Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Budowa domu na podmokłym terenie

Budowa domu na podmokłym terenie

Planuję zakup działki na podmokłym terenie i budowę domu. Z analizy geotechnicznej wynika, że: "W podłożu zalegają nienośne luźne piaski średniozagęszczone spoczywające na nośnych piaskach i glinach lodowcowych. Woda gruntowa o zwierciadle swobodnym wystąpiła na głębokości 0,8-1,0 m p.p. terenu. Poziom może ulegać wahaniom 0,5 m. Budynek proponuje się posadowić na płycie wśród średniozagęszczonych piasków powyżej zwierciadła wód gruntowych. Bezwzględnie w poziomie posadowienia należy wykonać drenaż opaskowy".

Cena działki nie jest niska, a budżet mam ograniczony. Nie mogę sobie pozwolić na żaden fałszywy ruch. Stąd pytanie: jaki jest koszt podniesienia gruntu pod dom z właściwym utwardzeniem. No i cena tego drenażu. Domek ma być ok 120 m. Aktualni właściciele mówią, że zmieszczę się w 5 tys, ale mamy rozbieżne interesy.
Sama tego nie zrobię, muszę wynająć ludzi. I jeszcze jedno, na terenie nie ma kanalizacji.

Odpowiedź eksperta:

Zacznę od tego, że budowa płyty fundamentowej Legalett w takim terenie (na podstawie uzyskanych informacji) jest jak najbardziej możliwa, ale.... istotne jest jakie parametry geotechniczne mają grunty występujące na działce. Jeśli ich moduły ściśliwości są w granicach 40 MPa to należałoby usunąć humus ewentualnie grunty nienośne, nasypy i uzupełnić to pospółką, piaskiem grubym lub średnim po półtora metra po obrysie budynku i zagęścić warstwami po 30 cm do współczynnika Is>=0,94. Jeśli jest możliwość to wynieść budynek a krawędzie podsypki tworzące skarpę należy wzdłużnie wzmocnić pasami geotkaniny.

Sposób odwodnienia płyty Legalett uzależniony jest od ukształtowania terenu i możliwości odprowadzenia wód opadowych. Z pewnością konieczne będzie wykonanie drenażu opaskowego z co najmniej 4 studzienkami i doprowadzenie wody opadowej do instalacji melioracyjnej lub do studni chłonnych. Wokół całego budynku należy zachować przynajmniej na szerokość 1 metra pas gruntu z zapewnieniem spadku o nachyleniu około 5% na zewnątrz w celu szybkiego odprowadzenia wody opadowej poza obszar posadowienia budynku.

W celu uzyskania oferty cenowej proszę zapytanie kierować bezpośrednio do firmy Legalett Polska Sp. z o.o.

Pozdrawiam
inż. Małgorzata Nazarewicz
projektant płyt fundamentowych Legalett
fot. Legalett

aktualizacja: 2016-04-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak przygotować fundamenty przed zimą?

Mam wylane ławy fundamentowe a na nich ułożoną izolację poziomą, następnie kilka warstw bloczków betonowych, wszystko wymalowane dysperbitem. Od środka fundament zasypany jest pisakiem a od zewnątrz jeszcze nie. Majster mówi żeby tak zostawić na zimę. Co do środka to nie mam wątpliwości, ale czy od zewnątrz zostawiać wszystko odsłonięte?

Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x