Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Izolacje ścian fundamentowych

Izolacje ścian fundamentowych

Zaczynam robić fundamenty. Jak wykonać i izolować ściany fundamentowe? Czy ocieplenie tej ściany musi być wewnątrz niej, jak zaleca mój wykonawca?

Odpowiedź eksperta: Zanim przystąpi się do wznoszenia ścian fundamentowych należy, na ławach fundamentowych wykonać poziomą izolację z papy na lepiku lub izolacyjnej folii budowlanej. Ściana fundamentowa może być wylewana z betonu lub betonu zbrojonego, bądź też wymurowana z elementów betonowych lub – rzadziej – ceramicznych. Ściana wylewana wymaga wykonania szalunku – z desek lub płyt sklejki. Powinien gwarantować stabilność i nie odkształcić się pod naporem masy betonowej.

Można wypożyczyć szalunki systemowe, wielokrotnego użycia. Jednak w przypadku domów budowanych systemem gospodarczym, fundamenty często muruje się właśnie z bloczków. Rozwiązanie takie nie wymaga szalunków, ale konieczne będzie otynkowanie zarówno powierzchni wewnętrznych (ścian piwnicy), jak i zewnętrznych przed położeniem izolacji termicznej.

Izolacja, zarówno przeciwwilgociowa, jak i przeciwwodna oraz termiczna, jest bardzo ważnym, z punktu widzenia eksploatacyjnego, elementem fundamentów. Dlatego do jej wykonania trzeba przyłożyć szczególną wagę. Izolacje pionowe przeciwwilgociowe wykonuje się przeważnie z lepiku bitumicznego na gorąco, poziome – z dwóch warstw papy izolacyjnej i lepiku na gorąco. Izolacje termiczne fundamentów wykonuje się z polistyrenu ekstrudowanego lub podobnych materiałów.

Obecnie bardzo rzadko wykonywane są izolacje ścian fundamentowych z zalewanym wewnątrz styropianem, powszechne stały się izolacje zewnętrzne.

Redakcja BD
fot. RafalT88 (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2013-03-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...

Dom przy wysokiej wodzie

Chcę postawić dom przy wysokim poziomie wód gruntowych, nie rezygnując z piwnicy - działka nie jest duża. Zastanawiam się nad budowaniem domu na nasypie. Ale jeśli to nie jest dobry pomysł, to jakie są inne możliwości?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x