Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jak zabezpieczyć przed wilgocią izolację cieplną fundamentu i podłogi na gruncie?

Jak zabezpieczyć przed wilgocią izolację cieplną fundamentu i podłogi na gruncie?

Obecnie poziom wody gruntowej na mojej działce utrzymuje się od kilku tygodni na poziomie ok. 0,5 m od powierzchni gruntu, choć wcześniej był znacznie niższy. Jak skutecznie zabezpieczyć izolację cieplną przyszłego fundamentu i podłogi na gruncie przed wodą gruntową i wilgocią? Czy do fundamentu warto użyć droższego XPS, zamiast styropianu i jak go zabezpieczyć? Czy izolacja z dwóch warstw folii wystarczy jako zabezpieczenie styropianu w podłodze?

Odpowiedź eksperta: Dom niepodpiwniczony wyniesiony ponad poziom gruntu nie wymaga stosowania specjalnych zabezpieczeń przed zawilgoceniem w strefie fundamentowej. Niemniej w gruntach nawodnionych izolację cieplną fundamentów lepiej ułożyć z płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS, który charakteryzuje się znacznie mniejszą nasiąkliwością niż styropian, przez co ma lepsze właściwości ciepłochronne w środowisku wilgotnym.

Wprawdzie podstawowy surowiec służący do wytworzenia styropianu (polistyrenu ekspandowanego) i XPS (polistyrenu ekstrudowanego) jest ten sam, ale odmienna technologia produkcji powoduje, że XPS jest mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały mechanicznie. Niestety polistyren ekstrudowany jest też znacznie droższy od styropianu (ok. 500 zł/m3). Warto wiedzieć, że dostępne są też specjalne odmiany styropianu o zmniejszonej nasiąkliwości. Pod względem parametrów technicznych, jak i ceny lokuje się on pomiędzy zwykłym styropianem a polistyrenem ekstrudowanym. Jednak na działkach gdzie wysoki poziom wody gruntowej utrzymuje się przez długi czas, raczej nie warto oszczędzać na jakości izolacji fundamentu, bo jej naprawa lub wymiana jest bardzo kłopotliwa.

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego przykleja się bezpośrednio do ściany fundamentowej i ewentualnie osłania od zewnątrz folią tłoczoną przed uszkodzeniami mechanicznymi, choć nie jest to konieczne. Podłoga parteru zagrożona jest jedynie wilgocią podciąganą kapilarnie z gruntu i tu izolacja z folii na wyrównanym podkładzie połączona z izolacją poziomą ścian w zupełności wystarczy.

Redakcja BD
fot. cyma2704 (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2012-12-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa - Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów ...
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze