Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z piwnicy starego domu?

Zabieram się do wyremontowania starego domu, a głównym problemem jest wilgoć w piwnicy, która prawdopodobnie powoduje również zawilgocenie ścian parteru, widoczne przy samej podłodze. Jak skutecznie pozbyć się tej wilgoci i osuszyć pomieszczenia piwniczne?

W gruncie nawodnionym, poza izolacją przeciwwodną piwnicy warto wykonać też drenaż opaskowy

Odpowiedź eksperta: Remont pomieszczeń piwnicznych trzeba rozpocząć od wykonania izolacji przeciwwilgociowych ścian i podłogi. Na podłodze wystarczy wyrównać istniejące podłoże, a następnie przykleić papę termozgrzewalną i wylać warstwę betonu dociskowego grubości 4–5 cm.

Znacznie trudniejsze będzie wykonanie izolacji poziomej na ławach fundamentowych, gdyż prawdopodobnie nie było jej wcale lub uległa zniszczeniu. Najskuteczniejszy sposób jej ułożenia polega na podcinaniu ścian na odcinkach co około 1 m, włożeniu hydroizolacji z papy lub folii, a następnie wypełnianiu szczelin betonem lub mocną zaprawą cementową.

W tej czasochłonnej, ale stosunkowo nieskomplikowanej metodzie ważne jest szczelne łączenie kolejnych odcinków izolacji oraz przestrzeganie zaplanowanej kolejności podcinania muru. W murach ceglanych możliwe jest również wtłaczanie blachy nierdzewnej w spoiny między cegłami.

Przy tych metodach trzeba zwrócić uwagę na staranne połączenie izolacji poziomej pod ścianami fundamentowymi z izolacją podpodłogową. Innym, mniej inwazyjnym, rozwiązaniem może być zastosowanie jednej z metod iniekcyjnych, polegających na wprowadzeniu preparatów uszczelniających w nawiercone otwory w murze. Uszczelnianie iniekcyjne łączy się z osuszaniem ścian. Takie prace realizują tylko wyspecjalizowane firmy.

Kolejnym etapem robót będzie wykonanie izolacji pionowej ścian piwnicznych, co wymaga odkopania ich aż do poziomu fundamentów. W gruntach nawodnionych można jednocześnie ułożyć drenaż opaskowy, co poprawi skuteczność tej izolacji. Standardowo izolację pionową wykonuje się z pap podkładowych na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, osłaniając je folią tłoczoną (tzw. kubełkową).

Redakcja BD

aktualizacja: 2013-10-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...

Jaką grubość powinien mieć chudy beton?

Jaką grubość powinien mieć chudy beton? Jedni mi mówią, że max 3 cm, kolejni, że minimum 6 cm a jeszcze ktoś inny, że odpowiednio będzie 10 cm. Kolejna kwestia czy ładować pod chudziaka jakaś folię?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x