Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Budowa domu - jakie prace można wykonać przed zimą?

Budowa domu - jakie prace można wykonać przed zimą?

Jakie prace można wykonać, rozpoczynając budowę domu niepodpiwniczonego, przed nadejściem zimy?

Odpowiedź eksperta: Jesień w tym roku jest łagodna, małe opady deszczu oraz temperatura – utrzymująca się w okolicy 10 stopni – umożliwiają prowadzenie prac budowlanych. Przy tak sprzyjających warunkach atmosferycznych, można przeprowadzić pierwszy etap procesu budowlanego, zwany stanem zerowym, czyli wykonanie robót budowlanych doprowadzonych do "poziomu zero", tj. poziomu terenu.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek robót, należy opracować harmonogram prac. Wyszczególnione w nim prace muszą być koniecznie wykonane w określonej kolejności oraz czasie. Ponadto ułatwia on oszacowanie kosztów.

Prace rozpoczynamy od przygotowania placu budowy. Najpierw geodeta wytycza położenie fundamentów, zgodnie z planem zagospodarowania działki. Po wytyczeniu fundamentów, zdejmuje się warstwę humusu i wykonuje się wykop pod fundamenty. Od warunków gruntowych zależy rodzaj fundamentu, a głębokość jego posadowienia od strefy przemarzania gruntu, która w Polsce wynosi od 0,80 do 1,40 m. Ławy fundamentowe są najpopularniejsze w naszym kraju i stosuje się je zarówno do posadowienia domów bez podpiwniczenia, jak i z podpiwniczeniem.

Przed wylaniem ław fundamentowych, doprowadza się rury instalacji wodociągowej oraz ewentualnie kanalizacyjnej. Dokonuje się tego w taki sposób, aby przewody biegły prosto, możliwie bez skrętów, jak najkrótszą drogą. Jeśli jest niezbędny łuk, to montuje się bardzo łagodny. Przyłącze wodociągowe doprowadza się do budynku poniżej strefy przemarzania, z reguły jest to 1,50 m pod poziomem terenu. Rury instalacji kanalizacyjnej dla domów jednorodzinnych kładzie się z reguły płycej, zależnie od głębokości położenia studzienki bądź zbiornika na szambo. Najczęściej przechodzą przez ścianę fundamentową. Zwykle średnica ich wynosi 110 mm i układa się je ze spadkiem min. 2%.

Po 3, 4 dniach zdejmuje się szalunek ław. Po ułożeniu na nich izolacji przeciwwilgociowej, można rozpocząć murowanie ścian fundamentowych. Po ich wymurowaniu kładzie się na nich izolację pionową. Miejsce przyszłej podłogi zasypuje się piaskiem, który się ubija. Potem wylewa się chudy beton. Na takim etapie można zostawić budowę na czas zimy.

Redakcja BD
fot. M. Szymanik

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat A czemu nie? A czemu tak?

mhtyl

08 Lis 2015, 12:44

Cytat czy można na zimę pozostawić fundamenty bez wylewki chudego betonu? A czemu nie?

stokrotka.35

08 Lis 2015, 11:46

czy można na zimę pozostawić fundamenty bez wylewki chudego betonu?

Gość raf127

08 Lis 2015, 11:24

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...

Jak prawidłowo wykonać fundament?

Fundament to podstawa każdego domu i jego najbardziej obciążona część. Aby skutecznie pełnił swoją rolę, musi być dopasowany do przewidywanych obciążeń. Jak prawidłowo wykonać fundament i na co zwracać uwagę?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze