Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Zdecydować się na ściany fundamentowe z bloczków czy "wylewane" w deskowaniu?

Zdecydować się na ściany fundamentowe z bloczków czy

Lepiej zdecydować się na ściany fundamentowe z bloczków czy „wylewane” w deskowaniu? Wydaje mi się że monolityczny powinien być zdecydowanie odporniejszy na działanie wody gruntowej – przecież nie ma tam „fug” z zaprawy. Jak można poprawić szczelność betonu?

Odpowiedź eksperta: W typowych warunkach gruntowych nie ma większego znaczenia czy fundamenty zostaną wykonane z bloczków czy też wylewane w deskowaniu. Z reguły o wyborze decydują koszty oraz ewentualnie dostępność szalunków wielokrotnego użytku (systemowych), które znacząco ułatwiają pracę.

Oczywiście niezależnie od sposobu wykonania fundamentu beton musi mieć dostateczna wytrzymałość na ściskanie – klasę minimum C 12/15 (dawniej B 15, a wskazane B 20) a bloczki powinny być murowane na zaprawie cementowej M 10. Oczywiście klasa betonu nie może być niższa, niż podana w projekcie.

Jedynie na gruntach nawodnionych, zawierających kwasy humusowe, korzystniej będzie wykonać fundament w deskowaniu z użyciem w mieszance betonowej cementu hutniczego. Charakteryzuje się on wysoką odpornością na niszczące oddziaływanie tych kwasów. Sprawa wodoszczelności fundamentów w budynku niepodpiwniczonym nie ma praktycznie znaczenia. Woda może przenikać z gruntu ku górze tylko na skutek podciągania kapilarnego, a przed nim chroni izolacja pozioma, układana powyżej poziomu terenu na wszystkich ścianach fundamentowych.

Redakcja BD

aktualizacja: 2013-06-17

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firm Schöck i Fiberline łączą siły
Firm Schöck i Fiberline łączą siły Specjaliści Schöck AG z siedzibą w Baden-Baden i Fiberline Composites A/S z Middelfart w Danii rozpoczęli wspólną działalność biznesową. ...
Nie ma śmieci - są surowce
Nie ma śmieci - są surowce Tegoroczna Akcja Sprzątanie świata (15-17 września 2017 r.) odbywa się pod hasłem "Nie ma śmieci - są surowce". O tym, że wiele przedmiotów ...
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa - Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze