Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / ABC

Jak grube powinny być ściany piwnicy?

Grubość ściany piwnicy nie powinna być mniejsza niż opartej na niej ściany zewnętrznej
 Grubość ściany piwnicy nie powinna być mniejsza niż opartej na niej ściany zewnętrznej; na rysunku pokazano też ocieplenie ściany dwuwarstwowej

Grubość ścian piwnicy (fundamentowych) zależy przede wszystkim od tego, jakie będą ściany nadziemia – nie mogą być one w warstwie nośnej węższe niż część wyżej położona. Dopuszcza się niewielkie – do 5 cm – nadwieszenie wyższej części ściany pod warunkiem, że nie przekroczy ono 1/3 szerokości elementów, z których stawiana jest ściana.

W praktyce, dla ścian nadziemia budowanych w technologii dwuwarstwowej (warstwa nośna ocieplona styropianem i tynk na siatce) – na fundamencie opiera się tylko warstwa nośna. Pod ściany jednowarstwowe z reguły wystarczy grubość 38 cm – niezależnie od rodzaju użytego materiału ściennego (bloczki z betonu komórkowego lub pustaki z ceramiki poryzowanej). Grubsze ściany piwnicy będą wymagane wówczas, gdy część nadziemna budowana będzie w technologii trójwarstwowej.

Najczęściej wynosi ona wtedy ok. 45 cm, ale przy grubej izolacji cieplnej może przekraczać nawet 50 cm. Trzeba pamiętać, że grubość konstrukcyjną ściany piwnicy wyznacza jedynie jej warstwa nośna, ewentualne ocieplenie nie jest uwzględniane. Istotne jest również symetryczne obciążenie ławy fundamentowej – oś ściany nośnej piwnicy powinna znajdować się nad środkiem ławy fundamentowej.

Redakcja BD
aktualizacja: 2008-12-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ściany fundamentowe i zewnętrzne

Ściany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale i właściwie wykonane. Wilgotny grunt bowiem, w którym są zagłębione, nie jest sprzyjającym środowiskiem dla materiałów, z jakich mogą być wzniesione.
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x