Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Czy należy wykonywać izolacje przeciwwodne fundamentów w budynku niepodpiwniczonym?

Czy należy wykonywać izolacje przeciwwodne fundamentów w budynku niepodpiwniczonym?

W projekcie domu, przy opisie fundamentów zaznaczono konieczność ułożenia izolacji przeciwwilgociowej w postaci dwóch warstw papy na lepiku umieszczonej na ławach fundamentowych oraz przyklejenie izolacji papowej na zewnątrz ścian fundamentowych do wysokości 30 cm ponad gruntem. Dodatkowo, w przypadku wystąpienia wysokiego poziomu wód gruntowych w projekcie zaleca się wykonanie drenażu opaskowego. Mój wykonawca twierdzi, że jest to „przedobrzony” sposób uniknięcia zawilgocenia ścian i proponuje ułożenie jedynie izolacji poziomej na wierzchu ścian, i gruntowanie ścian emulsją asfaltową. Dom jest niepodpiwniczony, a grunt piaszczysto-gliniasty o dość małej przepuszczalności dla wody. Czy wykonawca ma rację, bo nie ukrywam, że zależy mi na możliwie niskich kosztach, a ten wariant będzie zdecydowanie tańszy?

Odpowiedź eksperta: Opisany przykład jest często spotykanym rozwiązaniem zawartym w niektórych projektach, zwłaszcza gdy pierwotnie dom miał być podpiwniczony. Natomiast w domach bez piwnic nie ma potrzeby zabezpieczania fundamentów przed wilgocią gruntową, gdyż i tak praktycznie nie ma możliwości zapewnienia całkowitej szczelności podziemnej części budynku.

Kontakt z wodą gruntową nie jest groźny dla fundamentów, oczywiście jeśli zostaną one wykonane z materiałów o niskiej nasiąkliwości i mrozoodpornych. Takimi własnościami charakteryzuje się najczęściej wykorzystywany do tego beton – monolityczny lub w postaci bloczków. Istotne jest natomiast uniemożliwienie podsiąkania kapilarnego wody z gruntu do ścian znajdujących się powyżej podłogi na gruncie.

Funkcję taką w dostatecznym stopniu spełnia izolacja pozioma ułożona powyżej powierzchni gruntu, składająca się z dwóch warstw papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestru sklejona lepikiem na zimno. Natomiast ściany fundamentowe powinny być pokryte emulsją zmniejszającą ich nasiąkliwość i do tego celu używa się wodorozcieńczalnej emulsji asfaltowo-kauczukowej nałożonej po obu stronach fundamentów.

W przypadku stawiania fundamentów z bloczków murowanych na zaprawie, należy zwrócić uwagę na dokładne wypełnienie wszelkich ubytków i szczelin, w których ewentualnie może zalegać woda, która po zamarznięciu może powodować uszkodzenia ściany. Nieuzasadnione jest też wykonywanie drenażu opaskowego wokół budynku niepodpiwniczonego.

Jego zadaniem jest przede wszystkim zlikwidowanie parcia hydrostatycznego wody gruntowej na ściany fundamentowe, co ma istotne znaczenie jedynie w budynkach podpiwniczonych, gdzie izolacja przeciwwodna może być narażona na oddziaływanie wody pod ciśnieniem.

Redakcja BD
fot. Cyma (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2013-01-24

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat to chyba tez zależy od rodzajów gruntów. Bo co z posadowieniem na podłożu nieprzepuszczalnym, np. glinie piaszczystej twardoplastycznej. Bez drenażu woda będzie się zbierać przy fundamentach i uplastyczniać coraz bardziej miejsce ...

lak-serwis

15 Lut 2012, 17:18

to chyba tez zależy od rodzajów gruntów. Bo co z posadowieniem na podłożu nieprzepuszczalnym, np. glinie piaszczystej twardoplastycznej. Bez drenażu woda będzie się zbierać przy fundamentach i uplastyczniać coraz bardziej miejsce posadowienia> w takim przypadku drenaz odprowadzi wodę ...

Gość !

14 Lut 2012, 15:35

Bo chcą zarobić. Normalne.

Gość Zorro

25 Sie 2009, 07:37

To dlaczego wszyscy i wszystkie firmy to zalecają ??

Gość Marcin

24 Sie 2009, 06:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Izolacja przeciwwilgociowa i cieplna fundamentu oraz podłogi

W każdym budynku bardzo ważna jest ciągłość wszystkich warstw izolacyjnych – zarówno izolacji cieplnej, jak i przeciwwilgociowej. 

Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x