Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Potrzebny drenaż

W czasie wiosennych roztopów w piwnicy jeszcze niewykończonego domu pojawia się woda. Podłoga jeszcze nie jest zrobiona (pozostawiono piaszczyste podłoże) i zamierzam ułożyć tam rury drenażowe. Doprowadzę je do studzienki, skąd wodę wypompuję do rowu melioracyjnego. Czy takie rozwiązanie zabezpieczy przed zalewaniem piwnicy? Na rurach wyleję betonową posadzkę.


Odpowiedź eksperta: Skuteczność takiego rozwiązania zależeć będzie od intensywności napływu wody i jednorodności oraz przepuszczalności podłoża. W tej chwili, gdy woda może swobodnie napływać przez nieutwardzone podłoże, istnieje niebezpieczeństwo wypłukiwania gruntu spod fundamentów, co grozi pękaniem ścian. Konieczne jest więc jak najszybsze zrobienie posadzki (ewentualnie z wykonaniem drenażu). Korzystne będzie ułożenie na całej powierzchni podłoża geowłókniny, co zapobiegnie zamulaniu żwiru i ułatwi odprowadzanie wody.

Rury drenarskie powinny być umieszczone w warstwie filtracyjnej ze żwiru, sięgającej do wierzchu ław fundamentowych. Rury, o średnicy 60-80 mm, układa się wzdłuż ścian zewnętrznych oraz w odległości ok. 1 m od siebie na całej powierzchni. Po wyrównaniu warstwy filtracyjnej należy pokryć ją folią budowlaną, co zapobiegnie wnikaniu w nią betonowej wylewki. Trzeba zwrócić uwagę na staranne połączenie folii z izolacją na ławie fundamentowej, aby zapobiec podsiąkaniu wody w ściany piwnicy.

aktualizacja: 2010-08-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...

W jaki sposób wykonać izolacje fundamentów masą bitumiczną w temp. poniżej 0°C?

Większość preparatów można stosować powyżej 4-5 st. i schną one obecnie długo, tak więc w nocy, gdy temperatura spadnie poniżej zera ulegną one prawdopodobnie zniszczeniu.

Do wiosny nie mogę czekać. Czy można np. zrobić prowizoryczny namiot z folii budowlanej i ogrzewać go nagrzewnicą do momentu wyschnięcia izolacji?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x