Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Artykuły

Skuteczny drenaż i dobra izolacja piwnicy. Zabezpieczenie instalacji rurowych w gruncie. ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Mokre ściany piwnic w starszych budynkach, ale też i nowo budowanych to dość powszechny problem i kłopot dla mieszkańców. Przyczyny mogą być różne, ale najczęstsze to: podniesienie poziomu wód gruntowych, uszkodzenie lub brak izolacji murów, rozszczelnienie rur kanalizacji deszczowej oraz uszkodzenie drenażu.

Skuteczny drenaż i dobra izolacja piwnicy. Zabezpieczenie instalacji rurowych w gruncie.

Przed laty, wobec braku izolacji bitumicznych, podstawowym rozwiązaniem przeciwwilgociowym był drenaż. Dlaczego to rozwiązanie już nie działa w większości miejsc? Paradoksalnie, najczęstszą tego przyczyną jest... poprawa standardów użytkowych budynków. Prowadząc wykopy dla nowych instalacji sanitarnych, telefonicznych czy gazowych, przerywano drenaż. Skutkiem tego woda gromadziła się w pozostawionej części drenażu powodując znaczne zawilgocenie gruntu oraz przyległych murów.

Kiedy drenaż nie spełnia swojego zadania...

Sprawdzonym materiałem do drenażu i izolacji termicznej jest lekkie kruszywo ceramiczne Leca® KERAMZYT. Produkt jest mrozoodporny, a jego izolacyjność termiczna jest ponad pięciokrotnie wyższa niż gruntu czy żwiru. Do wykonywania zasypek drenarskich zalecane jest stosowanie Leca® KERAMZYTU budowlanego L o granulacji 10-20 mm, który lepiej od żwiru przepuszcza wodę. Ponadto, przy zasypywaniu unika się przypadkowej deformacji i zmiany spadków rur drenażowych oraz uszkodzenia pionowych izolacji muru z płyt styropianu EPS i XPS. Keramzyt może również zastąpić wspomniane płyty przejmując pełną ochronę cieplną piwnic. Zasypkę keramzytową zaleca się układać w geowłókninie zabezpieczającej drenaż przed zamuleniem.

Jak wykonać klasyczny drenaż przy budynku i pod posadzką?

Drenaż i ocieplenie ścian piwnic w gruncie Leca® KERAMZYTEM luzem

W przypadku zalewania i dużego zawilgocenia podłogi w piwnicy oprócz odwodnienia wokół budynku warto zastosować drenaż podposadzkowy.

Ważne! Aby drenaż działał właściwie i nie wpływał niekorzystnie na konstrukcję całego budynku należy skonsultować celowość i sposób jego wykonania ze specjalistą.

Uwaga!

Więcej informacji: Drenaż i ocieplenie ścian piwnic w gruncie Leca® KERAMZYTEM luzem - krok po kroku

Izolacja ścian piwnic keramzytem w workach

Izolacja ścian piwnic keramzytem w workach

Jeśli nie ma potrzeby wykonywania drenażu, a uzasadnione jest tylko docieplenie piwnic, wystarczy ustawić pionowo przy ścianie worki z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym L. Zużycie wynosi 3 worki na 1 m2 na jedną warstwę worków (o średniej grubości 17 cm), która odpowiada termicznie 7 cm styropianu.

Uwaga!

Więcej informacji: Izolacja ścian piwnic w gruncie Leca® KERAMZYTEM w workach - krok po kroku

Leca® KERAMZYT niezastąpiony w nowych budynkach i przy remontach

Leca® KERAMZYT

Leca® KERAMZYT to nowoczesny materiał izolacyjny. Jest uniwersalny i "wielozadaniowy". Idealnie nadaje się też do remontów! Może jednocześnie: izolować, odciążać, poziomować krzywizny i wypełniać różne elementy budynku. Jest przy tym trwały i nieszkodliwy dla środowiska. Materiał doskonale izoluje przed: zimnem, wilgocią, hałasem i innymi niepożądanymi elementami zewnętrznymi, jak gryzonie czy osy. Można go wykorzystać go zarówno do izolacji ścian piwnic, podłóg, stropów, stropodachów jak i rur w gruncie.

Więcej informacji technicznych, w tym gotowe rozwiązania wraz z rysunkami CAD dla remontowanych i nowo projektowanych obiektów znajdują się pod linkami przy rozwiązaniach.

Jak zabezpieczyć zamarzające instalacje rurowe prowadzone w gruncie?

Zamarzające rury to problem, który pojawia się każdej zimy, gdy kilkunastostopniowe mrozy utrzymują się przez kilka dni. Izolacja instalacji wewnątrz budynku nie stwarza obecnie żadnych kłopotów, a nawet gdy dojdzie do zamarznięcia rury, łatwo ją ogrzać i zabezpieczyć przed dalszym zamarzaniem. Natomiast bardzo duży problem stanowią zamarzające instalacje rurowe prowadzone w gruncie.

Zjawisko przemarzania

W Polsce wyodrębniono cztery zasadnicze strefy przemarzania gruntu. Najgłębiej, bo aż na głębokość 1,4 m, ziemia przemarza w rejonie Suwałk. Najmniejsza normowa głębokość przemarzania występuje w Polsce zachodniej i wynosi jedynie 0,8 m. Aby skutecznie zabezpieczyć instalacje rurowe, głębokość ich układania powinno się powiększyć jeszcze o 30 do 45 cm. Takie są zalecenia normowe, jednakże zimy z ostatnich kilku latach pokazały, że na problem należy spojrzeć „głębiej”, ponieważ rurociągi przemarzały nawet na głębokościach większych niż określone normą.

Strefy przemarzania gruntu


I strefa 0,8 m
II strefa 1,0 m
III strefa 1,2 m
IV strefa 1,4 m


rys. Waldemar Mulhstein

Przemarzanie gruntu zależy także od jego wilgotności. Gdy jest wilgotny przemarza szybciej i głębiej, np. po mokrej jesieni lub przy wysokim stanie wód gruntowych. Z kolei przemarzanie jest mniejsze, gdy grunt na powierzchni jest porośnięty roślinnością, przykryty warstwą liści, lub kiedy przed dużymi mrozami spadł śnieg, którego warstwa utrzymuje się i powiększa wraz z kolejnymi opadami.

Kiedy rury ułożone są powyżej strefy przemarzania

Co zrobić, jeżeli obiekt już istnieje, a rury ułożone przy nim w gruncie są powyżej strefy przemarzania? Najczęściej wiąże się to z sytuacjami gdy:

  • rurociągi zbiorcze (kolektory) ułożone są na minimalnej głębokości, natomiast ich odległość do budynku jest na tyle duża, że dla zachowania spadku rur należy przyłącza prowadzić w strefie przemarzania,
  • trasy różnych instalacji krzyżują się,
  • w trakcie kolejnych prac remontowo-modernizacyjnych obniżono teren, na którym znajdują się rury przyłączy.

Przy projektowaniu ułożenia instalacji rurowych w gruncie zawsze zakłada się okoliczności bardziej niekorzystne, czyli nie uwzględnia się żadnych naturalnych czynników ograniczających przemarzanie. Warunki takie z reguły udaje się spełnić przy układaniu nowych rurociągów.

Rozwiązanie problemu - dodatkowa izolacja nad rurociągami

W takich i podobnych warunkach dodatkowa izolacja nad rurociągami pozwala na ułożenie ich wyżej, czyli już w strefie przemarzania.

Przykład izolacji instalacji zewnętrznych Leca® KERAMZYTEM luzem i w workach oraz izolacji instalacji w kanałach
Przykład izolacji instalacji zewnętrznych Leca® KERAMZYTEM luzem i w workach oraz izolacji instalacji w kanałach

Izolację można wykonać z Leca® KERAMZYTU. Kruszywo to ma ponad pięciokrotnie lepsze właściwości izolacyjne niż naturalny grunt. Jest mrozoodporne, czyli nie ulega rozpadowi w trakcie wielokrotnego zamarzania i rozmarzania. Ułożone w gruncie zachowuje się w sposób neutralny, nie ma niekorzystnego wpływu na rosnące nad nim rośliny. Ponadto jest trwałe i może być wielokrotnie użyte np. do powtórnej izolacji po wymianie lub naprawie rurociągów.

Izolacja instalacji Leca® KERAMZYTEM luzem

Izolacja instalacji Leca® KERAMZYTEM luzem

Rurociągi w gruncie można izolować keramzytem na kilka sposobów. Najbardziej rozpowszechniony polega na zasypaniu wykopu z ułożonym rurociągiem kruszywem luzem. Wówczas rurociąg układa się na klasycznej podsypce piaskowej, natomiast po bokach i nad rurociągiem wysypuje się Leca® KERAMZYT budowlany L (gruboziarnisty). Aby ograniczyć zawilgocenie wypełnienia wskazane jest przykrycie go od góry folią, na której układa się wierzchnią warstwę gruntu lub nawierzchnie chodników na podbudowie z tłucznia lub piasku.

Uwaga!

Więcej informacji: Izolacja instalacji zewnętrznych Leca® KERAMZYTEM luzem - krok po kroku

Szybka izolacja instalacji Leca® KERAMZYTEM w workach

Szybka izolacja instalacji Leca® KERAMZYTEM w workach

Aby przyspieszyć wykonanie izolacji można zastosować keramzyt w workach. Wówczas po bokach rurociągu wysypuje się kruszywo luzem, natomiast przestrzeń nad rurociągiem wypełnia się workami z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym L.

Uwaga!

Więcej informacji: Izolacja instalacji Leca® KERAMZYTEM w workach - krok po kroku

Izolacja instalacji w kanałach Leca® KERAMZYTEM

Izolacja instalacji w kanałach Leca® KERAMZYTEM

W kanałach instalacyjnych obsypanie rurociągów i kanałów wentylacyjnych keramzytem izoluje je termicznie, a dodatkowo wypełnienie kanałów takim kruszywem zniechęca do przebywania w nich myszy, szczury i inne gryzonie.

Uwaga!

Więcej informacji: Izolacja instalacji w kanałach - krok po kroku

aktualizacja: 2017-03-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

10 błędów popełnianych podczas wykonywania fundamentów

Sposób posadowienia oraz solidność wykonania prac fundamentowych mają wpływ na trwałość budynku. Choć ten etap budowy nie jest skomplikowany, to wykonawcy, niestety, nierzadko popełniają błędy. Oto z czym najczęściej mają problem.

Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x