Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / ABC

Kiedy następuje odbiór robót ziemnych?

Bardzo ważne jest, aby wykopy i fundamenty były wykonane w jak najkrótszym czasie. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko osunięcia, zamarznięcia, czy rozluźnienia ziemi, a tym samym oszczędza pracę i pieniądze. Na większości budów wykorzystuje się koparko-spycharkę – sprzęt lekki, uniwersalny, o dużej manewrowości i wydajności.

Wówczas zrobienie wykopów pod budynek niepodpiwniczony średniej wielkości najczęściej odbywa się w ciągu 1 dnia. Wskazane jest, żeby prace zmechanizowane zostały zakończone około 20 cm ponad poziomem posadowienia. Wtedy można spokojnie przygotować deskowanie i zbrojenie. Nawet rozluźnienie dna wykopu nie jest groźne, ponieważ resztę gruntu i tak wybierze się ręcznie tuż przed robotami montażowymi oraz betoniarskimi.

Poza tym, szczególnie w gruntach spoistych, trzeba odwadniać wykopy – wykopuje się rowki odprowadzające wodę do zagłębienia, z którego można ją wypompować. Dopiero wtedy można dokonać odbioru robót ziemnych i potwierdzić to stosownym wpisem do dziennika budowy .

aktualizacja: 2008-12-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...

W jaki sposób wykonać izolacje fundamentów masą bitumiczną w temp. poniżej 0°C?

Większość preparatów można stosować powyżej 4-5 st. i schną one obecnie długo, tak więc w nocy, gdy temperatura spadnie poniżej zera ulegną one prawdopodobnie zniszczeniu.

Do wiosny nie mogę czekać. Czy można np. zrobić prowizoryczny namiot z folii budowlanej i ogrzewać go nagrzewnicą do momentu wyschnięcia izolacji?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze