Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Betonowanie w niskiej temperaturze

Czy gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera lepiej zastosować dodatki do betonu, czy lepiej użyć podgrzanej wody do rozrobienia mieszanki? Podobno w betoniarniach też można zamówić podgrzaną mieszankę, ale do jakiej temperatury takie zabiegi są w ogóle dopuszczalne? Słyszałem też, że odporność na mróz zależy od rodzaju użytego cementu.

Cement portlandzki (fot. Lafarge Cement)

Odpowiedź eksperta: Jako umowną granicę temperatury, przy jakiej nie prowadzi się prac betoniarskich przyjmuje się, jej spadek poniżej -5°C. Betonowanie można prowadzić i w niższej temperaturze, ale wymaga to stworzenia specjalnych warunków, znacznie podnoszących koszty robót.

Standardowy sposób betonowania w niskiej temperaturze polega na dodaniu do mieszanki betonowej preparatów zapobiegających zamarznięciu wody zarobowej, oraz na ograniczeniu ucieczki ciepła wytwarzanego w procesie hydratyzacji cementu.

Są różne preparaty a ich stosowanie powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż wpływają one również na inne własności betonu. Natomiast sposób zabezpieczenia przed utratą ciepła powinien być dostosowany do rodzaju betonowanego elementu.

Masywne elementy betonowe w nieprzemarzniętym gruncie wystarczy przykryć, np. słomianymi matami lub płytami styropianu, a słupy zaś otulić podobnym materiałem.

Dość ryzykowne jest natomiast betonowanie stropów, gdyż trudno zapewnić ocieplenie po obu jego stronach.

Do mieszanek betonowych wykorzystywanych w niskiej temperaturze należy używać cementów o wysokim cieple hydratyzacji (np. czystego portlandzkiego) oraz o szybkim przyroście wytrzymałości wczesnej (z literą R w symbolu cementu). Natomiast podgrzewanie ma na celu "odmrożenie" kruszywa, które składowane na zewnątrz natychmiast zamroziłoby wodę zarobową.

Redakcja BD

aktualizacja: 2011-12-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa - Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów ...
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze