Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Izolacje ścian fundamentowych

Izolacje ścian fundamentowych

Zaczynam robić fundamenty. Jak wykonać i izolować ściany fundamentowe? Czy ocieplenie tej ściany musi być wewnątrz niej, jak zaleca mój wykonawca?

Odpowiedź eksperta: Zanim przystąpi się do wznoszenia ścian fundamentowych należy, na ławach fundamentowych wykonać poziomą izolację z papy na lepiku lub izolacyjnej folii budowlanej. Ściana fundamentowa może być wylewana z betonu lub betonu zbrojonego, bądź też wymurowana z elementów betonowych lub – rzadziej – ceramicznych. Ściana wylewana wymaga wykonania szalunku – z desek lub płyt sklejki. Powinien gwarantować stabilność i nie odkształcić się pod naporem masy betonowej.

Można wypożyczyć szalunki systemowe, wielokrotnego użycia. Jednak w przypadku domów budowanych systemem gospodarczym, fundamenty często muruje się właśnie z bloczków. Rozwiązanie takie nie wymaga szalunków, ale konieczne będzie otynkowanie zarówno powierzchni wewnętrznych (ścian piwnicy), jak i zewnętrznych przed położeniem izolacji termicznej.

Izolacja, zarówno przeciwwilgociowa, jak i przeciwwodna oraz termiczna, jest bardzo ważnym, z punktu widzenia eksploatacyjnego, elementem fundamentów. Dlatego do jej wykonania trzeba przyłożyć szczególną wagę. Izolacje pionowe przeciwwilgociowe wykonuje się przeważnie z lepiku bitumicznego na gorąco, poziome – z dwóch warstw papy izolacyjnej i lepiku na gorąco. Izolacje termiczne fundamentów wykonuje się z polistyrenu ekstrudowanego lub podobnych materiałów.

Obecnie bardzo rzadko wykonywane są izolacje ścian fundamentowych z zalewanym wewnątrz styropianem, powszechne stały się izolacje zewnętrzne.

Redakcja BD
fot. RafalT88 (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2013-03-18

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firm Schöck i Fiberline łączą siły
Firm Schöck i Fiberline łączą siły Specjaliści Schöck AG z siedzibą w Baden-Baden i Fiberline Composites A/S z Middelfart w Danii rozpoczęli wspólną działalność biznesową. ...
Nie ma śmieci - są surowce
Nie ma śmieci - są surowce Tegoroczna Akcja Sprzątanie świata (15-17 września 2017 r.) odbywa się pod hasłem "Nie ma śmieci - są surowce". O tym, że wiele przedmiotów ...
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa - Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze