Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Budowa domu na podmokłym terenie

Budowa domu na podmokłym terenie

Planuję zakup działki na podmokłym terenie i budowę domu. Z analizy geotechnicznej wynika, że: "W podłożu zalegają nienośne luźne piaski średniozagęszczone spoczywające na nośnych piaskach i glinach lodowcowych. Woda gruntowa o zwierciadle swobodnym wystąpiła na głębokości 0,8-1,0 m p.p. terenu. Poziom może ulegać wahaniom 0,5 m. Budynek proponuje się posadowić na płycie wśród średniozagęszczonych piasków powyżej zwierciadła wód gruntowych. Bezwzględnie w poziomie posadowienia należy wykonać drenaż opaskowy".

Cena działki nie jest niska, a budżet mam ograniczony. Nie mogę sobie pozwolić na żaden fałszywy ruch. Stąd pytanie: jaki jest koszt podniesienia gruntu pod dom z właściwym utwardzeniem. No i cena tego drenażu. Domek ma być ok 120 m. Aktualni właściciele mówią, że zmieszczę się w 5 tys, ale mamy rozbieżne interesy.
Sama tego nie zrobię, muszę wynająć ludzi. I jeszcze jedno, na terenie nie ma kanalizacji.

Odpowiedź eksperta:

Zacznę od tego, że budowa płyty fundamentowej Legalett w takim terenie (na podstawie uzyskanych informacji) jest jak najbardziej możliwa, ale.... istotne jest jakie parametry geotechniczne mają grunty występujące na działce. Jeśli ich moduły ściśliwości są w granicach 40 MPa to należałoby usunąć humus ewentualnie grunty nienośne, nasypy i uzupełnić to pospółką, piaskiem grubym lub średnim po półtora metra po obrysie budynku i zagęścić warstwami po 30 cm do współczynnika Is>=0,94. Jeśli jest możliwość to wynieść budynek a krawędzie podsypki tworzące skarpę należy wzdłużnie wzmocnić pasami geotkaniny.

Sposób odwodnienia płyty Legalett uzależniony jest od ukształtowania terenu i możliwości odprowadzenia wód opadowych. Z pewnością konieczne będzie wykonanie drenażu opaskowego z co najmniej 4 studzienkami i doprowadzenie wody opadowej do instalacji melioracyjnej lub do studni chłonnych. Wokół całego budynku należy zachować przynajmniej na szerokość 1 metra pas gruntu z zapewnieniem spadku o nachyleniu około 5% na zewnątrz w celu szybkiego odprowadzenia wody opadowej poza obszar posadowienia budynku.

W celu uzyskania oferty cenowej proszę zapytanie kierować bezpośrednio do firmy Legalett Polska Sp. z o.o.

Pozdrawiam
inż. Małgorzata Nazarewicz
projektant płyt fundamentowych Legalett
fot. Legalett

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firm Schöck i Fiberline łączą siły
Firm Schöck i Fiberline łączą siły Specjaliści Schöck AG z siedzibą w Baden-Baden i Fiberline Composites A/S z Middelfart w Danii rozpoczęli wspólną działalność biznesową. ...
Nie ma śmieci - są surowce
Nie ma śmieci - są surowce Tegoroczna Akcja Sprzątanie świata (15-17 września 2017 r.) odbywa się pod hasłem "Nie ma śmieci - są surowce". O tym, że wiele przedmiotów ...
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa - Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze