Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Co może być przyczyną pęknięć ław fundamentowych w miejscu strzemion?

Co może być przyczyną pęknięć ław fundamentowych w miejscu strzemion?

Jeszcze tego samego dnia, kiedy były wylewane ławy, wieczorem pojawiły się w nich pęknięcia w miejscu strzemion. Beton nie wysychał zbyt szybko – polewałem go wieczorem. Co może być przyczyną, i co z tym zrobić?

Odpowiedź eksperta: Pęknięcia wzdłuż przebiegu strzemion zbrojenia są skutkiem niedostatecznej grubości ich otulenia – za wysoko wstawione zbrojenie. Podczas wiązania betonu następuje jego skurcz , a w miejscach o niewielkiej grubości pojawiają się pęknięcia. Jeśli zbrojenie mieści się w szerokości ścian fundamentowych to zaprawa użyta do ich wymurowania dostatecznie je osłoni. Można też wcześniej wyrównać ławę warstwą mocnej zaprawy cementowej grubości ok. 2 cm.

Oczywiście zakładamy, że skład mieszanki betonowej był właściwy – taki, jak przewidziano w projekcie. Jeśli mieszanka nie pochodzi z wytwórni (węzła betoniarskiego), a jest przygotowywana bezpośrednio na placu budowy, to wykonawcom zdarza się użyć nadmiernej ilości wody. Taki beton jest bardziej plastyczny – łatwiej się go układa i lepiej otula zbrojenie. Jednak niekorzystnym efektem jest właśnie skłonność do nadmiernego skurczu, mniejsza wytrzymałość i mniejsza szczelność.

Redakcja BD
fot. Paweł_82 (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2011-10-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...

Czy stosować pap lub folię fundamentową pomiędzy gruntem a ławą?

W tym tygodniu wylewam ławy i zastanawiam się nad papą lub folią fundamentową pomiędzy gruntem a ławą – mianowicie zamiast „chudziaka” chcę zastosować papę lub folię. Co będzie lepszym rozwiązaniem – chudy beton, papa czy folia?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x