Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentu i podłogi?

Jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentu i podłogi?

Buduję dom o dwóch różnych poziomach podłogi na parterze – różnica wynosi 40 cm. Podczas budowy pojawił się problem ze sposobem ułożenia izolacji przeciwwilgociowej na ścianie wewnętrznej, oddzielającej oba poziomy podłóg. Wykonawcy chcieli ułożyć izolację poziomą na tej samej wysokości, co niższa część domu, natomiast kierownik budowy zalecił umieszczenie jej na wyższym poziomie. Które z tych rozwiązań jest prawidłowe, bo sam mam zastrzeżenia do obu?

Odpowiedź eksperta: W przypadku izolowania ściany oddzielającej podłogę na różnych wysokościach, pozioma izolacja ścian powinna być układana również na dwóch poziomach, a pas ściany od strony styczności z gruntem dodatkowo zabezpieczony izolacją pionową. Ponadto przy murowaniu należy na styku ściany zewnętrznej "wyższej" z wewnętrzną umieścić pionową wkładkę izolacyjną, chroniącą przed bocznym przenikaniem wilgoci.

Umieszczenie izolacji tylko na jednym poziomie – niezależnie od tego, czy na niższym czy wyższym – nie chroni przed wnikaniem wilgoci gruntowej w pasie przypodłogowym, co może skutkować odparzaniem się tynku oraz rozwojem pleśni i nie zapewnia ciągłości izolacji podpodłogowej.

W praktyce przebieg prac przy takiej konfiguracji fundamentów przebiega następująco. Po doprowadzeniu wysokości fundamentów do poziomu niższej podłogi, na ścianach zewnętrznych oraz wewnętrznej układa się dwie warstwy papy podkładowej (na welonie z włókna szklanego lub poliestru) sklejonych lepikiem. Na ścianie wewnętrznej kładzie się papę o pełnej szerokości rolki z wysunięciem w stronę wyższego poziomu. Następnie muruje się ścianę wewnętrzną do wyższego poziomu, zawija papę na wierzch muru, doprowadza "wyższe" ściany do tego poziomu i układa na nich izolacje poziomą. Po dociągnięciu całego muru do tej wysokości, dalsze prace murarskie prowadzi się w standardowy sposób.

Redakcja BD
fot. Griltex

aktualizacja: 2013-11-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Przytoczone zdjęcie jest klasycznym przykładem BŁĘDNIE ułożonej izolacji poziomej. Gratulacje dla redakcji.

Gość Maciek

01 Sty 2014, 00:50

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firm Schöck i Fiberline łączą siły
Firm Schöck i Fiberline łączą siły Specjaliści Schöck AG z siedzibą w Baden-Baden i Fiberline Composites A/S z Middelfart w Danii rozpoczęli wspólną działalność biznesową. ...
Nie ma śmieci - są surowce
Nie ma śmieci - są surowce Tegoroczna Akcja Sprzątanie świata (15-17 września 2017 r.) odbywa się pod hasłem "Nie ma śmieci - są surowce". O tym, że wiele przedmiotów ...
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa - Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze