Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentu i podłogi?

Jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentu i podłogi?

Buduję dom o dwóch różnych poziomach podłogi na parterze – różnica wynosi 40 cm. Podczas budowy pojawił się problem ze sposobem ułożenia izolacji przeciwwilgociowej na ścianie wewnętrznej, oddzielającej oba poziomy podłóg. Wykonawcy chcieli ułożyć izolację poziomą na tej samej wysokości, co niższa część domu, natomiast kierownik budowy zalecił umieszczenie jej na wyższym poziomie. Które z tych rozwiązań jest prawidłowe, bo sam mam zastrzeżenia do obu?

Odpowiedź eksperta: W przypadku izolowania ściany oddzielającej podłogę na różnych wysokościach, pozioma izolacja ścian powinna być układana również na dwóch poziomach, a pas ściany od strony styczności z gruntem dodatkowo zabezpieczony izolacją pionową. Ponadto przy murowaniu należy na styku ściany zewnętrznej "wyższej" z wewnętrzną umieścić pionową wkładkę izolacyjną, chroniącą przed bocznym przenikaniem wilgoci.

Umieszczenie izolacji tylko na jednym poziomie – niezależnie od tego, czy na niższym czy wyższym – nie chroni przed wnikaniem wilgoci gruntowej w pasie przypodłogowym, co może skutkować odparzaniem się tynku oraz rozwojem pleśni i nie zapewnia ciągłości izolacji podpodłogowej.

W praktyce przebieg prac przy takiej konfiguracji fundamentów przebiega następująco. Po doprowadzeniu wysokości fundamentów do poziomu niższej podłogi, na ścianach zewnętrznych oraz wewnętrznej układa się dwie warstwy papy podkładowej (na welonie z włókna szklanego lub poliestru) sklejonych lepikiem. Na ścianie wewnętrznej kładzie się papę o pełnej szerokości rolki z wysunięciem w stronę wyższego poziomu. Następnie muruje się ścianę wewnętrzną do wyższego poziomu, zawija papę na wierzch muru, doprowadza "wyższe" ściany do tego poziomu i układa na nich izolacje poziomą. Po dociągnięciu całego muru do tej wysokości, dalsze prace murarskie prowadzi się w standardowy sposób.

Redakcja BD
fot. Griltex

aktualizacja: 2013-11-20

Zdaniem naszych Czytelników

Przytoczone zdjęcie jest klasycznym przykładem BŁĘDNIE ułożonej izolacji poziomej. Gratulacje dla redakcji.

Gość Maciek

01 Sty 2014, 00:50

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z piwnicy starego domu?

Zabieram się do wyremontowania starego domu, a głównym problemem jest wilgoć w piwnicy, która prawdopodobnie powoduje również zawilgocenie ścian parteru, widoczne przy samej podłodze. Jak skutecznie pozbyć się tej wilgoci i osuszyć pomieszczenia piwniczne?

Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x