Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Dom przy wysokiej wodzie

Dom przy wysokiej wodzie

Chcę postawić dom przy wysokim poziomie wód gruntowych, nie rezygnując z piwnicy - działka nie jest duża. Zastanawiam się nad budowaniem domu na nasypie. Ale jeśli to nie jest dobry pomysł, to jakie są inne możliwości?

Odpowiedź eksperta: Wykonywanie nasypu nie ma sensu, gdyż należałoby zagęścić nawieziony grunt do odpowiedniej wartości, zapewniającej stabilność takiego podłoża. Przy wysokim poziomie wód gruntowych najczęściej posadawia się budynek powyżej maksymalnego poziomu zwierciadła wody gruntowej (jednak nie wyżej niż granica przemarzania gruntu). Buduje się wówczas z tzw. wysokim parterem, unikając w ten sposób dość drogiego drenażu opaskowego oraz kosztownych rozwiązań izolacji przeciwwodnych - np. izolacja typu ciężkiego.

Decyzję dotyczącą poziomu i sposobu posadowienia domu powinien podjąć projektant. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na zagłębienie części piwnicznej oraz sposób i rodzaj izolacji wodochronnych. Bardzo często, na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, wykonuje się budynki z częścią piwniczną wyniesioną ponad teren.

Redakcja BD
fot. majamaria (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2013-03-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa - Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów ...
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze