Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Topowe produkty

System szalunkowy do fundamentów ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Budowa fundamentu to jedna z poważniejszych i kosztowniejszych prac. Jeżeli fundament ma być wykonany i zaizolowany prawidłowo, to trzeba temu poświęcić sporo uwagi, ponieważ prace te wykonuje się w zasadzie tylko raz. Ewentualne poprawki są niesłychanie kosztowne.

System szalunkowy do fundamentów

Typowy fundament składa się z ławy (szersza, zbrojona, dolna część) i ścianki fundamentowej, która stoi na niej. Ława, ze względu na zbrojenie, jest zawsze wylewana na mokro. Ścianka może być wylewana lub murowana z bloczków. Fundament ma cztery strony: spodnią, dwie boczne (załamane) i górną. Większość systemów dba o prawidłowe zaizolowanie powierzchni bocznych, niekiedy także powierzchni górnej. A co ze spodem fundamentu? Tamtędy także ucieka ciepło i przenika wilgoć, i to w całkiem sporej ilości.

Fizyka budowli
Fizyka budowli

Jeżeli spód fundamentu pozostawimy niezaizolowany, to izolacja ścian bocznych ma niewielki sens. To tak jak byśmy stali na lodzie w ocieplanych butach bez podeszew (vide teoria na www.praktech.pl oraz poniżej).

Udało nam się opracować system, który pozwala na zaizolowanie fundamentu także od dołu - to chyba jedyny taki system na rynku. Nazywa się "Fundamentowy szalunek tracony XPS", w skrócie: szalunek XPS.

Szalunek XPS - izolacja fundamentu także od spodu
Szalunek XPS - izolacja fundamentu także od spodu

Szalunek XPS - pierwszy termoizolacyjny system szalunkowy

Już sama nazwa mówi, że wykonany jest z polistyrenu extrudowanego, czyli XPS. To najbardziej wytrzymały i wszechstronny pod względem izolacyjnym materiał. Karty techniczne XPS są na naszej stronie. Dość powiedzieć, że XPS należy do najlepszych izolatorów termicznych i przeciwwilgociowych na świecie.

XPS w zasadzie nie ulega korozji biologicznej. Jest nieprzepuszczalny dla wody i niepalny – zaczyna się topić w temperaturze ok. 190 st. C. Dobrze się klei klejami w grupy poliolefinów, jest sprężysty. W warunkach budowy można go ciąć zwykłymi piłami do drewna, choć zostawiają one poszarpany, ostry, stopiony rzaz. W normalnych warunkach nie sublimuje, nawet pod wpływem słońca. Należy do dielektryków. Przy topieniu wydziela zapach, który dla większości nie jest drażniący. Daje się dobrze uszczelniać większością substancji budowlanych – wyjątek stanowią smołowce ropopochodne, które mogą prowadzić do nieznacznego rozpuszczenia.

Widok ogólny szalunku XPS
Widok ogólny szalunku XPS

Szalunek XPS służy do wylewania fundamentów liniowych w obiektach nie przekraczających 250 kPa nacisku na grunt -ten warunek spełnia 99% procent budynków małokubaturowych, tj. domów jednorodzinnych, sklepów, przedszkoli, garaży, urzędów, itd. Jest szalunkiem traconym, tzn. po wlaniu do niego betonu już go nie odzyskujemy - zostaje w ziemi jako izolacja fundamentu.

Tradycyjne wykonanie fundamentu

Tradycyjny szalunek z desek lub elementów systemowych chcemy odzyskać. Przeważnie jest zasypany i musimy go odkopać. Z odkopaniem i rozebraniem szalunku powinniśmy jednak poczekać, aż beton dobrze zwiąże: 3 – 7 dni, a potem należy poczekać, aż beton dojrzeje – ok. 30 dni. Dopiero wtedy można wykonywać ew. izolacje ścian bocznych z papy i lepików  kładzionych bezpośrednio na beton.   
 
Izolacje z wszelkiego rodzaju styropianów, styrodurów, itp. można kłaść wcześniej, jednak ze względu na konieczność pielęgnacji świeżego betonu (woda) jest to utrudnione i niewskazane.  W przypadku murowania ścianki fundamentowej z bloczków trzeba na wymurowanie ścianki poświęcić kilka dni i następnych kilka dni odczekać na związanie zaprawy.
 
Odrębnym problemem w systemach tradycyjnych są przepusty kanalizacyjne i wodne. W szalunku XPS jest to łatwo rozwiązywalne.

Przepust szalunku XPS
Przepusty w szalunku XPS

W tradycyjnych systemach tracimy więc średnio około 3-4 tygodni zanim będziemy mogli przystąpić do wykonywania izolacji ścian fundamentowych. Wykonanie samych izolacji zwykle trwa kilka - kilkanaście dni. Potem możemy fundament zasypać.
 
Jest to więc proces dość długi i wymagający uważnej pracy. Poprawki mogą się bowiem okazać niemożliwe do wykonania, a konsekwencje błędów mogą wielokrotnie przewyższyć koszt budowy fundamentu.

