Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Artykuły

Ściany fundamentowe - szczegóły i detale wykonawcze

Wykonując ściany fundamentowe w domu jednorodzinnym warto jeszcze pamiętać o kilku prostych rozwiązaniach, dzięki którym jakość i trwałość ław pozostaną na wysokim poziomie.

Przerwa robocza to tzw. zło konieczne spowodowane np. awarią sprzętu w trakcie wykonywania robót. Wtedy zazwyczaj nie udaje się zachować ciągłości betonowania fundamentów. Trzeba bowiem pamiętać, że przy temperaturze powietrza około 20°C mieszanka betonowa powinna być zużyta w czasie nie dłuższym niż 1,5 godziny, a jeśli zastosowano środki przyspieszające wiązanie cementu czas ten się zmniejsza do zaledwie 0,5 godziny. W takim momencie warto zadbać o to, żeby beton w ławach uformować na wzór zamka ciesielskiego – tzw. zakładki prostej.

 Wykonanie przerwy roboczej podczas betonowanie ław fundamentowych
 Wykonanie przerwy roboczej podczas betonowanie ław fundamentowych

Płaszczyzny skośne powinny mieć nachylenie 1:3 (18°), a pozioma półka – długość równą wysokości ławy fundamentowej. Jednak to jeszcze nie wystarczy do prawidłowego połączenia stwardniałego i świeżego betonu. Przed wznowieniem betonowania całą powierzchnię przerwy roboczej należy skuć w celu usunięcia warstwy szkliwa betonowego (cienkiej, ale śliskiej warstwy, która w czasie wiązania betonu miała kontakt z powietrzem), dokładnie zamieść i obficie zlać wodą. Dopiero wtedy można kontynuować betonowanie ław.

Bruzda w ławie fundamentowej jest szczególnie zalecana w domach płytko podpiwniczonych, bo dodatkowo zabezpiecza ściany piwniczne przed przesunięciem (na skutek parcia gruntu). Najprostszym sposobem jej uformowania jest wciśnięcie w świeży beton desek grubości 38 mm i szerokości co najmniej 8 cm.

 Wykonanie bruzdy w ławie fundamentowej
 Wykonanie bruzdy w ławie fundamentowej

Boczne krawędzie desek powinny być wcześniej lekko sfazowane, aby ich wyjęcie nie stanowiło problemu. Poza tym krawędzie betonowej bruzdy pozostaną równe.

W przypadku głębokiego podpiwniczenia takie rozwiązanie może być niewystarczające. Wtedy lepiej jest zabetonować pręty w kształcie litery L; będą wystawały ponad powierzchnię ław na co najmniej 40 cm (30 średnic w przypadku prętów żebrowanych i 40 średnic dla prętów gładkich). Powinno się stosować pręty o średnicy 12-20 mm w rozstawie dobranym przez projektanta, a zależnym od głębokości posadowienia, rodzaju ściany fundamentowej (murowana, betonowa), rodzaju posadzki w piwnicy itp.

Połączenie zbrojenia ław obwodowych i wewnętrznych powinno być wykonane w podobny sposób, jak w narożu. Oznacza to, że konieczne są 20-cm odgięcia prętów głównych (najczęściej stosowane w przypadku stali żebrowanej) lub dodatkowe pręty w kształcie litery L.

 Łączenie szkieletów zbrojeniowych w prostopadłych ławach fundamentowych
 Łączenie szkieletów zbrojeniowych w prostopadłych ławach fundamentowych
 Łączenie szkieletów zbrojeniowych w prostopadłych ławach fundamentowych

Tadeusz Lipski

aktualizacja: 2009-05-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Projektowanie fundamentów

Nikt nie wymaga od inwestora, żeby samodzielnie adaptował projekt budowlany. To wolno zrobić tylko osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia. Jednak zapoznanie się z ogólnymi zasadami projektowania fundamentów pozwoli zrozumieć, dlaczego zmiany w projekcie katalogowym są potrzebne lub nie.
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x