropianu (polistyrenu ekspandowanego) i XPS (polistyrenu ekstrudowanego) jest ten sam, ale odmienna technologia produkcji powoduje, że XPS jest mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały mechanicznie. Niestety polistyren ekstrudowany jest też znacznie droższy od styropianu (ok. 500 zł/m3). Warto wiedzieć, że dostępne są też specjalne odmiany styropianu o zmniejszonej nasiąkliwości. Pod względem parametrów technicznych, jak i ceny lokuje się on pomiędzy zwykłym styropianem a polistyrenem ekstrudowanym. Jednak na działkach gdzie wysoki poziom wody gruntowej utrzymuje się przez długi czas, raczej nie warto oszczędzać na jakości izolacji fundamentu, bo jej naprawa lub wymiana jest bardzo kłopotliwa.

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego przykleja się bezpośrednio do ściany fundamentowej i ewentualnie osłania od zewnątrz folią tłoczoną przed uszkodzeniami mechanicznymi, choć nie jest to konieczne. Podłoga parteru zagrożona jest jedynie wilgocią podciąganą kapilarnie z gruntu i tu izolacja z folii na wyrównanym podkładzie połączona z izolacją poziomą ścian w zupełności wystarczy.

Redakcja BD
fot. cyma2704 (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2012-12-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Na jakich gruntach najlepiej sprawdzi się płytowy fundament grzewczy?

Odpowiedź eksperta: Zaletą płyty fundamentowej jako konstrukcji nośnej jest przenoszenie obciążenia z budynku na grunt poprzez zwiększoną powierzchnię. Umożliwia to budowę niemal w każdych warunkach gruntowych, a jest bardzo przydatne w przypadku gruntów o małej nośności lub podatnych na osiadanie, na przykład na gruntach pokopalnianych.  

Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x