Zastosowanie fundamentowego szalunku XPS

Początek układania na chudym betonie
Początek układania na chudym betonie

Problemów takich nie ma w przypadku zastosowania szalunku XPS lub podobnych systemowych rozwiązaniach bazujących np. na pustakach styropianowych. Szalunek XPS ma tę przewagę nad pozostałymi systemami, że izoluje fundament także od spodu. To bardzo istotna zaleta.

Fundamentowy szalunek tracony XPS może być stosowany do zalewania ławy i ścianki fundamentowej, ale można go zamówić tylko do ławy, a ściankę wymurować z bloczków. Dokładne informacje, zdjęcia i filmy znajdują się naszej stronie www.praktech.pl. Tutaj zaakcentujemy tylko niektóre kwestie.

Szalunek ze zbrojeniem
Szalunek z włożonym zbrojeniem

Elementy "U" służą do zalewania ławy. Układamy je w wykopie na przygotowanym chudym betonie lub wyrównanym gruncie. W elementy wkładamy zbrojenie (obecne w każdym fundamencie), a na zbrojenie kładziemy rozpórki (w zestawie z szalunkiem). Obsypujemy szalunek ziemią. Rozpórki nie pozwalają aby szalunek się "złożył".

Wlewamy beton. Ława jest gotowa. Trwa to jeden dzień.

Zalewanie ławy
Zalewanie ławy

Jeżeli nie murujemy ścianki z bloczków, to na świeżą ławę (nawet na mokry beton, kładziemy po dwie kształtki "L", które stanowią szalunek dla ścianki. Kształtki "L" i kształtka "U" połączone są specjalnymi, dopasowanymi listwami łącznikowymi (listwy w zestawie) podobnie jak wszystkie elementy szalunku. Na wizualizacji pokazano tylko listwy łącznikowe dla kształtki "U". Dla kształtki "L" jest podobnie.

 Zalana ława
Zalana ława

Po ustawieniu kształtek "L" wkładamy rozpórki, obsypujemy kształtki ziemią i wlewamy beton. Trwa to jeden dzień. W ten sposób w ciągu dwóch dni mamy zalany fundament, który jest całkowicie zaizolowany, i którego nie trzeba pielęgnować. XPS nie pozwala bowiem aby woda zarobowa z betonu została "wyssana" przez grunt. W miesiącach zimniejszych szalunek stanowi termos dla betonu. Dlatego można zalewać fundament nawet w temperaturze ujemnej, minus kilka stopni, zależy to od składu mieszanki i ew. dodanych plastyfikatorów.

Szalowanie ścianki fundamentowej
Szalowanie ścianki fundamentowej

Szalunek jest lekki i przez to bardzo wygodny w układaniu. Składa się go podobnie jak klocki. Niestety, lekkość świadczy o mniejszej wytrzymałości szalunku. Szalunek XPS nie jest obliczony na wytrzymywanie naporu betonu w stanie nie obsypanym. Trzeba go zawsze obsypać ziemią i włożyć rozpórki. Rozpórki wytrzymują napór ziemi, która potem daje "odpór" wlewanemu betonowi.

Obsypywanie ziemią i tak musi kiedyś nastąpić, więc nie jest to praca jałowa.  Cała operacji ustawiania szalunku i zalania fundamentu trwa, przy średniej wielkości domu, dwa – trzy dni. Ze względu na mała wytrzymałość szalunku wymaga jednak  pewniej „kultury technicznej”, dlatego polecamy ekipy wykonawcze, które znają szalunek.  Możliwe jest ustawienie i zalanie fundamentu przy pomocy własnej ekipy – wówczas nasz pracownik przywożący szalunek udzieli szczegółowych informacji jak wykonać tą operację.

Obsypywanie szalunku
Obsypywanie szalunku

Zastosowanie szalunku pozwala na bardzo szybkie wybudowanie fundamentu bez konieczności dodatkowego izolowania. Obniża to koszty – nie potrzeba innych szalunków i dodatkowych operacji przy fundamencie. XPS nie jest wprawdzie tani, ale izolacje pionowe ścian fundamentowych przeważnie wykonuje się właśnie z XPS, więc koszt ten i tak trzeba ponieść.

Duże oszczędności pojawiają się natomiast na robociźnie, czasie i wygodzie wykonania. Wykonujemy niejako 3 operacje w jednym podejściu: szalujemy, izolujemy zasypujemy. Kalkulacje porównawczą wykonania fundamentu w trzech róznych technologiach prezentujemy na naszej stronie www.praktech.pl

Schemat szalunku z listwami
Schemat szalunku z listwami

Z tego względu fundamentowy szalunek tracony XPS stanowi bardzo dogodną alternatywę dla tradycyjnego wykonania, a zaizolowany spód fundamentu stanowi dodatkową, bardzo poważną zaletę.  

Logo Praktech 

Klub Wynalazców PRAKTECH Sp. z o.o.
Tel. 606 680 615
info@praktech.pl
www.praktech.pl

 
aktualizacja: 2016-03-18
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe