Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jak i czym docieplić ściany fundamentowe istniejącego domu?

Jak i czym docieplić ściany fundamentowe istniejącego domu? Budynek ma kilkanaście lat i ściany fundamentu pokryte najpewniej lepikiem. Jaką izolację na to położyć? Jak głęboko powinna sięgać (nie ma piwnicy)? Jak długi odcinek można na raz bezpiecznie odkopać?

Twarde i nienasiąkliwe płyty polistyrenu ekstrudowanego (XPS) to najlepszy materiał do izolacji fundamentów
Twarde i nienasiąkliwe płyty polistyrenu ekstrudowanego (XPS) to najlepszy materiał do izolacji fundamentów (fot. Austrotherm)

Odpowiedź eksperta: Do izolacji cieplnej fundamentów najlepiej użyć płyt z polistyrenu ekstrudowanego, które wystarczy przykleić punktowo do ściany bezrozpuszczalnikowym lepikiem. Ewentualnie jako zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi można dodatkowo przykryć płyty folią tłoczoną. Po obsypaniu ziemią izolacja zostanie samoczynnie dociśnięta do podłoża.

Natomiast nie ma sensu – co często jest praktykowane – pokrywanie ocieplenia siatką zbrojącą zatopioną w zaprawie klejowej. Takie „zabezpieczenie” popęka pod naporem gruntu nie dając żadnej ochrony dla ocieplenia a jednocześnie utrudni wysychanie izolacji. Natomiast w części cokołowej, gdy ocieplenie wychodzi ponad poziom terenu, jego powierzchnię przygotowuje się tak jak pod tynk mozaikowy lub okładzinę. Bezpieczna długość odsłonięcia fundamentów zależy od warunków gruntowych, obciążeń wywoływanych przez budynek ale w praktyce przyjmuje się że nie powinna ona przekraczać 2 m.

Redakcja BD
aktualizacja: 2013-01-24

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska Konkurs na najlepszy raport społeczny rozstrzygnięty - spośród 44 publikacji, wydanych przez czołowe firmy i organizacje działające w ...
CEMEX udostępnił ścieżkę edukacyjną w Żwirowni Bierawa
CEMEX udostępnił ścieżkę edukacyjną w Żwirowni Bierawa Blisko 50 gatunków ptaków, dziki, sarny i borsuki - m.in. takie zwierzęta można spotkać w pobliżu Żwirowni Bierawa (woj. opolskie). Na ...
Firm Schöck i Fiberline łączą siły
Firm Schöck i Fiberline łączą siły Specjaliści Schöck AG z siedzibą w Baden-Baden i Fiberline Composites A/S z Middelfart w Danii rozpoczęli wspólną działalność biznesową. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze