Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / ABC

Jak wykonać podłogę w piwnicy?

Podłoga w piwnicy musi mieć określone warstwy
 Podłoga w piwnicy musi mieć określone warstwy

Podłogę w piwnicy najwygodniej jest wykonać na etapie prac fundamentowych. Utwardzona podłoga ułatwia ponadto prowadzenie dalszych robót. Jeśli na tym etapie nie decydujemy się na wykonanie wszystkich warstw podłogowych, to przynajmniej powinniśmy ułożyć warstwę podkładową z chudego betonu (B 10).

Zapobiegnie to rozmywaniu podłoża w czasie opadów i zapewni stabilne oparcie dla podpór montowanych przy wykonywaniu stropu nad piwnicą. Betonowy podkład grubości ok. 10 cm najlepiej zrobić z suchej mieszanki betonowej zagęszczonej wibratorem powierzchniowym.

Beton będzie chłonął z gruntu wodę potrzebną do wiązania cementu. Przy suchej i słonecznej pogodzie powierzchnię wylewki trzeba dodatkowo zraszać wodą. Poziom podkładu powinien sięgać ok. 5-7 cm poniżej powierzchni ławy fundamentowej. Kolejną warstwą podłogową jest beton wyrównujący (klasy B 15-B 20) grubości 3-5 cm, który musi zostać dokładnie wyrównany i zatarty na gładko.

Na takim podłożu można już ułożyć przewidziane izolacje przeciwwodne, a następnie ocieplenie z płyt styropianowych grubości 5-8 cm (w piwnicach nieogrzewanych nie jest to konieczne!). Izolacje te przykrywa jastrych (szlichta) podłogowy grubości min. 4 cm, zbrojony siatką przeciwprężną. Będzie on podłożem dla ostatecznych pokryć podłogowych. Przy wykonywaniu podłogi w piwnicy warto utworzyć w jednym miejscu zagłębienie, gdzie ewentualnie może spływać woda pojawiająca się np. w razie awarii instalacji wodociągowej czy wystąpienia przecieków z zewnątrz.

Można przed ułożeniem warstw podłogowych zakopać np. beczkę plastikową o pojemności ok. 100 l, której krawędź znajdzie się na poziomie wykończonej podłogi. Wygodnie w niej będzie potem umieścić pompę pływakową, automatycznie odprowadzającą na zewnątrz wodę, gdy podniesie się jej poziom. Przy podłączeniu domu do sieci kanalizacyjnej, zamiast profilowania zagłębienia, instaluje się wpust podłogowy połączony z instalacją odprowadzającą ścieki.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa - Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów ...
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.

Jak zabezpieczyć ściany piwnicy przed wilgocią?

Buduję dom podpiwniczony i zastanawiam się, jak skutecznie zabezpieczyć się przed wnikaniem wilgoci w ściany. Grunt wokół domu nie jest zbyt przepuszczalny, ale wody gruntowe występują na poziomie 4–5 m poniżej terenu. Czy wystarczy posmarowanie ścian piwnicy lepikiem i czy trzeba ułożyć drenaż opaskowy?  

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze