Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Ocieplenie podłogi i basen w piwnicy

Ocieplenie podłogi i basen w piwnicy

Planuję zaadaptowanie piwnicy w swoim domu. Część przestrzeni nadal będzie służyć jako kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Resztę chcę przeznaczyć na saunę i siłownię. Marzy mi się też chociaż miniaturowy basen, np. 2 × 3 m, w którym będzie można się zanurzyć po wyjściu z sauny. Piwnica jest na szczęście sucha, nigdy nie było problemów z wodą gruntową. Jednak koniecznie trzeba będzie ocieplić podłogę, bo obecnie to tylko deski na legarach i betonowa szlichta. Zupełnie nie wiem zaś, jak zabrać się do wykonania niecki basenu.

Odpowiedź eksperta: Opisana przez Pana adaptacja prawdopodobnie będzie możliwa. Szczególnie jednak w kwestii wykonania basenu niezbędna jest pomoc specjalisty – konstruktora. Niefachowe sporządzenie wykopu wewnątrz obrysu fundamentów grozi naruszeniem ich stateczności. A proszę pamiętać, że na fundamentach opiera się cała część nadziemna budynku, co przy ich uszkodzeniu może się skończyć nawet katastrofą budowlaną. Jeśli ściany niecki basenu uda się umieścić stosunkowo daleko od ław fundamentowych, prace nie będą trudne. Chodzi o to, że nacisk na grunt pod ławami betonowymi rozkłada się pod kątem 45° i najlepiej, żeby grunt w tej strefie pozostał nienaruszony.

Nieckę basenową najlepiej wykonać z betonu zbrojonego. Powinien być wodoszczelny, a dobór frakcji kruszywa, dodatków uszczelniających, wibrowanie oraz pielęgnacja – szczególnie staranny. Ponadto izolacja przeciwwodna musi łączyć się z izolacją podłogi.

Ocieplenie podłogi nie powinno być trudne. Po usunięciu drewnianej podłogi na legarach, uzyskamy do kilkunastu centymetrów na nową podłogę, bez obniżenia kondygnacji. Nie jest to zbyt wiele, więc uzasadnione jest użycie polistyrenu ekstrudowanego (XPS), który zapewnia lepszą ciepłochronność, niż zwykły styropian podłogowy o tej samej grubości. Stosując specjalne gotowe mieszanki, można zaś otrzymać nieco cieńszą wylewkę podłogową. Wystarczy 3 cm zamiast 4–5 cm zwykłego jastrychu cementowego. Nie jest to duża różnica, ale w tym przypadku może być istotna. Jastrych ma być na bazie cementu, a nie anhydrytowy, bo ten ostatni jest znacznie mniej odporny na zawilgocenie.

Stara podłoga piwnicy z desek na legarach (a) oraz nowa izolacja cieplna podłogi i jastrych cementowy
Żelbetowa niecka niewielkiego basenu, umieszczonego poniżej poziomu posadowienia ław

Redakcja BD

aktualizacja: 2014-04-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...

Połączenie płyty fundamentowej z powietrznym systemem ogrzewania

Czym najkorzystniej wykończyć podłogę w przypadku połączenia płyty fundamentowej z systemem ogrzewania podłogowego powietrzem i dlaczego?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x