Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Artykuły

Ocieplenie fundamentów w domu energooszczędnym

Ocieplenie fundamentów w domu energooszczędnym

Fundament to jeden z najtrudniejszych do dobrego ocieplenia elementów. Równocześnie ma zasadnicze znaczenie dla trwałości i wytrzymałości budynku. Na nim spoczywa ciężar ścian, stropów i dachu. To niemałe obciążenie musi przekazać na grunt. Równocześnie fundament ma za zadanie oddzielić resztę domu od podłoża - uniemożliwić podciąganie wilgoci gruntowej oraz ograniczyć straty ciepła.

Wszystkie zadania stawiane fundamentowi niełatwo ze sobą pogodzić. Powszechnie stosowany w naszym kraju sposób fundamentowania - choć dobry pod względem wytrzymałościowym - nie sprzyja energooszczędności. W domach energooszczędnych szuka się więc alternatywnych rozwiązań. Stąd popularność posadowienia na płycie fundamentowej albo izolacja cieplna całych ścian fundamentowych oraz ław.

Oczywiście im wyżej ustawimy poprzeczkę dla energooszczędności, tym większe znaczenie w bilansie cieplnym mają straty do gruntu. Wykonany z żelbetu i betonu zwykłego fundament wymaga oczywiście izolacji cieplnej i to z materiału odpornego na zawilgocenie. Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli polistyren ekstrudowany (XPS), bo jest mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały mechanicznie od zwykłego styropianu (polistyrenu ekspandowanego - EPS).

W przypadku typowego fundamentu, minimum to izolacja ułożona od zewnątrz na ścianie fundamentowej. Ocieplenie całej ściany fundamentowej jest szczególnie ważne w domach podpiwniczonych. Tworzymy w ten sposób barierę cieplną pomiędzy piwnica i gruntem. Niezależnie zaś od tego, czy dom jest podpiwniczony, czy nie, izolacja ściany fundamentowej powinna łączyć się z izolacją termiczną ścian nadziemia.

Przez typowy fundament dużo ciepła ucieka do gruntu pod budynkiem Straty cieplne można zmniejszyć izolując także wewnętrzną stronę ścian fundamentowych

Przez typowy fundament dużo ciepła ucieka do gruntu pod budynkiem (po lewej). Straty można zmniejszyć izolując także wewnętrzną stronę ścian fundamentowych (po prawej)

Dlaczego izolacja jest niezbędna przede wszystkim od zewnątrz ściany fundamentowej?

Bo tam temperatura gruntu zmienia się w największym zakresie. Bez izolacji, straty ciepła - szczególnie w strefie cokołowej, czyli powyżej gruntu - byłyby bardzo duże. W końcu cokół ma kontakt z powietrzem zewnętrznym, którego temperatura spada zimą nawet do -20°C.

Pod budynkiem temperatura waha się znacznie mniej, można założyć, że temperatura gruntu jest tam zawsze dodatnia. Bryła domu stanowi osłonę, zabezpieczającą przed wpływem mrozu. Nie znaczy to jednak, że straty ciepła do gruntu pod budynkiem (w obrysie fundamentów) można pominąć. Stąd pomysł, aby izolować ściany fundamentowe obustronnie, do czego świetnie nadają się np. styropianowe kształtki - szalunki tracone, które wypełnia się betonem. Tu pojawia się oczywiste pytanie, dlaczego pozostawiać nieosłonięte ławy fundamentowe? Bywają one izolowane ze wszystkich stron - także od spodu - polistyrenem ekstrudowanym.

Wbrew pozorom, XPS ma wystarczająca wytrzymałość, aby umieścić go na gruncie pod ławami. Jak widać, takie docieplanie tradycyjnego fundamentu może iść coraz dalej, ale to oznacza komplikacje i coraz większe koszty.

Alternatywą jest wykonanie płyty fundamentowej. Izolację układamy wówczas pod nośną płytą żelbetową, tak aby wystawała poza jej krawędzie. Dzięki temu izolację płyty można połączyć z izolacją ścian, uzyskując ciągłość termoizolacji. Niejednokrotnie okazuje się to rozwiązaniem prostszym i w ostatecznym rachunku tańszym, niż opisane wyżej docieplanie tradycyjnego fundamentu.

Izolacja cieplna płyty fundamentowej
Izolacja cieplna płyty fundamentowej

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Vulcan (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2014-07-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ocieplenie podłogi i basen w piwnicy

Planuję zaadaptowanie piwnicy w swoim domu. Część przestrzeni nadal będzie służyć jako kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Resztę chcę przeznaczyć na saunę i siłownię. Marzy mi się też chociaż miniaturowy basen, np. 2 × 3 m, w którym będzie można się zanurzyć po wyjściu z sauny. Piwnica jest na szczęście sucha, nigdy nie było problemów z wodą gruntową. Jednak koniecznie trzeba będzie ocieplić podłogę, bo obecnie to tylko deski na legarach i betonowa szlichta. Zupełnie nie wiem zaś, jak zabrać się do wykonania niecki basenu.

Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x